Stiati ca... stiinta distractiva

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

scuze de off-topic: de cand am inceput sa citesc subiectul, imi tot chinui neuronu' sa-mi amintesc cum se numeste fenomenul si locul din SUA, unde exista o anomalie care da o iluzie optica stranie: daca te fotografiezi/filmezi in dreapta locului respectiv ai inaltime normala, insa daca te muti in partea stanga, apari cu inaltime mai mica, de ordinul a 10-15 cm daca nu mai mult...nu stiu cum sa va explic. stie cineva despre ce vorbesc/bat campii ? am cautat pe net de-am ametit...si nu, nu este vorba despre fenomenul Sedona din Arizona.
multam fain si scuze inca o data de off-topic.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

... Exista o specie de broaste care nu ingheata chiar daca temperatura coboara mult sub limita de inghet. Ele produc o proteina speciala care impiedica formarea ghetii in interiorul celulelor corpului lor sau cel putin nu permite cristalelor de gheata sa se mareasca atat de mult incat sa rupa membranele celulelor. Astfel, ele raman inactive pe timpul iernii, iar primavara isi continua viata normal. Daca insa aceasta specie de broasca este chiar si numai atinsa in aceasta perioada, ea ingheata si moare.

... Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza. Desi meduzele, de obicei, mor dupa ce se inmultesc, aceasta specie revine la o stare de imaturitate sexuala si este capabila sa intinereasca. Teoretic, acest ciclu poate fi repetat la infinit.

... Cand se naste, puiul de girafa cade de la o inaltime de aproape 2 metri, fara sa se raneasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani
imi tot chinui neuronu' sa-mi amintesc cum se numeste fenomenul si locul din SUA, unde exista o anomalie care da o iluzie optica stranie: daca te fotografiezi/filmezi in dreapta locului respectiv ai inaltime normala, insa daca te muti in partea stanga, apari cu inaltime mai mica, de ordinul a 10-15 cm daca nu mai mult...nu stiu cum sa va explic. stie cineva despre ce vorbesc/bat campii ? am cautat pe net de-am ametit...si nu, nu este vorba despre fenomenul Sedona din Arizona.

Mystery Spot, langa Santa Cruz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza.

Mai exact care, caci nu am auzit despre asa ceva.

Unele animale si plante inferioare isi regenereaza tot corpul, adica pe masura ce celulele vechi imbatranesc, altele noi le iau locul. Celulele noi provin din clonarea celulelor mai vechi sau din divizarea celulelor nediferentiate. Clonarea are statistic o limita de pasi. La fel si celulele nediferentiate se pot diviza de cel mult cateva zeci-sute de ori. Organisme primitive cu un asemenea mecanism de regenerare, dar neaparat completat cu mecanisme moleculare foarte eficiente de reparare a erorilor (inerente la copierea ADN/ARN), pot trai chiar zeci de mii de ani. Cu conditia sa nu fie distruse de fenomene extreme (foc, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

http://news.opb.org/article/oregon-vortex-offers-spooky-mystery-all/



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Hexakosioihexekontahexaphobia = frica de numarul 666

Anatidaephobia = frica... ca undeva in lume exista o rata care te urmareste.
Anatidae = familia biologica din care fac parte ratele, lebedele si gastele.

Meduzele se evapora la soare. Sunt 98% apa.

Strugurii explodeaza in micorunde.(Nu incercati asta acasa!)

In Japonia exista pepeni patrati.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui glimmer
Se pare ca singura vietate nemuritoare de pe Pamant este o specie de meduza.

Mai exact care, caci nu am auzit despre asa ceva.

Unele animale si plante inferioare isi regenereaza tot corpul, adica pe masura ce celulele vechi imbatranesc, altele noi le iau locul. Celulele noi provin din clonarea celulelor mai vechi sau din divizarea celulelor nediferentiate. Clonarea are statistic o limita de pasi. La fel si celulele nediferentiate se pot diviza de cel mult cateva zeci-sute de ori. Organisme primitive cu un asemenea mecanism de regenerare, dar neaparat completat cu mecanisme moleculare foarte eficiente de reparare a erorilor (inerente la copierea ADN/ARN), pot trai chiar zeci de mii de ani. Cu conditia sa nu fie distruse de fenomene extreme (foc, etc).


Turritopsis nutricula este specia de meduza despre care vorbeam. Si, din cate am citit eu, nu e vorba de o clonare a celulelor, ci, dupa ce atinge maturitatea sexuala, revine imediat la starea de imaturitate sexuala, adica "intinereste", spre deosebire de majoritatea speciilor de meduza care mor dupa ce se inmultesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Interesant, dar neconvingator. Ar fi multe de discutat. Mai bine ai/am deschide un topic separat ca sa nu incalcam regula celor 3 intrebari de-aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

http://news.opb.org/article/oregon-vortex-offers-spooky-mystery-all/



*Blackmoon Lady 9+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



da, despre acest fenomen si loc era vorba, multam !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Interesant, dar neconvingator. Ar fi multe de discutat. Mai bine ai/am deschide un topic separat ca sa nu incalcam regula celor 3 intrebari de-aici.


Adica un subiect cu titlul "Turritopsis nutricula " ?

Mergi la inceput