Romanii din Marea Britanie (28)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mya85 spune:

[quote]citat din mesajul lui Letitia1

mya85 imi pare tare rau ca ai pierdut sarcina. Poate ar trebui sa investighezi sa vezi care a fost cauza.

Letitia, pai tocmai de asta am intrebat cand am mers la GP dupa ce am pierdut, daca e nevoie de analize si mi-a raspuns ca nu. bine, poate nici abordarea mea nu a fost corecta, ar fi trebuit sa spun ca vreau sa fac analize, dar cu siguranta m-as fi lovit tot de un raspuns negativ. asa ca nu mai imi bat capul. oricum am citit ca pierderile inainte de 5 saptamani sunt un fel de selectie naturala, adica daca e ceva anormal cu embrionul organismul il elimina. acum imi fac si probleme ca am incercat 2 luni si nu am ramas, asta ar fi a 3a. de asta ard de nerabdare sa merg in tara sa merg la un ginecolog (dar poate pana atunci ma ajuta Domnul si o sa am in burtica), dar si in cazul asta tot imi fac o programare, nu ma bazez pe moasele de aici. apropo, a ajuns vre-una din voi la ginecolog aici in UK? daca da, cum??

mami de ( iulie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Mya, eu ambele sarcini le-am avut asistate (am ovare polichistice). Deci da, am fost la ginecologi in ambele cazuri. Cu trimitere de la gp, desigur, nu ai alta cale decat daca mergi la privat (desi cred ca si acolo au nevoie de o scrisoare de la gp).

Asta cu selectia naturala e adevarata si din cate stiu nu se fac investigatii daca sarcina este pierduta in primul trimestru. Poate decat daca exista complicatii sau au fost mai multe evenimente nefericite de acest gen.

Eu te sfatuiesc, pe cat poti tu, sa incerci sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat si nici ca trebuie neaparat sa ramai insarcinata saptamana asta, luna asta samd. Am fost in aceeasi situatie cu diferenta ca eu am asteptat cate 2 ani in fiecare caz, si stiu cat dauneaza ganditul la asta in exces. Organismul tau se reface dupa o pierdere, da-i timp si intre timp incearca sa te mai relaxezi, se va intampla cand nu te astepti!

Succes, iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

Va rog sa-mi spuneti si mie daca la national expres trebuie sa platesc pt. bagaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Nu platesti in plus daca ai una sua maxim doua genti care sa nu fie f grele sau f mari. O geanta normala de cala e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

La multi ani doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna ziua doamnelor!

Motanik, noroc cu tine ca mai tii subiectul pe prima pagina, eu tot mereu refresh sa mai vad daca se mai scrie pe aici si nimeni nu prea mai frecventeaza acest subiect, desi mi-ar face mare placere sa fie mai activ

Am si eu o intrebare, deci am venit cu interes pentru fetele din Londra, daca stiti sa recomandati un restaurant bun romanesc si o cofetarie-patiserie, unde as putea face un tort frumos pentru domnisoara mea care va implini un anisor in curand M-am gugalit eu putin dar nu prea mult, mai am de treaba ceva , si inca timp pana pe 2 aprilie dar totusi mi-ar trebui niste recomandari daca aveti si stiti/auzit/incercat As vrea sa fie cu recomandare sa stiu sigur ca-s bune produsele si proaspete, pentru ca am mai cumparat eu niste produse de la un magazin romanesc, moldovenesc mai bine spus, care erau aproape de expirare sau chiar expirate si nu m-am uitat atunci, deh in graba si nu va spun ce rau mi-a fost

Am gasit o cofetarie romaneasca prin Edgware, Burnt Oak, nu foarte departe de mine ca noi stam in nord , zona Wood Green... dar nu ar fi o problema daca restaurantul sau cofetaria ar fi in celalalt capat de Londra, doar nu in afara ei Stiti ceva despre aceasta cofetarie, cica au laborator propriu ... ati incercat ? In zona noastra vad ca sunt si multe restaurante romanesti dar nu am citit nimic reviewuri despre nici unul , mai incerc sa caut ...


Sotul care s-a botezat de juma de an ortodox odata cu casatoria noastra, tine post eu nu ca inca alaptez si eu fara oua si lapte nu pot , si nu vrea el si nici eu nu vreau sa ii stric postul , sa il tentez sa pape ceva de frupt, de aia ma gandeam sa mergem la un restaurant romanesc sa mancam de post, adica el ca eu cu socrii o sa papam bunataturi romanesti plus ca socrilor le place bucataria romaneasca de care tot nu se satura cand vin la noi in vizita, mereu le fac sarmale si supe/ciorbite romanesti si sunt innebunti, ma tot intreaba socrul ce si cum fac si ce pun in fiecare , dar eu nu vand secretul

Deci cam astea ar fi rugamitile mele, de ceva recomandari, si va tare multumesc mult pentru ajutor

O zi frumoasa si cu mult soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Da, am mancat de la cofetaria din Burnt Oak, mie mi-au placut, prajituri ca acasa, yum!

Restaurante...cel mai nou ar fi Cornelius restaurantcornelius.co.uk dar sincer eu nu am fost acolo. Mi-au spus insa prieteni care au fost ca au mancare f faina si atmosfera frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Happy Mother's Day !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearljam spune:

Buna,
Ne gandin sa ne relocam, cel mai probabil in Norwich, Norfolk. Am citit multe pe net, dar opiniile celor ce traiesc in Norwich zi de zi mi-ar raspunde la multe intrebari. Cum va place zona? Cel mai important este daca scolile in aceasta zona sunt ok. Cate ore merge pe zi la scoala un copil de 5 ani. Am inteles ca scoala incepe de la 5 ani. Nu stiu daca preschool e obligatoriu sau ramane la alegerea parintilor.
Initial o sa am contract de munca, dar sa presupunem ca nu o sa imi placa, se gasesc locuri de munca sau e foarte greu?
Cum v-ati adaptat la clima, am inteles ca ploua aproape zilnic. Unde locuim acum e cald mai mereu si ma gandesc ca vremea din UK s-ar putea sa nu imi placa deloc, iar acesta e un factor foarte important.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Buna!

Am o rugaminte:

Si-a luat un prieten din Anglia masina noua si nu stiu cum sa-i zic in engleza: S-o stapanesti sanatos! Ma puteti ajuta? Multam frumos!
Zi frumoasa!

Mergi la inceput