Ginecologi de care sa fugim!!!

Ginecologi de care sa fugim!!! | Autor: zippy2005

Link direct la acest mesaj

Doamnelor si Domnisoarelor, as vrea sa va impartasesc experienta traumatizanta traita recent la cea de-a doua nastere:
Medicul ginecolog de care ar trebui sa fugiti mancand pamantul se numeste Ruxandra Dumitrescu, de la Spitalul Cantacuzino (cabinet particular strada Tudor Vianu)!
La prima nastere, in urma cu 4 ani, totul a fost o.k., asa ca n-am banuit nimic din ce urma sa se intample. Ulterior iam aflat ca sufera de tulburari grave de comportament, drept pentru care tine de noroc daca o prinzi intr-o pasa proasta sau nu...
Termenul pentru nastere era undeva la jumatatea lunii iulie, dar cu cateva saptamani mai devreme m-a anuntat ca pe 2 iulie pleaca in concediu, asa ca m-a chemat pe 30 iunie SA-MI PROVOACE NASTEREA NATURALA! M-am prezentat conform planului la 7:30 dimineata, moment in care a inceput calvarul: distinsa doamna doctor a trecut sa ma vada de 2 ori pret de cateva secunde, pana la ora 13:00, dupa care A DISPARUT DEFINITIV DIN SPITAL (avea consultatii la cabinet pe bani foarte multi). In tot acest timp m-am intretinut cu o asistenta care ba imi punea, ba imi scotea calciul din perfuzie, eu uitandu-ma lung la trusa de anestezie peridurala pe care o aveam in geanta si asteptand sa vina anestezistul sa o monteze! Dupa ore intregi de contractii si rugaminti adresate asistentei (era singura din zona) da a chema anestezistul, pe la ora 17:00 a aparut, timid, medicul de garda, care a constatat dilatatia si a plecat sa o sune pe Dr. Dumitrescu si sa-l cheme pe anestezist pentru peridurala. A urmat o ora de contractii ingrozitoare, fara anestezist, fara medic, pentru ca, in final, sa-i aduc la cunostinta asistentei ca NASC!!! Abia atunci si-au facut aparitia medicii de garda, in special Dr. Poalelungi, pe care vi-l recomand calduros si caruia ii multumesc pentru profesionalism si atitudine, cu care am si nascut, din fericire fara complicatii! Bineinteles ca Dr. Ruxandra Dumitrescu (mi-e scarba ca trebuie sa-i scriu numele, dar e bine sa-l cunoasca cat mai multe femei insarcinate), nu a sunat si nu a mai trecut sa ma vada nici in seara respective si nici in zilele ce au urmat! Ulterior am aflat ca cei mai multi dintre medicii de pe sectie se feresc sa asiste pacientele acestei doctorite pentru ca au avut parte de nenumarate crize de isterie si amenintari cu procese, avocati si alte minuni de acest gen! Mai mult, se pare ca motivul pentru care anestezistul nu a venit in cele aproape 12 ore de chin a fost ca lipsea din foaia de observatie indicatia pentru peridurala, pe care ar fi trebuit sa o lase ginecologul!
Concluzie: Daca vreti sa nasteti fara sechele si nu va place sa jucati la ruleta, alegeti alt medic, Dr Ruxandra Dumitrescu va avea grija sa faca din acest moment minunat din viata dumneavoastra un cosmar care va va urmari multa vreme!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

imi pare rau ca a tb sa treci prin asta.bine ca bebe e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaMP spune:

Si eu urmeaza sa nasc in 2 saptamani cu Dr.Poalelungi, m-a urmarit pana acum si pot spune ca sunt mai mult decat incantata de dumnealui. Explica pe indelete tot ce trebuie sa stii, iti raspunde la intrebari, este foarte atent si este o prezenta competenta si placuta:) Ma astept sa nasc mica mea buburuza cu zambetul pe buze. Voi reveni in scurt timp si cu impresii despre nastere.
Mult noroc si sanatate tuturor mamicilor si mogaldetelor lor!

Mergi la inceput