3 medici de la Polisano - alaturi de noi - Q&A

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Nu, euthiroxul nu dauneaza in sarcina in schimb o potentiala hipotiroidie poate afecta dezvoltarea normala a fatului!

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Buna ziua,

In 2010 am fost diagnosticata cu gusa polinodulara hipertiroidie( TSH aproape inexistent 0,004). Am inceput tratamentul cu tyrozol ( intai 10 mg si apoi 5) si euthirox ( intai 25 mg si apoi 37.5). Am facut analize la trei luni iar la analizele din mai respectiv septembrie am constatat ca atat FT4 cat si TSH -ul sunt in valorile normale. I-am spus endocrinologului ca as vrea o sarcina si mi-a scos tyrozolul, ramanand doar euthyroxul insa mi-a zis ca daca tot planific sarcina sa mai astept pana in decembrie, urmatoarea data ptr control. Totusi a mentionat ca daca intre timp raman insarcinata n-o sa fie nicio tragedie.
Am facut cateva cercetari online referitoare la hipertiroidie si sarcina si m-am cam ingrozit de ce riscuri exista. Va rog sa-mi spuneti daca as ramane insarcinata in prezent, cu markerii endocrini in valori normale, exista totusi riscurile asociate hipertiroidiei? Din punctul dvs de vedere ( pe-al endocrinologului il stiu deja) euthyroxul dauneaza in sarcina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Singurele care va pot impiedica in obtinerea unei sarcini prin FIV pot fi fibromul (daca amprenteaza cavitatea uterina) si chistul ovarian care se poate aspira inainte de a incepe o stimulare ovariana.

Citat:
citat din mesajul lui ada_b

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat din partea dumneavoastra, va rog sa ma ajutati.
Vreau sa fac un nou FIV, insa pentru asta trebuie sa rezolv cateva probleme si anume: singura trompa cu hidrosalpinx (cealalta e scoasa laparoscopic), un fibrom de 3.14 cm/1.6 cm si un chist de 4 cm.
Din 2005 si pana in 2010 am 1 conizatie (HPV pozitiv), 2 laparoscopii (curatat + apoi scos trompa), 2 histeroscopii prin care s-a curatat un fibrom agatat de endometru si o interventie chirurgicala pt infectie cu stafilococul auriu - peritonita.
Am facut 1 FIV nereusit in Ungaria in iunie 2010.

Trebuie sa curat uterul de trompa, fibrom si chist.
Se poate face laparoscopic? Organismul meu rezista dupa atatea interventii? Unde sa ma duc?

Multumesc,
Ada.




ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MASHU spune:

Buna ziua,

sotul - OATS. In prezent ne pregatim pentru FIV+ICSI. Sotul a facut analizele genetice si a iesit ca totul este ok din acest punct de vedere. Astazi am aflat ca si cumnatul meu (fratele sotului) ar avea teratozoosperimie severa!!! Coincidenta (???) sau ar trebui sa repetam testele genetice? Daca vom avea norocul sa reusim FIV-ul si bb-ul va fi baietel, care sunt sansele sa nu se confrunte cu aceasta problema?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed15 spune:

Buna ziua dr. Moise,

In paginile anterioare v-am scris despre faptul ca nu ovulez, lipsa ciclurilor adica durata f lunga. Luam 150 gr clomidium si am ajuns ca in ziua 41 sa ovulez si sa raman insarcinata. Din pacate in urma cu 2 saptamani am facut o urticarie urata, pe tot corpul, cap picioare maini, umflata. Inainte de urticarie am avut o sangerare maronie si m-am panicat. Urticaria a durat cam 5 zile, 2 in forma mai usoara si 3 in forma mai grava cu manacaturi. Am fost la medic si ma primit benadryl, diphenhydramina, un antihistaminic. In ziua cand petele au inceput sa dispara si sa ma simt mai bine , seara am inceput sa am dureri si din pacate a doua zi am pierdut sarcina la 8 saptamani.

Ce credeti dumneavoastra ca s-a intamplat, posibil sa fi fost din nou o problema cu bebe-ul? Ce ati recomanda dumneavoastra in acest caz?

Faptul ca am ovulat in ziua 41 ar fi putut influenta calitatea ovulului?

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lunav spune:

Buna ziua,
Am o mare rugaminte. Mi-am facut un test de sange de sarcina si tocmai am aflat de pe site-ul clinicii la care l-am facut ca am urmatorul rezulta.
Beta hCG 1843.97

Langa rezultat imi apar aceste intervale.

<5 mUI/mL
1 -10 sapt: 201.64 - >225000 mUI/mL
11-15 sapt: 22536 - >225000 mUI/mL
16-22 sapt: 8006.62 - 50238.60 mUI/mL
23-40 sapt: 15599.80 - 49412.65 mUI/mL CMIA

De la clinica nu ma poate ajuta nimeni cu interpretarea pana luni (mi-am facut azi dimineata testul). Am discutat cu o doctorita de la un serviciu de urgenta si mi-a spus ca sunt insarcinata (ceea ce aflasem si eu din 2 teste de sarcina).
Ce ma bulverseaza este ca nu inteleg nimic din acele intervale.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulicagar spune:

buna ziua!sotul meu a facut o spermograma in 2006 rezultatul:normospermie,una in anul 2009 rezultatul:normospermie,iar anul acesta 2011 in luna iulie :astenospermie:25mil/ml,tip a:0,tip b:31,tip c :15,tip d ;54.credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata natural?ce imi recomandati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

buna ziua!

v-am mai cerut ajutorul si in trecut si am facut asa cum mi-ati spus.....acum am nevoie iar de ajutorul dvs.

acum doi ani am ramas gravida din prima luna de incercari dar din pacate sarcina a incetat in evolutie
nu mi s-a facut chiuretaj, nimic iar la control dupa 2 sapt am primit acordul medicului sa incerc din nou.
dupa urmatoarea menstruatie am incercat si am ramas iar de prima data dar din pacate si a doua oara a incetat in evolutie dar de data aceasta mi s-a facut chiuretaj

intre timp am aflat ca sufar de o mutatie cu status homozigot, homocisteina foarte mare....

sunt pe tratament cu aspenter si multe vitamine printre care si acid folic

problema mea este ca nu am mai ramas gravida de dupa a doua sarcina pierduta, de dupa chiuretajul suferit

am facut luna trecuta hsg asa cum m-ati sfatuit si dvs. iar rezultatul a fost unul foarte bun: trompe permeabile, totul ok

spermograma sotului:
35 milioane de spermatozoizi
mai mult de 90% forme normale iar dupa 20 ore 50% cu miscari de progresie
volum 4 ml

mentionez ca dozarile hormonale le-am facut intre cele doua sarcini si aveam valori foarte bune, progesteronul in ziua 21 aproape de limita superioara

ce este de facut mai departe? timpul trece si am inceput sa ne descurajam. Dorinta este foarte mare iar durerea creste de la o luna la alta.
Stiu ca sunt tanara, am doar 25 ani si jumatate dar asta nu cred ca are legatura cu faptul ca ne dorim enorm.

am inteles ca nu pot face stimulare deoarece am probleme meri cu trombozele si coagularea sangelui
menstruatia e destul de regulata, in jur de 30 zile cu mult spotting (cam 2-3-4 zile inainte) apoi max 2 zile abundent dupa care iar vreo 3-4 zile doar pic pic....

la ecografiile facute anterior am avut endometrul destul de gros, foliculi mari in z 11 si care in z 30 nu mai erau, deci s-au spart, nu s-au vazut chisturi......cu alte cuvinte nimic in neregula

exista posibilitatea sa am vreo afectiune in interiorul uterului, ramasa de dupa chiuretaj si sa nu se vada la hsg?


Va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac mai departe.

Va multumesc din suflet



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Din pacate nu stiti cauza OAST -testele genetice cunoscute fiind normale- asa incat e imposibil de estimat ce sanse sunt ca si baietelul sa mosteneasca aceasta problema!

Citat:
citat din mesajul lui MASHU

Buna ziua,

sotul - OATS. In prezent ne pregatim pentru FIV+ICSI. Sotul a facut analizele genetice si a iesit ca totul este ok din acest punct de vedere. Astazi am aflat ca si cumnatul meu (fratele sotului) ar avea teratozoosperimie severa!!! Coincidenta (???) sau ar trebui sa repetam testele genetice? Daca vom avea norocul sa reusim FIV-ul si bb-ul va fi baietel, care sunt sansele sa nu se confrunte cu aceasta problema?
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Despre "urticaria" pe care ati avut-o medicul alergolog se poate pronunta si poate sa gaseasca o eventuala explicatie.
Calitatea ovocitului nu a fost influentata de ovulatia in ziua 41, asa cum mentionati ca a fost, ci mai degraba de varsta si factorii nocivi la care a fost expus de-a lungul vietii(ovarul la femeie se formeaza odata cu toate celulele reproducatoare).
E greu de dat un sfat necunoscid toate detaliile istoricului dumneavoastra!

Citat:
citat din mesajul lui ailed15

Buna ziua dr. Moise,

In paginile anterioare v-am scris despre faptul ca nu ovulez, lipsa ciclurilor adica durata f lunga. Luam 150 gr clomidium si am ajuns ca in ziua 41 sa ovulez si sa raman insarcinata. Din pacate in urma cu 2 saptamani am facut o urticarie urata, pe tot corpul, cap picioare maini, umflata. Inainte de urticarie am avut o sangerare maronie si m-am panicat. Urticaria a durat cam 5 zile, 2 in forma mai usoara si 3 in forma mai grava cu manacaturi. Am fost la medic si ma primit benadryl, diphenhydramina, un antihistaminic. In ziua cand petele au inceput sa dispara si sa ma simt mai bine , seara am inceput sa am dureri si din pacate a doua zi am pierdut sarcina la 8 saptamani.

Ce credeti dumneavoastra ca s-a intamplat, posibil sa fi fost din nou o problema cu bebe-ul? Ce ati recomanda dumneavoastra in acest caz?

Faptul ca am ovulat in ziua 41 ar fi putut influenta calitatea ovulului?

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns drMoise spune:

Sanse de a obtine o sarcina pe cale naturala aveti cu siguranta doar ca diminuata de aceasta problema de spermograma. In functie si de alti factori cum ar fi varsta si rezerva ovariana a dumneavoastra, permeabilitatea trompelor sau lungimea perioadei de infertilitate puteti avea nevoie de inseminare intrauterina sau chiar de FIV.

Citat:
citat din mesajul lui bubulicagar

buna ziua!sotul meu a facut o spermograma in 2006 rezultatul:normospermie,una in anul 2009 rezultatul:normospermie,iar anul acesta 2011 in luna iulie :astenospermie:25mil/ml,tip a:0,tip b:31,tip c :15,tip d ;54.credeti ca sunt sanse sa raman insarcinata natural?ce imi recomandati?

Mergi la inceput