Educatia sexuala a copiilor

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

" Educatia moral-civica si moral-patriotica sunt parti integrate ale educatiei pentru societate.
Educatia morala se bazeaza insa pe cunoasterea de catre copil a normelor morale, a regulilor de comportare civilizata, a ceea ce este bine si rau. Insa formarea socio - morala a copiiilor constituie un proces extrem de complex ce se produce sub influenta a numerosi factori ai mediului socio-cultural si în sistemul relatiilor dintre copil si adult, ce se statorniceste în primii ani în familie, mai apoi în gradinita si scoala, iar mai târziu între membrii colectivului în care va lucra. Gradinita are deci în vedere cultivarea unui tip comportamental ai moral, care sa dezvaluie prescolarilor caile de comportare ca indivizi liberi, toleranti, cu respect fata de ceilalti.

La vârsta prescolara, copilul este înc#259; dependent de parinti,fapt ce pune pe primul plan formarea deprinderilor morale. Educatia morala se face permanent. Deci ocupa un rol prioritar privind educatia prescolarului deoarece aceasta varsta constituie etapa în care copilul începe sa înteleaga realitatea înconjuratoare, începe sa-si însuseasca parerile din jurul lui.

Un rol important în formarea lor, îl are cuvântul. Prin expresivitatea nuantarea limbajului si prin expresiile emotionale care însotesc povestirile, descrierile, versurile (cu mesaj moral) se pot forma reprezentari saturate pozitiv care sensibilizeaza copilul.

Pentru a ajunge la o conduita adecvata este necesara angrenarea copiiilor în viata sociala a mediilor frecventate de ei. La aceasta vârsta, se formeaza comportamentele pozitive fata de persoane, colectivitati, obiective social – culturale, natura. Ei învata sa se integreze comportamental în contactul direct cu acesta, învata sa aprecieze propria conduita si conduita celorlalti.

Jocul este o activitate fundamentala a copilului si totodata este metoda si mijloc de dezvoltare intelectuala si comportamentala.

La copiii prescolari se pot educa prin proverbe si zicatori calitati moral civice ca : cinste, harnicie, rabdare, dragoste de munca, dragoste de oameni si de tara, bunatate curaj, atitudine justa fata de colegi, respectul fata de cei mari, modestie.

Comportamentele negative sunt semnalate de regula mai pregnant decât cele pozitive, pentru ca din rau omul învata mai mult decât din bine.

Omul este o fiinta sociala care, înainte de a fi beneficiar si creator de valori, colaboreaza cu ceilalti, creeaza si beneficiaza de bunuri materiale realizate de el si de ceilalti desfasoara o activitate utila lui si celorlalti, respecta valorile societatii care devin propriile valori."




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am citit cu mare greutate articolul (am mai ghicit pe alocuri)...nu vad unde scrie ca rusinarea este o metoda pedagogica de succes.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Am citit cu mare greutate articolul (am mai ghicit pe alocuri)...nu vad unde scrie ca rusinarea este o metoda pedagogica de succes.


Am editat.

Eu aleg sa imi invat copilul ca este rusinos sa ne aratam zonele intime in public.
Daca alte mame isi invata copiii ca nu este nici o problema sa faca invers decat ceea ce sustin eu, este alegerea lor.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Am citit cu mare greutate articolul (am mai ghicit pe alocuri)...nu vad unde scrie ca rusinarea este o metoda pedagogica de succes.


Am editat.

Eu aleg sa imi invat copilul ca este rusinos sa ne aratam zonele intime in public.
Daca alte mame isi invata copiii ca nu este nici o problema sa faca invers decat ceea ce sustin eu, este alegerea lor.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Rusinarea ca metoda pedagogica este gresita. Daca eu nu aleg aceasta metoda asta nu inseamna ca imi invat copiii sa umble deschisi la pantaloni.
Deci daca nu aplic metodata ta (gresita din punctul meu de vedere) nu inseamna ca nu imi EDUC copiii in spirit civic sau moral. Aleg ALTA metoda.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Exact, in loc de cuvantul "rusine", folosesti expresia "nu e frumos".



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Exact, in loc de cuvantul "rusine", folosesti expresia "nu e frumos".



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Tu ai insistat pe RUSINE...nu eu.
Demonstreaza efectivitatea RUSINII si lipsa de efecte negative ulterioare.

Amindoi baietilor mei le-a placut "nudismul" acasa. N-au jena daca ies din dus la costumul lui Adam, sau daca si-au uitat prosop sau pijama. Cuvintele folosite de mine cind a trebuit sa ii invat ca nu-i OK sa circule la liber cind avem musafiri au fost "intim" si "personal". Nu le-am spus ca propriul corp este rusinos.

Ca atare, ambii inca circula "la nudul gol" cind nu-s musafiri in zona si nu si-au dat niciodata pantalonii jos in public. Nici reclamatii de la alti parinti nu am avut ca s-ar fi expus.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Acasa, si fetita mea umbla dezbracata, in special vara.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Nu eu am insistat pe rusine, ci mi s-au scos ochii cu asta pe cateva pagini. Deci....

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:




Articolul ala e dintr-un almanah?

Eu nu folosesc nici macar pe 'nu e frumos'. Mi se pare tamp, ca si cum frumusetea ar fii cine stie ce factor decisiv in conduita umana...

Copilul a observat deja ca toata lumea umbla imbracata pe strada, si noi parintii la fel desi acasa suntem mai lejeri. I s-ar parea ciudat si sunt convinsa ca nici nu ar accepta sa iasa afara altfel decat imbracata. Deci iata ca fara etichetari stupide copilul a inteles cum merge treaba...pur si simplu, nu e nevoie de explicatii prea multe, faptul ca traim intr-o societate care are regulile ei il luam ca atare.


Deasemenea a vazut pe discovery documentare despre alte civilizatii cu alte obiceiuri, i s-a parut interesant si am vazut in ochisorii ei doar curiozitatea, nicio urma de a-i judeca. Fetita ta ce parere ar avea despre un trib cu astfel de obiceiuri? I-ar cataloga drept nerusinati sau cum? Asta vrei sa cresti, un viitor adult care n-ar putea sa depaseasca limitele 'rusinarii' pentru a privi cu mintea deschisa o cultura pur si simplu diferita si chiar foarte foarte frumoasa?


Sunt doua variante: ori o minti, ori chiar ai adanc intiparita rusinarea si crezi in ea. Nici una nu e ok!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

tie multe iti par tampe. tu esti singura persoana geniala.
si fetita mea a urmarit emisiuni despre alte civilizatii cu mult interes.
daca tot iti place sa conchizi tu in privinta viitorului copilului meu, sa stii ca conduita agresiva se invata de la parinti, apropo de ceea ce invata copiii tai de la tine.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput