Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Stiinta si cercetare

Stiati ca... stiinta distractiva

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 7

CorinaDani

4969 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
scuze de off-topic: de cand am inceput sa citesc subiectul, imi tot chinui neuronu' sa-mi amintesc cum se numeste fenomenul si locul din SUA, unde exista o anomalie care da o iluzie optica stranie: daca te fotografiezi/filmezi in dreapta locului respectiv ai inaltime normala, insa daca te muti in partea stanga, apari cu inaltime mai mica, de ordinul a 10-15 cm daca nu mai mult...nu stiu cum sa va explic. stie cineva despre ce vorbesc/bat campii ? am cautat pe net de-am ametit...si nu, nu este vorba despre fenomenul Sedona din Arizona.
multam fain si scuze inca o data de off-topic.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Mergi la inceput

glimmer

1405 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite glimmer un Mesaj Privat  Reply with Quote
... Exista o specie de broaste care nu ingheata chiar daca temperatura coboara mult sub limita de inghet. Ele produc o proteina speciala care impiedica formarea ghetii in interiorul celulelor corpului lor sau cel putin nu permite cristalelor de gheata sa se mareasca atat de mult incat sa rupa membranele celulelor. Astfel, ele raman inactive pe timpul iernii, iar primavara isi continua viata normal. Daca insa aceasta specie de broasca este chiar si numai atinsa in aceasta perioada, ea ingheata si moare.

... Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza. Desi meduzele, de obicei, mor dupa ce se inmultesc, aceasta specie revine la o stare de imaturitate sexuala si este capabila sa intinereasca. Teoretic, acest ciclu poate fi repetat la infinit.

... Cand se naste, puiul de girafa cade de la o inaltime de aproape 2 metri, fara sa se raneasca.

Mergi la inceput

capcaunul

6823 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
imi tot chinui neuronu' sa-mi amintesc cum se numeste fenomenul si locul din SUA, unde exista o anomalie care da o iluzie optica stranie: daca te fotografiezi/filmezi in dreapta locului respectiv ai inaltime normala, insa daca te muti in partea stanga, apari cu inaltime mai mica, de ordinul a 10-15 cm daca nu mai mult...nu stiu cum sa va explic. stie cineva despre ce vorbesc/bat campii ? am cautat pe net de-am ametit...si nu, nu este vorba despre fenomenul Sedona din Arizona.

Mystery Spot, langa Santa Cruz.
Mergi la inceput

capcaunul

6823 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite capcaunul un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza.

Mai exact care, caci nu am auzit despre asa ceva.

Unele animale si plante inferioare isi regenereaza tot corpul, adica pe masura ce celulele vechi imbatranesc, altele noi le iau locul. Celulele noi provin din clonarea celulelor mai vechi sau din divizarea celulelor nediferentiate. Clonarea are statistic o limita de pasi. La fel si celulele nediferentiate se pot diviza de cel mult cateva zeci-sute de ori. Organisme primitive cu un asemenea mecanism de regenerare, dar neaparat completat cu mecanisme moleculare foarte eficiente de reparare a erorilor (inerente la copierea ADN/ARN), pot trai chiar zeci de mii de ani. Cu conditia sa nu fie distruse de fenomene extreme (foc, etc).
Mergi la inceput

My_Lady0091

6767 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMy_Lady0091 Adauga semn de carte la raspuns Trimite My_Lady0091 un Mesaj Privat  Reply with Quote
http://news.opb.org/article/oregon-vortex-offers-spooky-mystery-all/

*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca
Mergi la inceput

viviana

3953 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite viviana un Mesaj Privat  Reply with Quote
Hexakosioihexekontahexaphobia = frica de numarul 666

Anatidaephobia = frica... ca undeva in lume exista o rata care te urmareste.
Anatidae = familia biologica din care fac parte ratele, lebedele si gastele.

Meduzele se evapora la soare. Sunt 98% apa.

Strugurii explodeaza in micorunde.(Nu incercati asta acasa!)

In Japonia exista pepeni patrati.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi
Mergi la inceput

glimmer

1405 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite glimmer un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza.

Mai exact care, caci nu am auzit despre asa ceva.

Unele animale si plante inferioare isi regenereaza tot corpul, adica pe masura ce celulele vechi imbatranesc, altele noi le iau locul. Celulele noi provin din clonarea celulelor mai vechi sau din divizarea celulelor nediferentiate. Clonarea are statistic o limita de pasi. La fel si celulele nediferentiate se pot diviza de cel mult cateva zeci-sute de ori. Organisme primitive cu un asemenea mecanism de regenerare, dar neaparat completat cu mecanisme moleculare foarte eficiente de reparare a erorilor (inerente la copierea ADN/ARN), pot trai chiar zeci de mii de ani. Cu conditia sa nu fie distruse de fenomene extreme (foc, etc).

Turritopsis nutricula este specia de meduza despre care vorbeam. Si, din cate am citit eu, nu e vorba de o clonare a celulelor, ci, dupa ce atinge maturitatea sexuala, revine imediat la starea de imaturitate sexuala, adica "intinereste", spre deosebire de majoritatea speciilor de meduza care mor dupa ce se inmultesc.

Mergi la inceput

capcaunul

6823 Mesaje
Interesant, dar neconvingator. Ar fi multe de discutat. Mai bine ai/am deschide un topic separat ca sa nu incalcam regula celor 3 intrebari de-aici.
Mergi la inceput

CorinaDani

4969 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite CorinaDani un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

http://news.opb.org/article/oregon-vortex-offers-spooky-mystery-all/

*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

da, despre acest fenomen si loc era vorba, multam !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Mergi la inceput

glimmer

1405 Mesaje
Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Interesant, dar neconvingator. Ar fi multe de discutat. Mai bine ai/am deschide un topic separat ca sa nu incalcam regula celor 3 intrebari de-aici.

Adica un subiect cu titlul "Turritopsis nutricula " ?
Mergi la inceput
Pag. din 7 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com