cit se mai in Ro da la o nunta?

cit se mai in Ro da la o nunta? | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Ma scuzati daca s-a mai discutat despre asta pe aici insa eu sint plecata de mult si nu stiu care sint obiceiurile. Pe scurt fiu-meu va merge in tara la nunta unui prieten - vecin de bloc - cu care a copilarit in primii ani ai vietii si cu care a ramas in legaturi de prietenie pe internet si de cite ori a mai fost in tara.

Discutind cu mama la tel mi-a spus sa ma asigur ca fiu-meu ii va da 300usd. Well, mie mi se pare cam mult, mai alesc ca fiu-meu e tinar lucreaza de putina vreme, nu cistiga f. mult si nici rude sau f. apropiati nu sint. Eu sugerasem 100usd pe motivul ca atit am dat eu aici la nunta unei cunostinte. Insa nu vreau sa ma fac de ris. De aceea va intreb pe voi daca stiti care mai sint obiceiurile sau ce ma sfatuiti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

depinde unde e nunta, daca merge singur sau cu cineva

oricum aia e nesimtita sa zica unui invitat cat sa dea

100 usd la un om e putin, 300 e mult. m-as interesa cat e un meniu (dai eventual tel la local) si pui inca ceva. sau varianta 2 - merge cu 100 usd, si are si bani de rezerva, si mai intreaba pe acolo pe vecinii de masa

noi la ultima nunta am dat 700 de lei 2 persoane

mama de Carol (29.12.2008) si 37+ cu Patrick
blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si eu cred ca 100$-150$ (maxim) sunt foarte ok, avand in vedere ca vine singur (deci nu plateste pt 2 persoane) si e doar prieten, nu e ruda, nu are nici o obligatie. Plus ca da o gramada de bani pe drum pt a fi la nunta. Eu cred ca pt respectivul mire singurul lucru important e ca fiul tau sa fie prezent la nunta, nu sa dea bani multi pe masa.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

100 de euro.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

La Romania 100E ??
Doamne!
Noi aici de 12 ani dam 25 e/persoana si fastul nuntii e Hollywoodian
De abia astept sa vin in RO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

depinde de restaurant...
daca e mai de fitze, meniul costa destul de mult, dar nu cred ca depaseste 500 de lei/ persoana.
daca e mai de cartier, meniul costa cel mult 300 de lei.

noi vom fi nasi in august, masa la un restaurant de cartier, meniul 260 de lei/persoana.

deci,noi, ca nasi, vrem sa dam 250-300 de euro (depinde cat ma jupoaie popa si cu dascalul si alte persoane binevoitoare), asa ca mi se pare prea mult pt. o persoana singura (chiar si insotit) sa dea 300 de euro.

dar, iarasi, precizez ca depinde de conditii, depinde de nivelul de pretentii....

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In primul rand 300 usd echivaleaza aproximativ 200 eur (si nu tot 300).

In al doilea rand este foarte relativa valoarea darului. Cel mai bine, monabella, mai vorbesti cu mama ta ca sa intelegi cum a ajuns la suma asta. Foarte posibil sa fi luat in calcul si locatia, care poate fi de lux, sau relatia foarte apropiata intre copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

La Romania 100E ??
Doamne!
Noi aici de 12 ani dam 25 e/persoana si fastul nuntii e Hollywoodian
De abia astept sa vin in RO


...obiceiurile sunt foarte diferite.

Acolo se ofera doar un cadou simbolic. In RO, in mod traditional, darul acopera cel putin cheltuielile pe care mirii le-au facut invitandu-te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Cred ca cel mai bine ar da 150 de usd (aproximativ 450 RON), echivalent a 100 euro. Meniul la un restaurant de cartier este pana in 200 ron (50 euro), iar la un restaurant de fite ajunge si la 75 de euro, asa ca un cadou in bani de 100 euro nu-i cine stie ce mare suma (de cheltuit, ca de castigat... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Au mai scazut preturile

Depinde in primul rind daca nunta e in Bucuresti sau in provincie. Preturile difera.
Depinde apoi de locatie, desigur.
Si mie 100 USD mi se par destul de putin, 100E e mai "corect" pentru obiceiurile din RO.
Si intr-adevar, obiceiul si "conceptia" in RO este ca darul sa acopere costul meniului si sa le mai ramina ceva din el si mirilor...




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Discutind cu mama la tel mi-a spus sa ma asigur ca fiu-meu ii va da 300usd.


Asta mi se pare o nesimtire CRASA !!! Numai pt faza asta eu as fi spus pardon si nu m-as mai fi dus la nici o nunta !!!

Daca vrei sa ai totusi o suma cat de cat corecta, afla si tu numele localului, ca sa poti primi o "estimare" mai aproape de realitate ... In general in RO se merge pe principiul ca invitatii isi acopera tacamul si mai pun ceva in plus pt miri. Acel "ceva in plus" depinde de relatia cu mirii si de puterea financiara a fiecaruia ...

*****************************
Irina (2006) si 32+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput