Bebe nu stie sa pape din biberon

Bebe nu stie sa pape din biberon | Autor: ircuta

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Am un bebe de 3 luni si jumatate care a papat numai titi pana acum. Din biberon am papat doar in primele doua zile de viata si nici cu suzeta nu prea ne-am impacat. Si acum productia de lapte a inceput sa scada si acum incerc sa imi invat bebele ca se poate papa si din biberon. Pentru moment mai am inca ceva rezerve de lapte de al meu, dar se vor termina in curand si cred ca o masa pe zi va trebui papata din biberon. Dar noi nu stim cum? Cand ii bag biberonul in gurita se straduieste doar sa il dea afara si rade la mine, el crede ca ne jucam... Nu stiu cum sa fac! Ajutati-ma!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Daca i-ar fi foame ar descoperi singur cum se mananca din biberon. Deci probabil nu-i trebuie.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way
cioburi de viata in 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Cu lingurita papa, deci ii este foame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

nici ai mei n-au stiut pana la 6 luni,(nici n-am insistat, am mers pe alaptat in continuare) apoi doar pt apa am folosit o scurta perioada dupa care am folosit simplul pahar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Nici sl meu nu stia la inceput. N-am sa uit cum a stat tati intr-o noapte 2 ore sa se chinuie sa-i dea 30 ml de lapte... el baga tetina sub limba !! pana ne-am prins...

Singurul truc pe care ti-l pot spune este ca atunci cand ii bagi bibe in gurita sa te asiguri ca este peste limba si sa bati usor cu degetul in fundul biberonului ca sa-i curga in gura cateva picaturi si sa se prinda ca de acolo curge lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

De ce crezi ca a inceput sa scada productia de lapte?In mod normal,ar trebui sa poata fi alaptat exclusiv pana la 6 luni,mai ales ca spui ca pana acum numai san a papat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutu spune:

insista cu alaptatul, poate ti se pare ca a scazut pentru ca bebe suge mult, si e un prag, apoi productia de lapte creste dupa necesitatea copilului. Mie imi scadea "productia" de fiecare data cand imi venea menstruatia, dupa care revenea la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monan_2006 spune:

Buna, eu am pierdut laptele la 1 luna dupa nastere, din pacate, din cauza unor leziuni (ma dureau rau sanii, canalele nu erau desfundate si am inceput sa ma mulg, insa productia de lapte nu e stimulata indeajuns de pompa... asa ca asta a fost... :( ). Prima data nu vroia sa ia biberonul, ne-am gandit ca poate e din cauza tetinei (era pentru nou nascuti, din silicon, insa cam tare), asa ca am cautat tetine dintr-acelea de un galben inchis (Primii Pasi, pentru 0-3 luni) si pe astea le-a acceptat foarte bine. Au si un sistem special anti-colici, nu mai avem probleme deloc cu el. Gandeste-te ca poate nu ii este potrivita tetina. (Ca si o povestioara amuzanta, eu am sfarcurile foarte mari si obisnuit fiind sa ia in gura ditamai sanul, cand ii dadeam tetina mica a biberonului, facea saracutul ditamai gura si nu reusea sa prinda nimic... scumpul mamii... )Oricum, sper sa poti rezolva problema pana la urma si totusi mai incearca cu laptele de la san, il ajuta cu anticorpii, cu dezvoltarea organismului, cu tot. Doctorul ne-a spus sa ii dam chiar si 10 ml, acolo, cat iese, pentru ca ii ajuta enorm sanatatea. Gandeste-te la asta si mai persevereaza un pic. Multa bafta! Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Incearca mai multe firme de tetine.

Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Eu iti recomand bibe Avent (au tetina de o forma mai apropiata de cea a sanului).
Parerea mea e ca nu e bine sa-i tot schimbi tetinele ca se zapaceste de tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Am incercat toate tetinele de pe piata si nici una nu ii place, o mesteca. Am strans si de biberon si a vazut ca de acolo vine laptic, dar el se multumea doar sa inghita, e mai comod asa ce sa zic...
Pentru ca mi se pare ca nu se satura, i-am facut proba suptului, l-am cantarit inaite si dupa masa si mai mult de 90 de ml nu a papat si nici prea mult nu s-a ingrasat in ultima vreme. Din cauza asta nu stiu ce sa mai fac si cum sa il conving ca de acolo vine tot papa bun!

Mergi la inceput