FIV Dr DRAGOS ALBU 36

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

anastasia,felicitari.
hiperstimularea se face numai dupa punctie/ET.
daca persista simptomele mai bine mergi la dr.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Anastasia, daca imi permiti un sfat:incearca sa bei lapte mai mult si proteine (in caz caz ca este vre-o forma usoara de hiperstimulare) si apa (2-3 litri) si prune uscate (in caz ca esti balonata).
Asa am patit si eu.Parca pe la 10-12 saptamani, m-am desumflat.
Dar nu ma durea tare....
In fine, si cand s-a desumflat, m-am speriat, nu stiam unde s-a dus burta mea de gravida.(de unde, eram ca un butoi de la tratamentul urmat).
La vre-o doua luni de sarcina, intrebam pe toata lumea :de la ce varsta incepe sa se vada burtica.Toti imi spuneau:pe la 4 luni.
SI eu:nooo, mie mi se vede deja(de unde eram superbalonata).
Acum, fetele care sunt insarcinate, pot sa vina si ele cu exemple pentru a te linisti

32+cu "Mugurel" si "Strugurel"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Anastasia, daca imi permiti un sfat:incearca sa bei lapte mai mult si proteine (in caz caz ca este vre-o forma usoara de hiperstimulare) si apa (2-3 litri) si prune uscate (in caz ca esti balonata).
Asa am patit si eu.Parca pe la 10-12 saptamani, m-am desumflat.
Dar nu ma durea tare....
In fine, si cand s-a desumflat, m-am speriat, nu stiam unde s-a dus burta mea de gravida.(de unde, eram ca un butoi de la tratamentul urmat).
La vre-o doua luni de sarcina, intrebam pe toata lumea :de la ce varsta incepe sa se vada burtica.Toti imi spuneau:pe la 4 luni.
SI eu:nooo, mie mi se vede deja(de unde eram superbalonata).
Acum, fetele care sunt insarcinate, pot sa vina si ele cu exemple pentru a te linisti

32+cu "Mugurel" si "Strugurel"


Da, Corry, o sa incerc cu laptele. Lapte rece consumam si cand aveam crize mari de la gastrita mea...acum stau si ma gandesc dc nu cumva s-a declansat iar gastrita, dar atat de devreme? M-am tot chinuit de-a lungul anilor cu ea, dar in ultimul timp ma mai deranja numai cand mancam picant..., dar s-a dus vrememea aia.. Azi noapte nu am putut dormi deloc, ustura groaznic in cosul pieptului si tot ce mananc vine inapoi, iar jos sunt cu o burta mareee...
Tu in afara de lapte nu ai luat nimic pastile, altceva, permis gravidelor in hiperstimulare? Si, Corry, cand spuneai de lapte te refereai la dulce sau iaurt/sana?
Eu ma bucuram ca am scapat de hiperstimulare cand am vazut pe fisa ultima, de dupa ET, ca eram notata cu "fara reactii de hiperstimulare" si am zis ca gata....nu stiam ca se face si post ET.
Multumesc, Corrynutz


Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

anastasia,felicitari.
hiperstimularea se face numai dupa punctie/ET.
daca persista simptomele mai bine mergi la dr.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna



Samira, multumesc!

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruscha80 spune:

anastasia, la ce spui tu acolo ai facut hiperstimulare.

Si la mine tot la 9 zile de la ET a debutat, cu simptome similare...simteam ca pocnesc, nu puteams a dorm decat pe spate...naspa!

insa nu te panica, se rezolva!

Da-i sms lui dr albu. oricum mie mi-a spus sa fac urmatoarele:

1. sa beau 3 litri de lichide din care 1,5 sa fie lapte
2. sa monitorizez ce candidate beau si ce cantitate elimin si sa-i trimit sms
3. sa monitorizez zilnic greutatea corporala
4. sa ieu de la farmacie prafuri cu proteine pentru culturisti @ de ala mai am vreo tona)
5. cand nu mai pot, si asta s-a intamplat cam la 3 zile, sa ma duc sa fac perfuzie cu albumina la Medlife (albumina costa 200 ron sticluta si inca vrei 60 de ron spitalizarea)

Oricum, da-i sms!

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruscha80 spune:

si pentru balonare am luat espumisan. Am inteles ca tu faci deja fragmin...mie mi-a prescris fragmin sau clexane tot cand a constatat ca am hiperstimulare.

E drept ca eu am avut una usoara, in formele grave poti acumula si 6-7 litri de lichide in abdomen.

15+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Buna fetele ,sunt ingrijorata ,sa va povestesc ce mi sa intimplat :aseara ma pregateam de nunta,mi-am facut dus totul in regula ,o dispozitie de zile mari ,m-am machiat imbracat si cind sa plec mi-am amintit ca nu mi-am pus tamponul zilnic..........si surpriza ,iar pete maroni pe chilot ,parca mai inchise ca la inceput,ma luat lesinul .......am inceput sa pling ,m-am panicat ,noroc cu sotul ca ma linistit..nu stiu simteam ca retraiesc iar momentele alea de la pierderea sarcini,i-am trimis mesaj lui Albu mi-a zis sa iau no-spa si duphaston la 8 ore,in cele din urma am ajuns si eu la nunta ,cred ca mi-a luat lumea seama ,am facut ture la baie.....acum cind m-am trezit vad ca am doar o pata mica de tot ,da semne ca se opreste,offffffffff DOAMNE sunt disperata sa nu se intimple iar tragedia de anul trecut!

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Dupa inseminarea facuta acum mi sa mai adaugat fragmin 5000u
SUNT INSARCINATA!+6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Maruscha, de sunat pe dr nu indraznesc, e in concediu si e si duminica... mi-e jena, dar am trimis mesaj d-nei Vaduva. Va vb dumneaei cu dl. dr si imi va transmite ulterior dumnealui ce sa fac.
Dar cred ca ai dreptate, de fapt ai mai mult ca sigur,am facut hiperstimulare ca exact ce descrii tu, patesc eu, de vreo 4 zile nici vorba de dormit altfel decat pe spate, e calvar pt mine ca eu dorm pe burta de regula, insa de durere nu ma pot misca in nicio parte. Lichide am consumat,de eliminat e greu de spus, pt ca mai intotdeauna am avut senzatia ca nu fac elimin suficient, parca ramane presiune pe vezica, proteine moderat...acum astept sa vad ce imi spune dl. dr.
Multumesc mult, m-am apucat de baut lapte pana una, alta.


Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelica28

Buna fetele ,sunt ingrijorata ,sa va povestesc ce mi sa intimplat :aseara ma pregateam de nunta,mi-am facut dus totul in regula ,o dispozitie de zile mari ,m-am machiat imbracat si cind sa plec mi-am amintit ca nu mi-am pus tamponul zilnic..........si surpriza ,iar pete maroni pe chilot ,parca mai inchise ca la inceput,ma luat lesinul .......am inceput sa pling ,m-am panicat ,noroc cu sotul ca ma linistit..nu stiu simteam ca retraiesc iar momentele alea de la pierderea sarcini,i-am trimis mesaj lui Albu mi-a zis sa iau no-spa si duphaston la 8 ore,in cele din urma am ajuns si eu la nunta ,cred ca mi-a luat lumea seama ,am facut ture la baie.....acum cind m-am trezit vad ca am doar o pata mica de tot ,da semne ca se opreste,offffffffff DOAMNE sunt disperata sa nu se intimple iar tragedia de anul trecut!

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Dupa inseminarea facuta acum mi sa mai adaugat fragmin 5000u
SUNT INSARCINATA!+6




Mai bebitza, e posibil sa mai fi ramas ceva pe canal? Embrionul pana se fixeaza bine detot, mai exista posibilitaea sa mai elimine uterul cate ceva...ca si la ciclul peste sarcina..dar la tine nu se pune problema de ciclu, doar acele pete.
Plus ca, fata de anul trecut, acum ai facut si tratament pt mutatii, nu mai e acelasi context, plus vitamine, injectii..
Angelica, te pup tare si nu intra in panica, nu mai fa comparatie cu ce s-a intamplat anul trecut,chiar dc e greu s anu te gandesti,dar lupta cu tine, ca vei retrai constient sau nu starea de suferinta de atunci , plus spaima, si nu face bine puiului din burtica.



Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maruscha80 spune:

da, asa e, ma durea abdomenul si era foarte tare. Imi aduc aminte ca trebuie sa beau lichide insa parca nu mai aveau unde sa intre...aveam crape, abia puteam sa merg si burta de luna a 4-5 a, ca mergeams a ma mai vada dl doctor cand simteam ca nu mai pot si stand la rand cu gravidutele, ma comparam linistita cu ele, la ce burta aveam. Blugii deja nu ma mai cuprindeau si aveam numai 2 sapt de sarcina.

in perioada aia, care cred ca a durat vreo 3-4 sapt, mi-am luat medical fiindca nu puteam sta nici pe scaun la birou mai mult de 1-2 ore.

imi pare rau ca treci prin asta, in perioada respectiva eu m-am consolat cu faptul ca sunt gravida si practic asta este o consecinta. homonii sarcinii se interfereaza cu tratamentul pe care il luam, astfel incat organismul era dat peste cap.

stiu ca iti este greu insa sa bei 1 litru jum de lapte si apa cat mai multa....si oua! acum mi-adusei aminte si de oua.

15+ cu

Mergi la inceput