Toate forumurile Anchete si Evenimente  Super Miresele DC

cit se mai in Ro da la o nunta?

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 9

oana_s

1216 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite oana_s un Mesaj Privat  Reply with Quote
Conteaza enorm locatia si orasul.

Exemple recente:

Bucuresti, locatie de fite s-a dus doar sotul meu si a dat 1000 RON singur (el coleg de serviciu cu mirele, apropiati de altfel).

Campina, locatie frumoasa, nu stiu daca de fite ca nu locuiesc acolo, am dat amandoi 800 RON.

Asa ca 300 USD poate fi suma potrivita, poate fi prea mult sau poate fi prea putin.

Oana mami de Mara 11.08.2004 si 20+ cu Calin

Noi

Editat de - oana_s on 28/06/2011 11:26:08
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Discutind cu mama la tel mi-a spus sa ma asigur ca fiu-meu ii va da 300usd.

Asta mi se pare o nesimtire CRASA !!! Numai pt faza asta eu as fi spus pardon si nu m-as mai fi dus la nici o nunta !!!

Eu am inteles din mesaj ca cea care a sugerat 300usd e mama lui monabella, nu mama mirelui. Si nu cred ca e nesimtire, ci grija (traditionala) a romanilor de 'gura lumii'. Ca vor fi vecini, prieteni vechi la acea nunta si baiatul trebuie sa 'dea bine', sa nu vorbeasca lumea apoi.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Mergi la inceput

blackgirl0

3414 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiblackgirl0 Adauga semn de carte la raspuns Trimite blackgirl0 un Mesaj Privat  Reply with Quote
... mai ales ca vine de peste Ocean, deci doldora de bani.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

... mai ales ca vine de peste Ocean, deci doldora de bani.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Exact asta e conceptia, ca toti cei plecati in afara vin cu portofelul umflat de bani si e cazul sa arate ce de-a lovele fac, sa sara cu darul mare.

Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Editat de - Laura25 on 28/06/2011 11:38:15
Mergi la inceput

Burtocika

2752 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Burtocika  Trimite mesaj yahoo luiBurtocika Adauga semn de carte la raspuns Trimite Burtocika un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Eu am inteles din mesaj ca cea care a sugerat 300usd e mama lui monabella, nu mama mirelui.

Da, s-ar putea sa ai dreptate ... eu am avut impresia ca era mama mirelui, de-asta mi s-a parut foarte urat ...

Irina (2006) si 34+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele
Mergi la inceput

A_Iulia

9928 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu cred ca mai conteaza de unde vine baiatul, cine o mai fi de conceptia ca banii se castiga doar in strainatate?

Ideea e ca poti sa dai cat doresti de mult, ca in RO nu vei avea aceeasi probleme ca in afara, unde un cadou prea scump pare suspect.
La limita inferioara, mai putin decat valoarea meniului si ceva in plus peste el nu se da.
Mergi la inceput

membru veteran marius

18949 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui marius Adauga semn de carte la raspuns Trimite marius un Mesaj Privat  Reply with Quote
La noi este un obicei comun. Se intreaba cat costa meniul pentru o persoana si in general se acopera meniul x 2.
Daca un meniu este 200 lei/pers. eu platesc 200x2 = 400 lei Daca suntem 2 persoane se plateste o persoana x 2 iar a doua persoana meniul + jumatate in plus. Deci doua persoane consuma 400 lei si platesc 700 lei. La a treia si a patra persoana scade la 25% costul acoperit peste valoarea meniului.
Nu este nici o rusine sa intrebi cat costa meniul pentru o persoana si ti se raspunde dar intotdeauna daca raspunzi afirmativ invitatiei chiar daca nu mai mergi din terte motive acoperi cel putin costul meniului platit in favoarea ta. Inca ceva - nu esti obligat sa procedezi astfel dar asa este la noi. Bunul simt spune sa iti acoperi cel putin contravaloarea meniului chiar daca nu mai mergi dar ai spus ca mergi.

www.romleas.ro/eu" target="_blank">Eu pur si simplu / www.romleas.ro/legi/juridic.html" target="_blank">Pagina legislativa

Editat de - marius on 29/06/2011 10:45:08
Mergi la inceput

madyrizi

3043 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimadyrizi Adauga semn de carte la raspuns Trimite madyrizi un Mesaj Privat  Reply with Quote
si noua ne-au spus finii cat e meniul.
si apoi noi nu facem cu "dar". banii se pun in plic si gata. nu se mai striga suma. daca vrei sa scrii si pe plic de la cine sunt banii...ok, daca nu totul ramane secret.
asa am facut si la nunta noastra si asa au vrut si ei.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii
Mergi la inceput

A_Iulia

9928 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat  Reply with Quote
Pai daca se pun banii in plic, tot nunta cu dar se cheama . Poate vroiai sa spui ca nu e cu strigare?
Mergi la inceput

XIO

12528 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite XIO un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Conteaza enorm locatia si orasul.

Exemple recente:

Bucuresti, locatie de fite s-a dus doar sotul meu si a dat 1000 RON singur (el coleg de serviciu cu mirele, apropiati de altfel).

Campina, locatie frumoasa, nu stiu daca de fite ca nu locuiesc acolo, am dat amandoi 800 RON.

Asa ca 300 USD poate fi suma potrivita, poate fi prea mult sau poate fi prea putin.

Oana mami de Mara 11.08.2004 si 20+ cu Calin

Noi

Cat ati dat voi nu prea conteaza, conteaza cat se da de obicei
Si in general la nunta dai 200 de euro de cuplu. pardon, de la 200 in sus. indiferent ca esti in Bucuresti, onesti sau Cucuietii din deal. Dai minimum 200 de euro de cuplu indiferent unde esti.
Mai putin dai doar daca nu ai posibilitati.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Mergi la inceput
Pag. din 9 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com