cit se mai in Ro da la o nunta?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Eu sunt de acord cu xio. 200-250 eur la prieteni, 500 eur daca suntem nasi.
Iar eu mi-am facut nunta o data cu botezul deci total fara bani, de la nimeni. Cadouri a mai primit fi-mea.
La civila am dat o petrecere, am primit cadouri dar nu bani. Si le-am zis invitatilor dinainte, ca sa stie . Am platit datorii vreo 5 luni dupa civila.
La botez/nunta a fost ceva mai usor, ne-au mai ajutat socrii, castigam noi mai bine, am platit datorii doar vreo 2 luni .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Poate sa-mi spuna cineva, care ar fi suma potrivita pentru o verisoara primara care se va casatori la Targu Mures? Nu merg personal, ci parintii si sora mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Eu as da 1000 lei, avand in vedere ca sunt trei persoane si iti este ruda apropiata. Dar cred ca depinde de fiecare. Unuia i se poate parea mult si sa spuna ca 700 sunt suficienti, altul ar da 1.500.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Macar nu mai zice ca "din doua salarii de bugetar, amarate" puneti la o nunta 5000 de lei!!! Asa, de drag, chiar daca faceti "o gaura in buget pentru 2 ani"(!!!). Era o vorba potrivita in context:'mi s-a umplut c.rul de lacrimi"!!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:


Ilinca,ai PM!



*Blackmoon Lady 13+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

ellinia iti multumesc pentru raspuns. Am calculat in fel si chip, iar limita superioara a fost pentru mine 300 de euro. Auzisem insa si de 500, dar aceasta suma mi se pare cam exagerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraP_87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza

ellinia iti multumesc pentru raspuns. Am calculat in fel si chip, iar limita superioara a fost pentru mine 300 de euro. Auzisem insa si de 500, dar aceasta suma mi se pare cam exagerata.


100 euro / caciula mi se pare si mie foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

AndraP-87, cred si eu ca in acest caz, 100 euro/persoana este suma potrivita. Multumesc!

Dar as mai avea o intrebare. La stabilirea darului de nunta, trebuie sa tinem cont, ca inca o persoana din familie, in acest caz sora mea, se va casatori candva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AndraP_87 spune:

Aaaa...eu nu vad ce legatura ar putea sa aiba.
Cum zici ca ar trebui sa influenteze chestia asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Familia merge la nunta, sa zic asa, in contul meu. Avand in vedere ca mai exista o candidata la casatorie, suma pe care ar trebui sa o dea acum, ar trebui sa fie mai mare, pentru ca ai mei sa le poata invita pe aceste rude la nunta surorii mele? E prima data cand aud o astfel de varianta si mi se pare absurda. Vroiam sa stiu daca au mai auzit si altii despre astfel de "calcule".

Mergi la inceput