cit se mai in Ro da la o nunta?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra



La nunta noastra acum 2 ani am avut multi vecini care au dat 1000 lei, dar sa stii ca au fost si neamuri care au dat 600/cuplu...Ideea e ca macar sa dea cat am dat eu la nunta lor, iar cei care au dat putin, la fel voi da si eu la nunta lor.


_
printisorului Alessandro



Adica (,) cum faci? Tii un caietel cu sumele "virate" de catre fiecare invitat ca sa stii cat "cinstesti inapoi" si tu la nunta alora?? Si, mai ales, unde tii caietelul? Scrii pe sub masa imediat ce pleaca sau stai acasa, dupa, sa-ti amintesti, in caz ca "nesimtitu'" n-a scris pe plic? Eu, daca ala mi-a dat 150 de euro, m-as asigura ca-i dau 149 ca sa inteleaga mesajul si-al dreaq ala de mai pune picioru' pe la nunta ghiolbanilor astora de dau putin.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Si, mai ales, unde tii caietelul? Scrii pe sub masa imediat ce pleaca sau stai acasa, dupa, sa-ti amintesti, in caz ca "nesimtitu'" n-a scris pe plic?


Daca e cu strigare, e pe caseta video

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Citat:
citat din mesajul lui violetan

Si, mai ales, unde tii caietelul? Scrii pe sub masa imediat ce pleaca sau stai acasa, dupa, sa-ti amintesti, in caz ca "nesimtitu'" n-a scris pe plic?


Daca e cu strigare, e pe caseta video



aia executata de pro tv, deci cu super-acustica!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

Buna dimineata, fetelor cinice -Violetan si Rall...presupun ca va place de voi asa cum sunteti, nu?

Daca ar fi fost o intrebare serioasa, chiar as fi raspuns, dar asa nu are rost sa imi mai ocup timpul...

_
printisorului Alessandro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o_tanara spune:

Vai de capul meu... Sincer nu m-am uitat care scrie din Romania sau care nu, dar se pare ca pe aici sunt doar persoane cu salarii foarte mari sau cu averi mostenite...ca altfel nu vad cum sa dai asemenea sume!!! 300 de dolari pt o singura persoana mi se pare super exagerat. monabella, imi cer scuze daca spun ceva urat... poate mama ta vrea sa fie mandra de nepotul care da o suma mare, pt ca asa suntem noi romanii...sau marea majoritate..asa am fost invatati si e un obicei de care se scapa greu... omul se uita la vecinul in "traista" si daca e plina.."da bine la public". De asemenea de ce sa dau 200 euro la un meniu de 150 ron??? Pai daca fac calculul raman peste 500 de lei... exagerat in situatia in care pe aici pe la noi...multa lume face sacrificii f mari sa mearga la o nunta sa le fie alaturi mirilor.

Da, ok, nu dai nici 500 de lei/cuplua la meniu de 150...dar nici aproape 900.

Oricum in 60 % din cazuri (parerea mea) nunta a devenit o afacere, pe cand ar trebui sa aiba cu totul si cu totul alta semnificatie...

am fost la nunta de fite, cu dar mare si a stat toata lumea la masa la discutii "business" si muzica era de vis...NU merci... daca as fi mireasa prefer sa imi iasa cat sa platesc toate cheltuielile si sa raman cu o amintire placuta... decat cu bani de un concediu in nush ce tara si cu un gust amar de la nunta.

Oricum nu iti iese cat sa iei o casa sau o masina...

imi cer scuze daca jicnesc pe cineva...dar unele pareri mi se par exagerate...si...e o nunta..nu un eveniment de caritate ca sa straga "saracii miri" un ban ...

Am o nunta in alt oras din tara, abia am intrat in "campul muncii" ...nu o sa dau 200 de euro... daca ar fi sora mea..as da si 2000 euro... ideea e sa ii ai...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

Buna dimineata, fetelor cinice -Violetan si Rall...presupun ca va place de voi asa cum sunteti, nu?

Daca ar fi fost o intrebare serioasa, chiar as fi raspuns, dar asa nu are rost sa imi mai ocup timpul...

_
printisorului Alessandro



Da, ne-ai cam prins, ne place. (scuze, rall, ca vorbesc si in numele tau).
Nu suntem cinice, suntem realiste. Mi se pare, sincer urat, urat de tot si cinic (!!) sa gandesc astfel: retin cat imi da unu' la nunta si-i raspund cu aceeasi moneda. Nu ti se pare??? Acu' zi tu: cine e ala cinic? Noi ca glumim sau tu, care vorbesti serios, se pare? Daca ai glumit si tu-atunci primeste scuzele mele.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

brrr, ce stil de facut nunta

parintii mei cind au facut nunta au pus salariul lor pe trei luni si au facut nunta in zavoi, la tara... apoi au petrecut cele trei luni de vacanta (erau profi) tot la tara, ca nu le-a "iesit" de nici o calatorie ... si voi spuneti ca asta e obicei de la tara, cu datul cu bani ??!!

va spun io ca nu e!

e tot inventie oraseneasca, probabil ca si nunta cu strigari, unde se spunea darul nasilor intii (si se umfla dublu sau triplu) ca sa "scoata" mesenii mai multi bani.

bleah!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Xio, preotul nu va cununa cu nasi necasatoriti. Asta e. Binenteles ca daca preotul nu cere certificat de casatorie nasilor si ii crede pe cuvant daca spun ca sunt casatoriti, e altceva. Dar nu cred ca e moral sa minti chiar asa. Eu nu stiu sa fie 'dezlegare' pentru asa o situatie, desi .... Mazare a cununat cu mama'sa acu vreo 2-3 saptamani. Retrag afirmatiile categorice de mai devreme. In Romania orice e posibil, desigur.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



La catolici se poate ca nasii sa nu fie casatoriti (intre ei sau separat). De fapt, functia de nas e mai mult simbolica, sunt un fel de martori, nu au atatea obligatii ca la noi. La ortodocsi, da, trebuie sa fie casatoriti intre ei.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 20s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

alexandra - sincer, te-ai suparat degeaba. Asa reiese din postarea ta, ca tii evidenta la cine a venit la tine, cat a dat si la urmatoarea "ii astepti la cotitura". Ceea ce da, e urat.

Eu atunci, in momentele alea (mireasa), eram asa de euforica (de bucurie, de ), ca nici mama nu stiu cat a pus pe masa. Sincer, tin minte doar la o pereche (prieten de-al sotului), pe care eu l-am vazut atunci prima oara (sotul, da, prieten, da' nu ff apropiat) ca a dat ff mult ca si "strain" de situatie. Da' are omul bani si cica i-a placut mult, s-a simtit bine. Asa face el la nunti, nu pleaca de-acasa cu suma batuta in cuie. Ii place atmosfera, mancarea, se simte bine, se distreaza, e mana larga . Si pe bune daca nu e fain asa. Ideea asta cu "cat merge nunta" nu imi place. Daca n-am bani si nu-mi permit, nu merg la nunta, dau un cadou si gata.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 20s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

O tanara, la nunta meniul este de minimum 150 de lei la care se adauga bautura, aia fiind partea consistenta. Pe langa asta mai este amenajatul salii, muzica, fotograful si filmarea, marturii, tort, rochia samd. Cu alte cuvinte, pe langa meniul ala incerci sa le lasi si ceva in plus, ca sa nu ramana cu plata a xxxx milioane dar cu meniul achitat.
Nu te obliga nimeni si nu da nimeni de gura vecinului, in general atat se da la nunta ca sa aiba mirii acoperit evenimentul.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput