Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

noi, ca mame responsabile, avem datoria morala de a veghea ca al nostru copil sa nu sara peste etape, doar din curiozitate si sa nu oferim explicatii care nu ii sunt de folos la varsta mica.
sexul ofera placere unor persoane mature, nu unui copil de scoala primara sau gimnaziala.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

allinta, daca tu asta ai inteles, ca explicatia = indemn, ce sa mai zic. oricum, tu faci cum stii tu mai bine, nu cum zice nemora pe forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

ma intereseaza subiectul.
vreau mai multe ideii cum sa am aceasta discutie cu baietelul meu de aproape 8 ani.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu stiam (daca ma insel, corectati-ma) ca si copii mici isi ating organele genitale pentru a obtine placere. Prin mici, inteleg mici, mult sub clasa I. Adica sexul ofera placere si la 2 ani. Nu sexul cu partener, ce-i drept .
Fi-mea stie cam ce zice nemora - crestem, ne indragostim (ne gasim perechea), facem dragoste.

La noi primele explicatii despre conceptie (pe la 4 ani) erau cu samanta speciala de la tati care se numeste spermatozoid si samanta speciala de la mami care numeste ovul si locul special din burtica lui mami care se numeste uter. Initial n-a intrebat "unde se intalnesc semintele?"

Edit: Michell baiatul tau n-a intrebat inca nimic? Mi se pare ciudat, fi-mea a intrebat cam in fiecare an, de la 4 la 8 ani, la alt nivel de fiecare data. Acum cred ca-i lamurita, pe de alta parte astept o noua serie de intrebari, seria de la 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

La gradinita la Dragos(7,8 ani), acu 2 ani una din educatoare fiind insarcinata, copii au inceput sa puna intrebari moment in care educatoarea le-a tinut o ora sexuala in care le-a explicat partile corpului la fetite si baieti, le-a explicat ca pentru a face copii e nevoie de multa dragoste si ca in fiecare om exista o samanta care prinde viata atunci cand dragostea e puternica. Pentru Dragos au fost suficiente aceste explicatii pana la un moment dat cand anul trecut am avut niste muncitori la casa si unul a venit cu un baietel de 10 ani si care i-a spus de sex.
Dragos m-a intrebat daca eu am facut sex vreodata si cat timp.
Am fost surprinsa de intrebare - dar i-am spus ca da am facut sex si ca in urma acestui fapt sau unit cele 2 seminte si astfel sau nascut el si fratiorul lui, am insistat foarte mult pe faptul ca totul a fost din multa dragoste.

Eu cred ca aceste informatii sunt suficiente deocamdata. I-am spus sa vina sa ma intrebe daca are si alte curiozitati si in functie de situatie voi incerca sa fac fata situatiei.

Totul se bazeaza pe comunicare.

I-am spus de asemenea desi e baiat ca nu are voie nimeni sa-l atinga in zonele intime.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Fii-mea cand vede la tv ca se pupa un ea cu un el, iese repede. Cica e scarbos cand se pupa doi.
Eu spun ca nu are rost sa dam prea multe explicatii pana pe la 10-11 ani. Si chiar si atunci, trebuie sa constientizam copilul de riscul unor boli si de sarcina nedorita. Daca punem accent pe placere, fara a scoate in evidenta si "efectele secundare", dam informatii partiale, nu ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

De acord, allinta, ca trebuie sa dam toate informatiile. Adica in special protejarea impotriva BTS. Mi se pare foarte firesc ca atunci cand vorbesti despre sex sa vorbesti automat si despre BTS si prezervative.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

allinta, parerea mea este ca atata timp cat o femeie isi gaseste o reala placere si implinire in sexualitate, le va explica si copiilor atunci cand ei intreaba.
si explicatia data atunci cand ei intreaba este o autorizare a mamei catre copilul ei pentru a avea in viitor o viata sexuala implinita.]
intunericul in care ne tinem copiii = lipsa acestei autorizatii.
iar daca tu nu dai explicatii sa nu iti imaginezi ca nu se gandesc la subiect si ca nu-i intereseaza.
iar daca le dai explicatii la cerere sa nu-ti imaginezi ca se vor apuca sa si puna in practica, cata vreme tu le explici ca la timpul intalnit vor intalni un partener si se vor indragosti si etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

si explicatia data atunci cand ei intreaba este o autorizare a mamei catre copilul ei pentru a avea in viitor o viata sexuala implinita.]
intunericul in care ne tinem copiii = lipsa acestei autorizatii.
Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Nu prea inteleg ideea de autorizare, autorizare la sensul figurat, adica daca o primesti la timp o sa ai o viata sexuala implinita si daca o primesti cu intarziere sau n-o primesti deloc esti condamnat sa nu te bucuri in veci deplin de placerile sexului?
Chiar intreb pentru ca nu inteleg sensul cuvantului "autorizare" in contextul de mai sus. Pentru mine autorizare inseamna permisiune si in consecinta la 8 ani copilul n-are inca nevoie sa i se dea "liber" catre experimente in aria sexuala. Si nu pentru ca sunt absurda ci pentru ca nu e inca la varsta la care macar sa dea semne ca incepe sa devina activ sexual. Si atunci care e rostul discutiei despre placerea adusa de viata sexuala?

In opinia mea educatia sexuala la varste mici are rolul de a preveni in primul rand abuzurile, copii trebuie sa stie ca exista lucruri nelalocul lor pe care adultii sau copii mai mari le pot face ca sa se poata feri, ca sa poata anunta imediat ce exista o tentativa de acest gen. In contextul asta ar fi oarecum bulversant sa aduci in discutie placerea.
Un alt rol al educatiei sexuale este ca piticii sa aiba o imagine despre lucrurile astea insa potrivita cu varsta si nivelul lor de intelegere.

Cat despre tinutul in intuneric si impactul asupra implinirii sexuale ulterioare ce sa zic...mi se pare mai mult decat fortat.
Din generatia mea (70's) nu stiu multe cunostinte care sa fi primit educatie sexuala de la parinti, in scoala nu se punea problema pe vremea aia, internetul nu exista si nici in presa sau literatura publicata pe vremea aia nu gaseai mare lucru :).
Cu toate astea am gasit cai sa ne informam si slava domnului (din cate-mi dau seama) nici pomeneala sa fim o generatie de frigide si impotenti.

Opinia mea sincera este ca de la nici o informatie pe tema asta acum o generatie riscam sa ajungem sa dam prea multe informatii prea devreme.
Trebuie ca un copil sa primeasca informatiile care au sens la varsta lui, trebuie sa existe un motiv pentru care i le dam atunci si nu mai devreme sau mai tarziu. Nu cred ca e cea mai buna solutie sa dam copiilor mai multe detalii decat pot intelege si procesa la varsta pe care o au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui nemora

allinta, parerea mea este ca atata timp cat o femeie isi gaseste o reala placere si implinire in sexualitate, le va explica si copiilor atunci cand ei intreaba.
Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.


Daca o femeie considera ca nu este momentul si ca pentru copilul ei nu este inca relevant sa primeasca informatia nu inseamna neaparat ca e neimplinita sexual si ca nu "gaseste o reala placere".

Iti dai seama cum suna ce-ai scris? Nu le vorbesti copiilor de placerea sexuala = n-ai experimentat-o niciodata, ergo: nu ai despre ce sa le vorbesti.

Exista si alte criterii dupa care alegem sa impartasim informatii copiilor decat propriile satisfactii sexuale.

Mergi la inceput