Prietene la bine si la greu - 126

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

ce-am zis????????


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Ionela,nu stiu ce ai zis,dar clar e vina ta

Monis,ce baiat mare ai,sa manance singur,felicitari! Noi in fiecare vacanta am avut impresia(sau ne-a placut sa credem) ca Annabelle se dezvolta mai bine.
Si noi ne "jucam" cu liftul in Tenerife,tot din sticla era.

Many,sper sa fie doar de la oboseala(a facut si Annabelle cand am plecat). Imi pare rau ca te simti tot obosita,sper sa te relaxezi mai mult la ai tai. Eu asa m-am obisnuit cu bagajele,ca intr-o ora selectez si impachetez pt toti trei

Floricik,faci doar un control de rutina,sau te deranjeaza ceva?
Eu mi-am facut de curand(control de rutina) si nu e nimic de speriat la eco de san.
As fi foarte curioasa sa stiu ce inaltime are Ema-trastioara

Ramonika,86 de cm zici ca are Ruxi? Mie mi se pare mai inalta!
Iete ca m-ai molipsit,m-am facut si eu gospodina: tocmai am bagat la cuptor o prajitura cu cirese si visine(nu am mai facut aceasta prajitura pana acum)

Am fost si noi 2 ore pe afara,atat de bine a fost!!!
Annabelle a fost foarte dragalasa astazi(cu mici exceptii,cand a vrut sa ma muste),a mancat bine,a dansat mai toata ziua(ca in fiecare zi),dar pe la 9 iar a inceput tusea in forta.... Am inceput sa-i dau Eurespal,si curatam nasucul cu apa de mare si Vibrocil(la recomandarea medicului).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

maaaaiii...voua va place -ua mea si asteptati sa va ademenesc cu ea in fiecare dimineata, asa-i?

hai, scoateti nasucurile la iveala



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Ancutzule buna, buna cafeaua ta, multam'.
Lumi imi pare rau ca nici voi nu sunteti in forma, vremea asta capricioasa ne da de furca. Se pare ca liftul este distractia varstei, Vlad este topit dupa lift, acasa nu avem iar la turci butoanele erau la inaltimea lui, il chema singur.
Nu am scapat de febra, la 7 i-am dat nurofen, acum doarme.

Gata, pe mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

si asta la cafea





ps: pup Vladutul firicel sa treaca febra



Anca, mami de Sabina Ioana (03 nov 2009)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Multumim de cafea.....
Eu dorm pe mine la propriu.
Pupam Vladutu sa scape de febra repede.

Moaaama.... ce vremeeee!!!!


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 22+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Veniti la mare ca in sfarsit e soare si caldut, numai bun de plimbare

Monis, si la voi e vreme mai bunicica? Stati cu burtile la soare?

Many, sper sa treaca repede febra lui Vlad! Drum bun la ai tai!

Cory, si zici ca nu rezisti cu alaptat pan' la 3 ani? Nu te cred

Floricik, sa ne zici cum a fost la eco!

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 30+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Fetelor, HEEEEELP!!!

Care ati mai luat UTROGESTAN in timpul sarcinii, in ce doze ati luat pe zi? A mai luat cineva 6 tablete/zi, cum mi-a prescris mie medicul?
Maica-mea e ingrozita de dreptul cand ma vede cu armata de medicamente dupa mine. Totusi, acum mi se pare si mie ca s-a cam sarit calu' cu 6 utrogestan/zi! (de 3x cate 2, oral sau vaginal, cum vreau eu).

Mi-a intrerupt tratamentul cu Magneziu, No Spa si Papaverina din cauza hemoroizilor. (nu mai retin exact cum mi-a explicat, cumva ca Mg favorizeaza dilatarea nu stiu caror vase, deci "intretine" dragutii de hemoroizi. ).

Acum ii dau inainte cu tratamentul pt hemoroizi (Detralex si supozitoare) si Utrogestanul pt contractii. Am luat doua utrog. dimineata, si acum parca mi-e teama sa iau inca doua la pranz, si inca doua deseara. Mai ales ca de-acum ne-apropiem de "linia de sosire"....parca am mai prins curaj un pic si nu m-as mai droga chiar asa...

Voi ce ziceti? Sa-i sun si pe ceilalti doi medici la care merg, sa-i intreb? Sa iau asa multe pastile?





Am mai gasit urmatoarele date despre Utrogestan, si pe undeva ma ingrijoreaza ca nu cumva Utrogestanul luat de mine destul de mult in prima sarcina (din luna a 3 a cate 4 patile/zi, apoi o luna a trebuit sa creasca doza la6/zi, apoi a revenit la 4/zi pana pe la 32 de saptamani, parca...) sa nu aiba legatura cu forma urata de acneea de care sufar acum:

Despre Utrogestan: Utrogestanul este de fapt progesteron. Este cu generozitate prescris, imi place sa cred ca doar dintr-o inertie inexplicabila, pentru cazurile de sarcina cu amenintare de avort (mai precis cand se deceleaza o activitate contractila crescuta a uterului), fara vreo baza fiziopatologica sau experimentala solida. Numeroasele studii internationale efectuate (si publicate!) nu au reusit sa puna in evidenta nici cel mai mic deficit de progesteron in aceste circumstante (adica in activitate uterina contractila ridicata) si nici nu au relevat vreo eficacitate vizibila a suplimentarii cu progesteron oral in combaterea avortului spontan. Deci Utrogestanul nu are nici o indicatie oficiala in aceasta patologie!

El poate fi dat in sarcina, dar numai pana in saptamana a 12-a, doar in cazurile documentate (dovedite) de deficit luteal ce pot duce la avort spontan recurent (peste trei sarcini pierdute spontan). In consecinta eu (si numai eu) consider ca el nu este decat ceea ce americanii numesc "appointment drug", adica un medicament inofensiv, lipsit de eficacitate (deci un fel de placebo), prescris la vizita periodica prenatala facuta doctorului care va are in grija doar din simplu motiv de a va prescrie ceva, sau mai pe romaneste spus, ca sa nu plecati cu mana goala din cabinetul sau. Mai mult, se pare ca poate declansa in mod frecvent o colestaza hepatica la mama, teoretic suportata greu de catre fat.





Mami de Timi nazdravan si 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Smaranditza, mai bine suna si ceilalti doctori, ca sunt pareri avizate!Vorba ta, de acum daca mai rezisti inca putin e super ok!! Eu nu am luat utrogestan, nu stiu ce sa te sfatui..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009) si 30+ cu

Firefly's shop

BLOGUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Smara, eu tin minte ca Utrogestanul face ceva (daca face pt ca sunt guri care zic ca nu face de fapt nimic) in primele luni de sarcina. Sunt si la noi fete care au luat cu pumnul toata sarcina... Eu as intreba si alt medic ca mi se pare f mult. Succes.




Monis si piticutzul Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput