Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Leti, eu trecuta prin durerile travaliului de 2 ori, prin nastere naturala o data, sincer tot naturala as alege la o alta sarcina (dar nu mai e cazul la mine) - asta daca nu as fi avut pb cu ruptura. In seara de dupa cezariana, colegele mele de salon erau tot intr-o plimbare, cu nastere naturala in aceeasi zi cu mine sau mai tarziu cu cateva ore chiar, iar pe mine ma muta Lari dintr-o parte in alta. M-am refacut repede, e drept, dar am luat pastile cu pumnul cateva saptamani bune, n-am putut ridica nimic prin casa, cel mai tare am suferit ca nu o puteam lua pe Theo in brate si mereu trebuia sa o atentionez de la distanta ca nu ne putem juca prea tare ca mami are buba la burta si tb sa aiba grija sa nu ma loveasca. Nu am avut voie sa conduc 5-6 saptamani si teoretic cam 6 luni ar fi trebuit sa astept pana sa o ridic pe Theo sau alta greutate ma mare (dar eu de la 3 luni si ceva fac cumparaturile singura in timpul saptamanii ca e crunt in weekend ca sa ma duc cu Lari...si car tot ce iau de la masina in casa, inclusiv sticle de apa, suc, pungi de cartofi, cutii de dero samd, inclusiv ridicat Theo mereu in masina, din masina, uneori luat in brate prin oras samd).

In fine. E bine ca s-a schimbat treaba (sau de cand se schimba?), dar sper sa nu fie ca in Ro unde toata lumea alege cezariana de frica nasterii.

Chiar ma gandeam la tine cu X factorul, ca doar noi mereu comentam Sigur ca le urmaresc, pe toate 3 :))) ca e si in Ro acum. USA e clar mai puternic. AI vazut cand erau la judges' houses ce priveliste avea Nicole? wow, as fi dormit acolo langa piscina...:))

La UK imi plac Misha B si Kitty. Tie?
La americani nu retin numele ca vad pe sarite. E o negresa parca interesanta foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika_tud spune:

Buna,nu trebuie sa astepti 12 luni sa aplici de beneficii,poti aplica dupa ce ai achitat prima "factura "pt NIN(care iti vine la 3 luni dupa ce te-ai inregistrat ca si self-employed)Si beneficiile iti intra cam dupa 2-3 luni si iti dau banii si din urma.Sper sa iti fie de folos.Vb din experienta:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Mota: Chiar ma gandeam la tine cu X factorul, ca doar noi mereu comentam Sigur ca le urmaresc, pe toate 3 :))) ca e si in Ro acum. USA e clar mai puternic. AI vazut cand erau la judges' houses ce priveliste avea Nicole? wow, as fi dormit acolo langa piscina...:))

La UK imi plac Misha B si Kitty. Tie?
La americani nu retin numele ca vad pe sarite. E o negresa parca interesanta foc.


In uk si mie tot Misha si Kitty, dar x factor UK mi se pare absolut jalnic in comparatie cu USA sau cu ce obisnuia sa fie. Cotzofenele alea 2 care se tot cearta de la nimic, Kelly care n-a putut sa vina data trecuta, pai daca are un job de facut aici, ce dracu tot zboara in LA toata ziua, sa stea teapana aici sa-si faca treaba. Ai auzit ca au pierdut 2 milioane de votanti fata de anul trecut si ratingul saptamina trecuta a fost mai mare la Strictly come dancing, lucru care nu s-a mai intimplat de 4 ani. Deci simon ar trebui sa intervina cumva pina nu e prea tirziu, desi nu stiu ce ar mai putea face.

In USA e o tipa in categoria over 30 care e foarte buna, una Stacey parca si fetele lui Simon sint bune, dar inca n-am un favorit. Oare saptamina asta o sa fie si joi si vineri x factor USA, sau numai vineri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri. Chiar ati fost de mare ajutor!! Eu inca mai am de asteptat cateva zile sa vad daca e sau nu... am facut un test azidimineata (mai am 5 zile pana ar trebui sa imi vina) si a iesit complet negativ. la primul bebe am facut testul inainte cu 4 zile, am cumparat cel mai ieftin test, din Ro, si s-a vazut a 2a liniuta... in fine, poate e totusi prea devreme

zicea cineva de beneficii, eu primesc child benefit, dar cum e cu child tax credit??? ce e asta ca nu inteleg?? am incercat sa sun o data sa vad daca ma incadrez, ca imi zicea cineva ca s-ar putea sa ma incadrez deoarece sotul meu nu lucreaza, doar eu, dar mi-a zis ca nu am trecut de intrebarile de securitate

proud mummy of Filip 25.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Morning

Nu s-a mai scris de mult pe aici, ajungem pe pagina 2 acusi, deci ia sa invigorez eu subectu`

Mya cum e cu testul, a iesit si a 2a liniuta?

letitia, sa iti spun ca sapt trecuta am avut o romanca gasita printr-o agentie si i-a luat 2 ore sa spele baia de la etajul 1 si nu , nu are 2 hectare in 3 ore cat facea bulgaroaica de dinainte asta numa a dat cu aspiratorul intr-o camera, spalat baia mare de la etajul 1 si sters blaturile in bucatarie si cealalta de dinainte facea in 3 ore parterul si etajul 1 , etajul 2 il fac numai o data pe luna ca nu sta nimeni acolo, si mai calca si camasi juma de ora... deci romanca nu zic, a facut bine ce a facut dar mama , avea viteza melcului turbat am aspirat eu scarile, camera piscoatei si parterul si acum sufar de spate, mama ei de treaba , ca de asta am nevoie de cineva sa faca in locul meu, ca eu nu mai pot de spate Sotul a spus ca sa o las sa mai vina si sapt asta , ca m-am certat cu patroana de la agentie si Nick m-a mai calmat si a spus sa o las sa vedem ce treaba face dupa ce ne-am plans la agentie si sa ii spun si eu sa se miste mai cu spor oi vedea maine, ca maine vine si daca nu face nu mai am idee ce sa fac , unde sa caut pe cineva ok ???

Fetelor, stiti ceva de targurile de Craciun, pe unde or sa fie anul asta ? Eu anul trecut am fost in ala din Hyde park si mai erau si in alte locuri da nu am mai fost ca eram insarcinata si nu prea m-am aventurat ... dar anul asta as vrea sa mergem in mai multe sa vedem ce gasim frumos In anii trecuti p unde ati fost si ce recomandati?


_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

Si eu am tot urmarit sa vad daca mai raspune cineva la subiect Nu, din pacate luna trecuta nu a aparut a 2a liniuta, sincera sa fiu nu ma asteptam, dar se pare ca dupa o nastere lucrurile stau diferit putin... sau? Oricum incercam in continuare

Noi acum cautam o casa cu 3 camere sa ne mutam si in zona noastra se pare ca e tare greu de gasit asa ceva. Sunt vechi si murdare...

Uneori ma gandesc cu groaza cum va fi daca voi ramane insarcinata si dupa nastere ca aici am inteles ca se dau bani putini, in jur de 500 de lire pe luna?? Sotul deocamdata nu lucreaza, sta cu baietelul acasa, probabil va incepe sa isi caute de lucru dupa nastere... voi cum va descurcati aici cu copii? Cat ati stat acasa dupa nastere? Eu as vrea sa stau cat se poate de mult deoarece cu baietelul nu am apucat sa stau decat 3 luni si ma simt vinovata... vreau sa petrec mai mult timp cu ei. Oare as putea primi ceva beneficii daca sotul nu lucreaza si eu as sta acasa in primul an cu 2 copii??? Eu nu prea stiu cum sunt legile pe aici ca nu am timp sa ma interesez, desi sunt de un an aici, dar lucrez full time si nu am timp...

proud mummy of Filip 25.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
strumphitza: oi vedea maine, ca maine vine si daca nu face nu mai am idee ce sa fac , unde sa caut pe cineva ok ???


Eu nu cred ca exista cineva ok din pacate.Am ajuns la concluzia ca eu fac cel mai bine. Toate sint lenese si fac de mintuiala, asta e parerea mea. Eu am inceput sa-l angrenez si pe sot in activitatile astea si ne scoatem pina la urma. La tine e naspa ca ai probleme cu spatele si ai si copii mici. Eu zic sa-i zici femeii exact ce nu-ti place ca doar platesti o caruta de bani. Pina la urma ar trebui sa se dea pe brazda, doar asta e meseria ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Concediul maternal platit e de 9 luni si e in jur de 125 pe saptamana, dar ca sa primesti trebuie sa fi muncit cel putin 26 saptamani implinite pana in saptamana 15 de sarcina, fie employed caz in care primesti banii prin angajator, fie self employed caz in care primesti banii prin Job Centre (si aplici prin ei).

Statutory Maternity Pay se numeste daca iei prin angajator http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/BenefitsTaxCreditsAndOtherSupport/Expectingorbringingupchildren/DG_10018741

Si Maternity Allowance daca iei prin Job Centre (self employed)
http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/BenefitsTaxCreditsAndOtherSupport/Expectingorbringingupchildren/DG_10018869

Daca tu ramai in concediu si sotul nu lucreaza, probabil ca veti mai primi ajutor, pt asta tb sa te interesezi mai bine la consiliul tau local si/sau la Job Centre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

buna seara tuturor,

Sunt noua la acest topic si am ajuns d-abia la capitolul 5 cu cititul.

Am o mare rugamnite: din experienta voastra care ar fi zonele considerate cele mai sigure de locuit cu copiii in Londra.Speram ca in curand sa fim si noi pe meleaguri englezesti.

Va multumesc anticipat pentru raspuns

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Pai ar fi Knightsbridge, Belgravia, St. John's Wood, Kensington si Chelsea.

Mergi la inceput