cit se mai in Ro da la o nunta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

si eu intelesesem ca e mama mirelui, de asta am zis ca e nesimtita

exista si localuri cu meniu de 70 de lei. si cu meniu de 300 de lei

de asta e cel mai bine sa stii exact la ce local e si cat e meniul

mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mie mi se pare evident ca NU e mama mirelui Asta asa, ca exemplu de cite diferente de interpretare pot aparea in cazul comunicarii scrise :)

Xio, mi se pare exagerata faza cu 200 de euro. 200 de euro inseamna in prezent aproape 900 de lei, in conditiile in care la o nunta normala meniul nu prea depaseste 150 de lei.
Mai degraba explicatia lui Marius mi se pare mai clara si mai practica. Recunosc ca nu stiam regula asta de calcul :).

Pe de alta parte, si o spun cu toata sinceritatea, la noi la nunta au venit citeva persoane care chiar nu aveau posibilitati si care ne-au facut cite un cadou sub valoarea meniului (si de multe ori inutil). Insa atunci cind i-am invitat, nu i-am chemat pentru bani, ci pentru ca ne erau dragi si ii doream alaturi in acel moment.
Banii "de restaurant" oricum "ti-i scoti" in Romania, nu am auzit pe nimeni sa iasa "in pierdere", sa nu aiba bani dimineata sa plateasca localul.

Cred ca daca obiceiurile ar fi ca in strainatate, unde darurile sunt absolut simbolice si apartinind mai degraba sferei sentimentale sau mic-practice decit celei materiale, concubinajul ar deveni o practica muuult mai raspindita decit in prezent




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Stati ca Monabella a pierdut subiectul, dar cred ca l-a regasit intre timp, sper sa vina sa elucideze misterul mamei.


Pisigri, uite ma "auzi" pe mine acum. Eu nu am acoperit cheltuielile de la restaurant din banii primiti. Am adus de-acasa Si n-am avut un meniu exagerat de scump, dar oamenii nu au exagerat cu darul si in plus am avut parte de o patroana de restaurant cam hoata. Fie la ea acolo! Dar am ales sa tin minte ca am avut o servire si o mancare impecabile si muzica buna si distractie, ce mai: o nunta reusita! Si eu eram slaba si frumoasa

Nu este exagerat ce zice Xio, si noi tot asa dam: 200 de euro, cu diferenta ca eu acum iau si kinderii cu mine, dar ei nu primesc mancare separat, mananca de la noi ca de obicei la sindrofii nici nu le arde de stat la masa daramite sa manance. Dar mereu e in concordanta cu locatia. Nu mi s-a intamplat pana acum sa merg la cort, decat o singura data, dar nunta propriu-zisa avusese loc la oras la resturant, iar cortul la tara a fost un bonus extraordinar de distractiv si pitoresc nu fac misto, chiar avem amintiri minunate de la acea nunta. Deci evident in functie de restaurant si de meniu suma variaza usor.

Acum strict la subiect daca baiatul merge singur 100 de euro cred ca este suficient, iar pentru impresie artistica (pentru ca vine de departe) as mai sugera un cadou de efect, nu scump, dar care sa fie ceva ce nu se gaseste la noi.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Androix, imi pare rau . Sau bine Important e ca pastrezi o amintire frumoasa de atunci.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Hai ca sa ma auzi si pe mine, eu nu am acceptat nici un leu, de la oricine ar fi venit. Care a avut inspiratia sa vina cu cadou sau flori, pe alea le-am acceptat, dar plicurile au fost toate refuzate.

Inteleg ca practica la noi e alta dar mie mi s-a parut penibil sa accept bani la nunta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Iti dai seama ce penibil s-au simtit invitatii tai cand le-ai refuzat plicurile! Mie mi se pare penibil sa procedezi asa, daca nu vrei bani la nunta anunti in prealabil nu lasi la voia inspiratiei oaspetilor.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pisigri, 2 persoane (cuplu) sa dea 200 de euro ti se pare mult? Prietenul meu tocmai imi spunea ca i se pare prea putin. gandeste-te ca oamenii aia au meniul care e minimum 130 de lei, bautura, tortul, locatia, DJ-ul, fotograful si cameramanul, florile samd.
Si la nasi mi se pare superputin sa dea 300-350 de euro.
Noi avem niste prieteni care preconizeaza ca se vor casatori si vor sa ne puna nasi, pai mai putin de 500 de euro nici nu concep sa pun. Asta in conditiile in care n-am bani, dar aia se casatoresc o data in viata (teoretic), de unde sa aiba oamenii bani de luna de miere daca nu de la nasi?
Si mie mi se pare aiurea faza cu banii, am oroare fata de dat asa, dar daca asa se procedeaza la noi, asa facem.
In alte tari au aia bani sa dea 5000 de euro pe o nunta si invitatii sa aduca daruri, la nio nu, ca in general banii de la nunta abia iti acopera nunta si speri sa-ti mai ramana pt. o vacanta exaotic de preferinta.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Xio, ca sa poti fi nas de cununie trebuie sa fii tu la randul tau cununata. Deci pregateste-te sa fii mireasa inainte de a fi nasha .



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Pisigri, 2 persoane (cuplu) sa dea 200 de euro ti se pare mult? Prietenul meu tocmai imi spunea ca i se pare prea putin. gandeste-te ca oamenii aia au meniul care e minimum 130 de lei, bautura, tortul, locatia, DJ-ul, fotograful si cameramanul, florile samd.
Si la nasi mi se pare superputin sa dea 300-350 de euro.
**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro



Eu nu inteleg de ce invitatii trebuie sa plateasca pentru aceste lucruri...ma gindesc ca ar fi corect sa imi PERMIT sa platessc aceste lucruri inainte de a apela la nuntasi.
Eu nunta o vad ca pe o ocazie de a sarbatori un eveniment important in viata alaturi de cei dragi...nu o afacere.


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Iti dai seama ce penibil s-au simtit invitatii tai cand le-ai refuzat plicurile! Mie mi se pare penibil sa procedezi asa, daca nu vrei bani la nunta anunti in prealabil nu lasi la voia inspiratiei oaspetilor.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Asta s-a intamplat acu' 10 ani. De atunci am mai fost la evenimente similare unde s-a procedat la fel. Deci sa nu crezi ca sunt o exceptie...

Mergi la inceput