3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din ce povestesti inteleg ca sotul are o problema de spermograma dar nu spui ce numar de spermatozoizi/ml are, acest detaliu fiind esential pentru decizia terapeutica.
Si la tine rezerva ovariana este scazuta si varsta nu e in favoarea ta asa ca cel mai probabil ai nevoie de FIV.
1.Menstruatia scurta daca e si redusa cantitativ poate fi semn de sinechie uterina.
2.In unele luni pot exista ovulatii multiple- acestia sunt gemenii de sex diferit de exemplu(dizigoti).
3.da, utrogestanul este un progesteron si poate influenata valoarea serica determinata de laborator.
4.histeroscopia are indicatiile ei si asta se decide la fiecare caz in parte cunoscind pacienta si antecedentele ei.

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Buna ziua,

Speram si eu la un raspuns. Imi cer scuze daca am pus prea multe intrebari.

Multumesc inca o data

Citat:
citat din mesajul lui QiaoBing

Buna ziua,

Am 41 de ani si jumatate, o singura trompa (stg), cealalta fiind pierduta in urma unei extrauterine acum 11 ani. AMH sept 2010 1,3 ng/ml (interval 2,0 - 6,8); tot in sept 2010 descoperit nodul pe tiroida (1,6 cm), monitorizat ecografic la 3 luni, nu necesita deocamdata tratament; risc trombofilie (mutatii MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote descoperite in timpul ultimei sarcini); sarcini obtinute natural pana acum (2 cu actualul partener), nici o nastere.

sotul in mai si octombrie 2010 normospermie, aprilie 2011 teratozoospermie severa (14% forme normale)

anul trecut in octombrie am ramas insarcinata natural dar sarcina s-a oprit in evolutie in sapt 6-7, tratament cu Clexane 0,4 in sapt 6, chiuretaj in decembrie; cariotip din produs avort: ok.
am avut o luna pauza si de atunci tot incerc sa obtin o noua sarcina fara succes. in 3-4 mai am facut o inseminare dubla nereusita.
luna aceasta mi-am facut analizele in z3 cu rezultate modificate vizibil fata de anterioarele la estradiol, prolactina si TSH :
DHEAS 86.5 (sept 2011 98,1)
Estradiol 128 (mart 2011 87, sept 2010 88)
Free T3 3.05 (mart 2011 3.60)
Free T4 1.15 (mart 2011 1.28, sept 2010 1,17)
FSH 10.15 (mart 2011 9.97, sept 2010 14,96)
LH 3.79 (mart 2011 3.53 sept 2010 4,76)
Prolactina 31.60 (mart 2011 28.11, sept 2010 16,38)
Testosteron 0.39 (mart 2011 0.28, sept 2010 0,54)
TSH 0.1290 (mart 2011 0.2519, sept 2010 0,2507)

in z21
Progesteron 29,9 ng/ml

ecografic luna aceasta
in z10 prezentam pe OS un folicul dominant de 21mm
in z14 pe OS mai multi foliculi, cel mai mare de 14mm, inca unul de ..mm si imagine de corp galben, endometru 7mm fara aspect trilaminar; pe OD un folicul de 10mm
in z18 pe OS folicul de 14mm disparuse, celalalt mai mic ajunsese la 18mm si aceeasi imagine de corp galben, endometru 5,5mm; pe OD folicul de 12mm
din z17 pun intravaginal 1 utrogestan 200/zi la recomandarea dr.

si acum si in luna ianuarie, doctorii (diferiti) care mi-au facut eco m-au intrebat daca am facut stimulare prezentand numerosi foliculi.
stimulare am facut doar inainte de IUI, respectiv sf lui aprilie- inc lui mai

1. ce ma ingrijoreaza este ca dupa inseminare, ciclul meu s-a redus la 2 zile (ultimele 2 luni a fost la fel). din octombrie 2009 incepuse sa varieze f mult, de la 19 la 34 de zile, reducandu-se ca durata si flux, dar niciodata nu a fost chiar atat e putin. cauza acestor modificari poate fi: premenopauza, efectele stimularii din aprilie-mai, o sinechie ?

2. avand in vedere ca intre z10 si z14 foliculul dominant s-a spart devenind corp galben, de ce ceilalti au continuat sa creasca si sa se sparga independent ? e posibila o a 2-a ovulatie in aceeasi luna ?

3. cele 4 utrogestan administrate pana in z21 pot influenta analiza de progesteron care a iesit peste limita laboratorului pentru faza luteala ? 29,9 (interval 1,2 - 15,9)

4. in cazul in care am demara un FIV ar fi necesara o histeroscopie ? mentionez ca nu am facut niciodata aceasta investigatie, nici HSG.
Multumesc mult

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita
Tratament actual de pregatire: Femibion1 1/zi, CETEBE+Zn 2/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 2/sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Felicitari!
Testul de sarcina se pozitiveaza inainte ca sarcina sa fie vizibila ecografic(la 5 saptamani de amenoree) asa incat sunteti insarcinata si urmeaza sa aflati in urma ecografiei cate saptamani are sarcina si daca e normal situata(in cavitatea uterina).

Citat:
citat din mesajul lui sandalutze

Buna ziua.
Ma numesc Ana, am 29 de ani si acum 2 saptamani (30 iunie) am facut un control ginecologic de rutina care spunea printre altele corp galben in rezolutie.
Ma asteptam sa incep un nou ciclu cam pe 6 iulie. (ultima menstruatie 8 iunie), ceea ce nu s-a intamplat. Pe 10 mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. Pe 13 am mai facut unul, tot pozitiv.
Acum, pana ajung la programare am niste intrebari:
-corpul galben in rezolutie nu inseamna ca nu s-a facut fertilizarea?
-sarcina nu ar trebui sa fie dinainte de vizita la ginecolog ca sa poata fi detectata de test?
-se poate ca acel corp galben sa nu fi fost, de fapt, asta?
-se poate sa fie totusi in rezolutie si sa existe astfel risc de oprire din evolutie a sarcinii?
Va multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si sper la un raspuns edificator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

Multumesc mai intai pentru disponibilitate!
Sunt insarcinata in urma FIV (Sibiu), saptamana a 12/a, respectiv a 10 de la punctie.
As vrea sa stiu daca exista interdictii in ceea ce priveste inotul in lacuri sarate, mare, bai termale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

revin cu o intrebare .... intre timp am rezultatul testului antimuller hormon.... valoarea este de 0.20 ... analiza efectuata in Germania .... imi puteti spune ce parere aveti si daca fiv cu ovule donate este singura mea sansa la 33 de ani? multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claupompi spune:

Buna seara, in urma unui fiv nereusit, la care am raspuns prost la tratament -doar trei ovocite, de calitate buna, cu evolutie buna, 2 transferate -mi-am facut amh. Rezultatul este 0,36. Ce sanse am in cazul unui nou fiv? Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari. In 2009 am ramas insarcinata din prima luna de incercari. Am pierdut sarcina din pacate, din motive nestiute pe atunci. La recomandarea domnului dr dupa urmatoarea menstruatie am incercat din nou sa raman insarcinata si am reusit. Mentionez ca nu mi-a facut chiuretaj iar sarcina era de aproximativ 8 saptamani incetata in evolutie pe la 5 sapatamani. Deci concluzia domnului dr a fost ca sunt perfect sanatoasa si tanara, pe atunci aveam doar 23 ani, si pot ramane fara probleme si ca am pierdut sarcina datorita unor mutatii cormozomiale.

Dupa urmatoarea menstruatie am ramas din nou insarcinata iar de data aceasta am pierdut sarcina la 6 saptamani si am mers la alt medic. La a doua sarcina m-au chiuretat spunandu-mi ca asa e procedura si ca e posibil sa fi pierdut sarcina a doua pt ca nu am fost chiuretata dupa prima sarcina pierduta.

Am aflat in cele din urma ca sufar de o mutatie a factorului MTHFR gena C667T in stare homozigota iar homocisteina mea era foarte marita iar medicii de la synevo si fundeni mi-au zis ca asta a fost problema urmand sa fac tratament si totul o sa fie bine.

Acum problema mea este ca nu mai raman insarcinata. Au trecut aproape doi ani de cand nu am mai ramas insarcinata, avand in vedere ca am fost de doua ori insarcinata si am ramas din prima luna de incercari sunt sigura ca ceva s-a intamplat.

Am fost la medic la eco in urma cu 2 luni si totul este perfect normal, uter normal, ovare fara chisturi, totul este in parametri normali....doar o mica infectie cu candida. Am facut si monitorizare si stiu sigur ca ovulez.

Crede-ti ca se pot infunda trompele in urma chiuretajului? Sau exista si alte complicatii ale chiuretajului nevizibile si fara simmptome, complicatii care ma pot impiedica sa mai raman insarcinata? Si ce ar trebui sa fac? O histero?
Mentionez ca inainte de chiuretaj aveam menstra normala, insa de atunci menstra mea are un luciu persistent, ca si cum ar fi amestecata cu un mucus incolor si lucios.

Va rog sa ma ajutati. Locuiesc in Sibiu si chiar am sunat la Polisano dar nu stiu care sunt pasii.

Va multumesc!

========================================================================
Trombofilie, MTHFR - gena C667T genotip homozigot; doua sarcini pierdute: 7s si 6s

ajuta-ma sa devin o cu sanatos si la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Felicitari pentru sarcina! Interdictii nu exista dar cat mai multa precautie nu strica la o sarcina pretioasa asa cum e cea obtinuta prin FIV!

Citat:
citat din mesajul lui Lyette

Multumesc mai intai pentru disponibilitate!
Sunt insarcinata in urma FIV (Sibiu), saptamana a 12/a, respectiv a 10 de la punctie.
As vrea sa stiu daca exista interdictii in ceea ce priveste inotul in lacuri sarate, mare, bai termale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

E greu sa spui cu o determinare hormonala (chiar daca ea indica destul de fidel rezerva ovariana)ca singura sansa ar fi FIV cu donatoare mai ales ca pe acesta il puteti face chiar si mai tarziu varsta dumneavoastra in acest caz contand mai putin.
Exista si alte criterii dupa care se stabileste rezerva ovariana(ex. numararea foliculilor antrali-care se face ecografic)si care pot estima daca e util sa incercati o stimulare ovariana in acea luna!

Citat:
citat din mesajul lui apalina

revin cu o intrebare .... intre timp am rezultatul testului antimuller hormon.... valoarea este de 0.20 ... analiza efectuata in Germania .... imi puteti spune ce parere aveti si daca fiv cu ovule donate este singura mea sansa la 33 de ani? multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

multumesc pentru raspuns ,avand in vedere ca am la activ un fiv nereusit ,stimulare la care nu am produs nici macar un ovul ,probabil ca fiv cu ovule donate va fi urmatoarea decizie totusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Buna!
Vezi raspunsul de mai sus! Nu toate lunile sunt la fel poate altadata ai sa raspunzi mai bine sau mai prost dar merita sa continui lupta! Donarea de ovocite e ultima "reduta" si pana la ea poti sa-ti mai dai o sansa de a avea copilul tau din punct de vedere genetic!

Citat:
citat din mesajul lui claupompi

Buna seara, in urma unui fiv nereusit, la care am raspuns prost la tratament -doar trei ovocite, de calitate buna, cu evolutie buna, 2 transferate -mi-am facut amh. Rezultatul este 0,36. Ce sanse am in cazul unui nou fiv? Va multumesc

Mergi la inceput