Bebe nu stie sa pape din biberon

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tara13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ircuta

Am incercat toate tetinele de pe piata si nici una nu ii place, o mesteca. Am strans si de biberon si a vazut ca de acolo vine laptic, dar el se multumea doar sa inghita, e mai comod asa ce sa zic...
Pentru ca mi se pare ca nu se satura, i-am facut proba suptului, l-am cantarit inaite si dupa masa si mai mult de 90 de ml nu a papat si nici prea mult nu s-a ingrasat in ultima vreme. Din cauza asta nu stiu ce sa mai fac si cum sa il conving ca de acolo vine tot papa bun!

Nu mai incerca! Bebe e mai destept decat tine si stie ca "papa bun" vine de la titi si NU din biberon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

La 3 luni multi bebelusi au un puseu de crestere. Din acest motiv au nevoie sa manance mai des. Ca sanul sa produca mai mult lapte e nevoie ca bebe sa suga mai mult, asta traducandu-se in pus mai des la san. Daca il alaptezi la orar, acum e momentul sa ii dai sa suga la cerere (la intervale mai mici) pana se regleaza secretia lactata.

Pe langa asta, dupa primele 2-3 luni, bebelusii nu mai iau in greutate in acelasi ritm. Atat timp cat copilul nu stagneaza sau slabeste, ar trebui sa fie o evolutie normala. Evident, daca e bolnav, perioada de boala nu se ia in calcul, e normal ca atunci sa nu mai ia asa bine in greutate.

Sunt multi pediatri care la 3-4 luni recomanda suplimentare cu lapte praf tocmai pt ca nu stiu ce am scris mai sus.


Sfatul meu e sa pui copilul cat mai des la san si, daca vrei neaparat sa il cantaresti, sa o faci o data pe zi, in acelasi moment al zilei (inainte/dupa masa/pipi/caca). Si daca dupa o sapt de cantarit zilnic copilul nu se incadreaza deloc in graficele de crestere (la subforumul de alaptare e un subiect cu graficele) abia atunci m-as gandi la formula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

cel mai bine este sa insisti cu alaptatul
mai poti incerca sa schimbi formula de lapte poate nu ii place gustul laptelui praf.

Anca mami de Iustina 6+, Stefania 4+ si Natalia(cam pe 31 iulie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Din cate imi amintesc, am avut si eu ceva probleme cu alaptarea in perioada aia. Dar eu nu m-am lasat, am inghitit la Galactogil din ala de numai cand imi amintesc gustul fug. Acum depinde si de ce vrei tu, daca iti doresti sa mai alaptezi, insista cu sanul - Galactogil + 2L de ceai (fenicul, chimen, anason), daca insa vrei sa treci pe formula, asa cum am scris si mai devreme, mai incearca diferite feluri de tetine. Eu nu am mai auzit sincer sa nu manance din biberon. Lor le convine mai mult biberonul in genera, ca sug mult mai usor. Daca insa ai tu un caz special, incearca si cu nuk ca am vazut ca au niste tetine ortodontice chiar - foarte mici.


Mama lui Joshua-Luca din 6.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

IRCUTA, cu tot respectul, daca productia de lapte a inceput sa scada, solutia este sa o cresti, nu sa ii dai biberon... Si cresterea productiei se face punand copilul la san cat mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ircuta spune:

Papam cam la o ora si jumatate, poate doua. De multe ori se enerveaza si nu mai vrea sa pape, cred ca nu vine suficient laptic. Nu vreau sa opresc alaptatul, mai am o fetita de 2 ani pe care am hranit-o doar cu lapte sa san. Nu i-am dat nici lui formula, dar aveam ceva provizii din lapticul meu la congelator. Iar in ceea ce priveste suplimentele de lactatie am incercat: Nutrinatal, Galactogil,Galafort, un sirop de la Mama+ si capsule de la MothersLove. Daca mai stiti si altceva va rog sa imi spuneti. Am uitat de ceaiul de la Fares...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mami de la dacia plant - eu il iau de la catena

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ircuta

Papam cam la o ora si jumatate, poate doua. De multe ori se enerveaza si nu mai vrea sa pape, cred ca nu vine suficient laptic. Nu vreau sa opresc alaptatul, mai am o fetita de 2 ani pe care am hranit-o doar cu lapte sa san. Nu i-am dat nici lui formula, dar aveam ceva provizii din lapticul meu la congelator. Iar in ceea ce priveste suplimentele de lactatie am incercat: Nutrinatal, Galactogil,Galafort, un sirop de la Mama+ si capsule de la MothersLove. Daca mai stiti si altceva va rog sa imi spuneti. Am uitat de ceaiul de la Fares...


incearca ceaiul din seminte de marar. Eu am facut chiar din toata floarea proaspat culeasa, ca am in ghiveci, dar gasesti seminte la plafar. a facut minuni!

nici bebele meu nu papa din biberon, si nici suzeta, ca nu stie cum. L-am lasat de vreo doua ori acasa cu tati si cu bibe cu LM in caz de urgenta si n-a vrut neam. nici nu mai insist, o sa trecem direct la canita la 6 luni, pt apa, daca va fi necesar.

Succes!

Stef si bebu Tudor Stefan (24.03.2011)

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Daca vrei sa continui alaptatul lasa biberonul deoparte, arunca-l. Si da-i san la cerere, oricat de des vrea bebe. Daca introduci acum biberon exista sanse foarte mari sa scazi productia de lapte si sa ajungi la intarcare, ar fi pacat. Trebuie sa ai rabdare si sa-i dai timp organismului sa isi regleze productia in functie de cerintele si nevoile lui bebe. 3 luni e un prag in alaptare, multe femei au avut probleme. Ai rabdare si incredere in mama natura si o sa va reglati.

Mami de Laura (14.06.2010) si Mitza Fetitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaideA spune:

ircuta, nu e o tragedie ca nu mai e lapte. eu am dat intr-o depresie groaznica pentru ca nu aveam lapte suficient si toata lumea imi explica cat e de simplu sa faci lapte, ca trebuie doar sa vrei, iar daca nu ai lapte, nu vrei cu adevarat sa iti alaptezi puiul!

Poate daca rade atunci cand respinge biberonul, nu ii e foame. Cand o sa ii fie fomica, o sa gaseasca solutia:). Si noi am incercat biberoane de latex, de silicon, mici, rotunde, plate, mari, etc. Pana la urma, le prefera pe cele de la Avent, dar asta tine de bebe.

Mergi la inceput