Pufi de ian - feb 2010 (30) - in vacanta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Noi suntem ceva mai bine, desi toata ziua i-a curs nasul ca robinetul si a facut febra non-stop, nici macar nu i-am masurat-o, de ce sa ma stresez cu niste grade, i-am dat antitermice si n-am mai chinuit copilul. Partea buna e ca respira ceva mai bine si nu mai plange in somn (ca ieri plangea ca se ineca cu muci).

Doamne ajuta sa fie spre vindecare grabnica.

larisel, tu ce le dai la fete pentru muci?

unde am fost sunt 2 cazuri, mamici de baieti cam de aceeasi varsta, 4 ani cei mai mari si 1 an si 2-3 luni cei mai mici, prima mamica numai prin spitale, febra in fiecare zi aproape, convulsii de la febra chiar mica, tratamente peste tratamente, si pazit copiii de frig, umezeala, crocobauri, izolati de lume intr-un fel (pentru ca stie ca in 24 de ore ajunge cu cel mic la urgente)
cazul 2, mamica relaxata, ii tuseau copiii intr-o veselie si cu niste lumanari la nas... cica ii da un siropel de tuse, dar sigur le trece in 7 zile... (noi am luat crocobaurul de la cazul 2)... sigur n-au facut febra si nu cred au probleme cu somnul.

Abordarile sunt diametral opuse, dar corecte in fiecare caz in parte...

--------------------------------------------------------------------------------------------
Kay, un pui iubit! (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ruxita,ufff,imi pare rau ca s-a imbolnavit micutul,sper ca ii este deja mai bine si ca doarme bine noaptea asta!

Simt cumva mesajul tau si cel de mai sus ca o continuare a ceea ce am scris eu mai in urma si voiam sa mai spun ceva...Eu nu spun acum ca,vaiiii,in Romania isi imbolnaveste lumea copiii cu medicamente,ci ma refeream doar la o tendinta generala in sanatatea din Romania,care e,de fapt,o tara care va disparea in inca ceva ani,si ca e pacat la exista destul de multa lume care inghite mult mai multe medicamente decat e necesar...Nu contest ca exista medici destupati la minte,care se mentin informati si care fac o treaba de calitate,nici vorba...Ca sa nu se inteleaga gresit...

Am fost astazi la piscina,a fost foarte fain,s-a balacit ratza mea de numa numa
Va doresc noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Buna dimineata, poftiti la cafelutza calda, aromata!

Multumesc tare mult pentru urari, tuturor, va rog sa ma iertati ca nu nominalizez, da's cam varza cu capul...

La noapte ajunge si Diana acasa...n-a prea avut noroc de vreme(Danasor..), dar sper ca s-a distrat macar....cel putin la telefon asa parea...

Miki......sunt sigura ca ati avut o aniversare frumoasa...Mi-a placut cum ai povestit de tati de Kiti, cum si-a pus ceasul sa sune in puterea noptii, ca sa-si primeasca cadoul..
Bea.......cum mai este Ivan? Ati ajuns la doc? Vin molarii?
Ana, BF...imi pare rau ca dati tarcoale butoiului...haideti afara, girls, ca devine cam aglomerat inauntru...
Ale1212xa, Loredana......nici eu nu-mi amintesc reclama aia...
Nyny...felicitari micii vedete...la cat e de frumoasa si dragalasa...nici nu-i de-a mirare! Cum facem sa vedem si noi pozica aia? Ce scump tre' sa fie Dav, cum va striga el, sa-l scoateti din patut!
Dece...sorry de vanataia lui Jiji! sa treaca repede!
Ruxita...wb! Sa va fie de bine mini-vacanta, si multa sanatate lui Kay, sa scape repede de crocobaur!
Mire, Danasor...concediu placut in continuare, si vreme frumoasa sa aveti! Pupam fetele cumintzele si frumoase!
MP.....si la noi a fost urat, si frig de mori, zici ca vine toamna...Poate de astazi ne intalnim cu vremea buna...ce haioasa ai fost cu cainele..privire inteligenta, numai ca nu vorbeste, ha?
Tomaca......m-am distrat cu ratza care papa cucul.....si iris stie sa arate tzatzele si .."fifi"...
Larisel... fetele frumoase, sa treaca repede raceala! Sorry de peripetii pe la medici...ce sa-i faci?!..."traim in romania, si asta ne ocupa tot timpul"...
Loredana...sa va fie de bine balaceala, si felicitari pentru progresele Larei! Si noi intentionam w-e trecut sa mergem la o piscina, dar vremea nu ne-a ajutat. Mai incercam, w-e viitor.

Despre noi...hmmmm...eu nu mi-am revenit din .."zgaltzaiala"...nu stiu inca daca sa concediez bona sau nu, nu stiu daca ma mai intorc la munca in august sau abia in februarie...E cu cam multe semne de intrebare situatia prezenta.

In rest...bine ca suntem sanatosi, astept sa ajunga si Diana acasa, sa ne regrupam . Iris are niste mari figuri si niste mari nervi, dar e o scumpete...spune si face toate cele, face niste mutritze si strambaturi de mor de ras, e tare haioasa si expresiva...Cere "bobo"(desert) cand termina de papa, arata ca are "bubu"(buba) pe manutza, la cate o buba imaginara, si apoi vine si arata si cate o alunitza de-a mea si spune ca am si eu "bubu", si ma iubeste, ma pupa si ma baleste, imi face "mai-mai" sa-mi treaca...ce sa mai...stiti si voi cum e, ma topeste..

Trimit ca ma cheama patria (adica shmotrul)...si iar am facut o mare placinta cu branza...
O zi frumoasa, tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_bz spune:

Aaa, si revin, sa va arat cu ce m-am ocupat eu in dimineata asta, la cafea!
Am gasit la vecine, la iepurasi, un link catre un subiect ce mie mi s-a parut interesant, despre Metoda Hanen. Uitati aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili...sarumana de coffe, sorina.

ieri am inceput sa raspund de vreo 2 ori...insa n-am mai apucat...si nu mai tin minte mai nik...

doar ca s-a intors ruxi...sanatate lui kay...

ca era cat pe ce sa=i pape rata putza lui tudor...

ca s-a lasat cu love la miki acasa

ca bF e supi rau...racoreste-te cumva....si trece...dar cred ca inteleg putin situatia si je...trecu....

in rest nik..nik...sorry....
noi..ne-am trezit ieri cu temperatura...dat nurofen...trecut...pe la 3 ma suna tanti ca arde si daca sa-i dea...am venit acasa..39.3...am dat...a scazut.....seara 39.7 si i-am bg un novocalmin....dupa o baie lalaie...a adormit de la 9 si....la 5 a fost fresh...a mai fc temp...si i-am mai dat sa vad daca se mentine il duc la dr...

e putin infundat dar ff putin...in rest a papat..na in limita starii...peste noapte3 bibe de 150...macar s-a hidratat ca eram stresata cu asta...

nu stiu ce are..ce-i drept ma toti copiii din parc n-au fost f sanatosi...dar nu stiu daca e de la ei sau...habar n-am insa..sper sa ne treaca.....

sunt si eu putin supi pe ai mei....vroiam sa plec sapt viit 1 sapt...si au innebunit acu la 100 de ani...cu tot felul de certuri urate si deplasate etc...mi-e ciuda ca au muncit o viata...au de toate...au trecut prin mari prb de sanatate( tata) si nu stiu as profite ca nu mai au 1000 de ani de trait....of...si sunt chestii care chiar nu le pot rez eu....
c'est la vie...

mi-am propus si eu azi shmotru mai amanuntit...insa nu mai stiu cat voi reusi cu trezirea de la 5...teoretic..ar trebui sa-l ia somnul pe la 8...vedem...

sa aveti o zi superba...

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret



JUCARII PENTRU PITICI...


N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Intru pe fuga de la birou... doar ca sa ii raspund ruxitei... pt ca eu... tot nerecuperata ...

Eu cred ca fac parte mai degraba din a 2-a categorie expusa de tine, adica ma duc la doctor doar cand chiar arde si incerc sa tratez cum stiu, din carti, de pe net, leacuri babesti samd... Am si avut ghinionul ca primele 2 "raceli" ale fetelor sa ne prinda de sarbatori... Sunt total anti- mers la urgentza la spital, mai degraba merg la particular si platesc mai mult. Ma rog, nici nu am avut probleme deosebite... Nu le-am dat niciodata antibiotice, nici noi adultii nu luam (cred ca de peste 5 ani nu am luat nici eu)...

Deci pt "raceala" (adica muci +- tuse +- febra moderata fara stare generala deteriorata prea mult) eu le dau:
-Aerius pt muci dimineata si seara cate 5ml
-Nurofen sau Panadol pt febra la 8 ore dar si primele 2 zile dimineatza si seara chiar daca nu fac febra
-Eurespal pt tuse dimineata si seara cate 5ml
-spray de nas Nasonex doar la nevoie cate 1 puf in fiecare nara de 2-3 ori pe zi
-(mai nou) spray Tantum verde pt durerile de gat (asta cand vad ca se chinuie la mancat sau refuza categoric mancarea) de cateva ori pe zi
-aspirat mucii de 2-3 ori pe zi cu batista bebelushului, umidificat aerul din camera pe timpul noptii pana la 60-65% si aerisit foarte bine camera peste zi +- batista cu carmol sau eucalipt agatzata de pat
-in rest, scos afara, imbracat normal, incercat program normal, poate cu mai mult pupat si dragalit


Mai demult am mai dat: oscillo (doar in faza incipienta, dar mereu m-am prins prea tarziu ca aibe ca efect stoparea bolii), coryzalia pt muci, rp31 tot pt muci, echinaceea si oscillo pt imunitate (o data pe saptamana din octombrie pana in mai). Toate astea sunt homeopate date de capul meu . Acum le dau si homeopate recomandate de pediatru (pt alte chestii); daca te intereseaza zi-mi si detaliez.

sa se faca bine Kay-utzu mic!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nyny spune:

Buna dimi...

Sorina sarumana pt cofee. Dulcica foc Iris cu "bubu" si "bobo". Am intrat si eu un pic pe link-ul de la tine ... mi se pare foarte interesant, trebuie sa intru mai mult in subiect cand prind putin timp liber. Despre poza Marei, ce sa-ti zic... intreba si Alicredo... pai n-am decat sa trimit pe mail link-ul cu poza respectiva sau cine are numarul de luna asta al revistei Mami o gaseste la rubrica "Eu_si_tati".

Ruxita, Larisel, Dece sanatate multa puiutelor si puiutilor .
BF sper ca ti-a mai trecut supararea si esti mai bine azi... inca putin si vine mama
Tomaca cucule pasare sura...cu...cu-cu...


Mamica fericita de Mara si de David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Buna dimineata,

Of - iar pufi bolnavi? Larisel, Ruxi, Dece sa treaca buba.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Intru pe fuga de la birou... doar ca sa ii raspund ruxitei... pt ca eu... tot nerecuperata ...

Eu cred ca fac parte mai degraba din a 2-a categorie expusa de tine, adica ma duc la doctor doar cand chiar arde si incerc sa tratez cum stiu, din carti, de pe net, leacuri babesti samd... Am si avut ghinionul ca primele 2 "raceli" ale fetelor sa ne prinda de sarbatori... Sunt total anti- mers la urgentza la spital, mai degraba merg la particular si platesc mai mult. Ma rog, nici nu am avut probleme deosebite... Nu le-am dat niciodata antibiotice, nici noi adultii nu luam (cred ca de peste 5 ani nu am luat nici eu)...

Deci pt "raceala" (adica muci +- tuse +- febra moderata fara stare generala deteriorata prea mult) eu le dau:
-Aerius pt muci dimineata si seara cate 5ml
-Nurofen sau Panadol pt febra la 8 ore dar si primele 2 zile dimineatza si seara chiar daca nu fac febra
-Eurespal pt tuse dimineata si seara cate 5ml
-spray de nas Nasonex doar la nevoie cate 1 puf in fiecare nara de 2-3 ori pe zi
-(mai nou) spray Tantum verde pt durerile de gat (asta cand vad ca se chinuie la mancat sau refuza categoric mancarea) de cateva ori pe zi
-aspirat mucii de 2-3 ori pe zi cu batista bebelushului, umidificat aerul din camera pe timpul noptii pana la 60-65% si aerisit foarte bine camera peste zi +- batista cu carmol sau eucalipt agatzata de pat
-in rest, scos afara, imbracat normal, incercat program normal, poate cu mai mult pupat si dragalit


Mai demult am mai dat: oscillo (doar in faza incipienta, dar mereu m-am prins prea tarziu ca aibe ca efect stoparea bolii), coryzalia pt muci, rp31 tot pt muci, echinaceea si oscillo pt imunitate (o data pe saptamana din octombrie pana in mai). Toate astea sunt homeopate date de capul meu . Acum le dau si homeopate recomandate de pediatru (pt alte chestii); daca te intereseaza zi-mi si detaliez.

sa se faca bine Kay-utzu mic!




_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





Am salvat si eu ca sa am notite. Pana acum n-am avut nevoie ca Tudor n-a fost bolnav, dar sa fim pregatiti (doar un rosu in gat asa o zi de control)

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorina_bz

Aaa, si revin, sa va arat cu ce m-am ocupat eu in dimineata asta, la cafea!
Am gasit la vecine, la iepurasi, un link catre un subiect ce mie mi s-a parut interesant, despre Metoda Hanen. Uitati aici .


Sorina, mami de Diana si Iris


Merci - am luat notite; adica am copiat intrun document postarile cu rezumatul de carte.

PS Iar imi spune ca scriu prea repede.

Povestea unui Dor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un

Mergi la inceput