piscinele...periculoase sau nu?

piscinele...periculoase sau nu? | Autor: roxy

Link direct la acest mesaj

Nu este primul caz de care aud.Aici in germanica este prezentat peste tot cazul unei fete de 13 ani care si-a gasit sfarsitul in Bulgaria , in vacanta fiind.Ea inota in piscina hotelului cand deodata pompa de apa a inceput sa o absorba cu putere, ceea ce dupa parerea mea oricat de bun inotator ai fi nu ai cum sa te impotrivesti la un vrtej de apa.Si asta intr-o piscina de 1,40 m de hotel.Ce anume declanseaza acea pompa si face ca dintr-o frumoasa vacanta sa se transforme totul intr-o drama.
Spuneam ca nu e primul caz de care am auzit.Au mai fost si in tara cazuri, la piscinele de la strand.Dar ma handeamc a na, poate erau stricate, neintretinute, dar la un hotel foarte frecventat de straini cum e cel in cazul fetei din germania ce a fost.
Nu pot sa-mi explic si am inceput sa am groaza de piscina de la bazinul de inot si sa gasesc mereu scuze sa nu-i mai duc pe ai mei.Si cum e vara, cald, ei vor sa mearga in fiecare weekend.Oare e ceva ce se face de catre om si declanseaza dezastrul sau ce anume e...?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

roxy, despre ce statiune si hotel din bulgaria era vorba ?
nu de alta, dar eu sambata plec acolo in concediu, sper sa nu fie vorba despre aceeasi destinatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraP_87 spune:

Uite aici stirea:
http://www.ziare.com/europa/bulgaria/bulgaria-copil-mort-dupa-ce-a-fost-aspirat-de-pompa-de-evacuare-a-piscinei-1107155

Din cate am citit eu, in toate cazurile era vorba de faptul ca lipsea grilajul de la pompe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Corina eu nu vreaus a fac reclama negativa la nimic, doar sa ma conving pe mine ca poate a fost un caz izolat si nu se intampla deacum asa drame mereu...
In articol se spune Slatni Pjassazi /Goldstrand (Bulgarien)/Hotel"Berlin Golden Beach“ (eu nu cunosc Bulgaria de aceea am copiat din articol denumirea).
Se precizeaza ca ar fi vorba de o piscina ilegala dar totusi utilizata de turisti.Cum stim atunci ca piscina e ok sau nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Andra am citit si articolul pus de tine, singura rectificare e ca e vorba de o fata nu de un baiat cum scrie in articolul in limba romana.(De parca ar mai conta...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

noi am cerut intotdeauna detalii la receptie cand ne-am cazat.

*********************
VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David
~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Lumea este plina de pericole. Un minim de atentie nu strica. Dar nici sa cadem in mania pericolelor.

Daca va spun ca saptamana trecuta www.latestbbcnews.com/u-s-investigate-roller-coaster-accident-in-new-york.html" target="_blank">in New York un american a zburat din montagne-russe direct in rai, ce-o sa faceti? Nu va mai urcati niciodata in asa ceva?

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Lumea este plina de pericole. Un minim de atentie nu strica. Dar nici sa cadem in mania pericolelor.

Daca va spun ca saptamana trecuta www.latestbbcnews.com/u-s-investigate-roller-coaster-accident-in-new-york.html" target="_blank">in New York un american a zburat din montagne-russe direct in rai, ce-o sa faceti? Nu va mai urcati niciodata in asa ceva?


Daca ne spui ca saracul om nu mai avea picioare s-ar putea sa ne speriem mai putin

In State in medie in fiecare zi aprox 10 oameni mor prin inecare accidentala. Din acestia doi sunt mai tineri de 14 ani. E a sasea cauza de moarte prin accidentare la adulti si a doua cauza la copii.

Asa ca prudenta si supravegherea lor este necesara.

http://www.cdc.gov/HomeandRecreationalSafety/Water-Safety/waterinjuries-factsheet.html

Fetita noastra a alunecat in piscina la doi ani. Nu a patit nimic eram langa ea si am scos-o imediat. Baietelul unei prietene a alunecat in piscina cu vesta pe el. Vesta l-a intors cu capul in jos. A scapat pentru adultii erau langa si au intervenit imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Roxy nu trebuie sa ai temeri daca mergeti la Michaelibad, este totul in regula, sub control, se fac cursuri de inot pt copii...noi acolo mergem mereu Numai sa avem parte de timp frumos, vezi ce frig este afara si asta tine pana duminica.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mami cu Angelo poniroulis ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

OK, in piscina nu. Dar www.hotnews.ro/stiri-esential-9407895-maramures-autoritatile-cauta-crocodil-raul-lapus-dupa-primit-mai-multe-plangeri-din-partea-localnicilor.htm" target="_blank">nici la scaldat in rau nu mai putem merge!

Mergi la inceput