Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

ziki si eu sunt la fel ca tine...nu imi place deloc sa dorm de una sigura...asta a fost primul motiv pentru care de cand eram mica am avut ba caine, ba pisica, ba aman2 animalutele...

foxyle dar la ce ora se culca seara buburuzule de e atat de matinal? sau doarme mult ziua? Maia adoarme pe la 11 seara, se trezeste la 6 pentru mancare, apoi la 9 si apoi pe la 12 ziua....ii place sa doarma la fel ca ma-sii!

piscotel cartoful dulce depinde cu ce il dau...daca ii dau piure doar de cartof il fierb singur, daca vreau sa il amestec cu alta leguma atunci le fierb pe amandoua impreuna. inca nu i l-am pus cu toate celelalte legumele pentru supa crema.

roxx si noi avem dermatita atopica. a aparut cand avea 2 luni mai intai pe fata, apoi pe piept si pe spate. la noi arata exact ca o spuzeala, sunt niste pete/bubite mai mici decat bobul de orez, de culoare roz-rosietica,cu un usor aspect reliefat. am sters-o cu ser fiziologic si o dau in fiecare zi cu crema de galbenele. acuma mai are doar putine de tot pe gat si pe umeri. totul s-a imbunatatit mult dupa ce am descoperit gama Baby Boots din sensiblu pentru piele sensibila si predispusa la eczeme. au lotiune de spalat si lapte de corp. asa ca la baita numai cu astea am spalat-o de atunci si brusc s-au imputinat.pe Maia mai intai a diagnosticat-o pediatra, apoi am fost la dermato si am primit acelasi diagnostic. dermatoloaga mi-a zis sa o dau cu cortizon dar eu nu am vrut. prefer un tratament asa mai naturist. in zonele cu bubite se simte pielea ca si cum ar avea nisip pe piele. nu stiu daca o mananca sau nu, ea nu arata semne clare cum ca ar avea un disconfort pe zonele afectate.frecventa cu care reapare...hm...asta e un pic mai ciudat...niciodata nu au disparut absolut de loc, dar in zilele in care a transpirat mai mult, sau am sarit mai mult de 2 zile peste baita mie mi s-a parut ca se cunostea mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

simo arati bestial de bine, nici nu se vede ca ai nascut
eu am slabit 5 kg in ultimele saptamani, dar tot mai am ditai colacul care nu vrea deloc sa dispara

ii fac eu vant pana la urma

vad si la tv ca e super frig la munte
am coborat mai inainte........bate un vant rece.....iar in casa e o zapusalade numa

roxx lui Razvi ii apar pete rosii pe fata, cate una pe fiecare obrajor si am vazut ca i mai apar pe piept, e scoartoasa la atingere
ii dau cu diprosalic si se curata, dar din cand in cand ii reapar
pe fata apar mai des ca isi baga mi mereu mainile in gura si vesnic e balos


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

buna fetele.

SZ: de cate ori(cand) curatati urechile bebelusilor ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

roxx am pus pe contul cu 2ianfeb niste poze vechi vechi de cand avea Maia 2 luni in care daca te chinui o sa vezi petele pe fata si pe piept. poate asa poti sa compari cat de cat cu ce a avut/are catalina. dupa ce le vezi sa imi spui ca sa le sterg, ca deh...tinem la frumusete!dar vezi ca trebuie sa te chiombelelsti, vorba lui carmen ca sa le vezi bine...sper ca te ajuta cu ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

andri RSZ : eu o streg in urechi seara la fiecare baita. in primul rand pentru ca imi este imposibil sa o spal de asa maniera incat sa nu ii intre niciun strop de apa in urechiuse , in al doilea rand pentru ca la fel fac si cu mine ca om mare. uneori e doar apa, uneori e si putin cerumen galbui deschis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andri31 spune:

Citat:
citat din mesajul lui RaluKara

andri RSZ : eu o streg in urechi seara la fiecare baita. in primul rand pentru ca imi este imposibil sa o spal de asa maniera incat sa nu ii intre niciun strop de apa in urechiuse , in al doilea rand pentru ca la fel fac si cu mine ca om mare. uneori e doar apa, uneori e si putin cerumen galbui deschis

Raluca , mami de pisicuta Maia Rebecca, 20 ianuarie 2011
Domnita de alabastru cu ochi de safir si buze de rubin
"Iubirea nu este un targ : te iubesc pentru ca ma iubesti. Iubirea este o certitudine : te iubesc pentru ca te iubesc." - Liviu Rebreanu


folosesti betisoare de urechi ?

Mami de dulce Amalia 19.ian.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

mirela dar Diprosalicul contine asa...betametazona dipropionat 0,05 % si acid salicilic 2%. uite ce am gasit despre betametazona asta "medicament corticosteroid sintetic cu efecte si utilizari similare prednisolonului. efectele sale adverse sunt asemanatoare cu ale cortizonului". reactiile uzuale ale corticosteroizilor topici:usturime, iritatie locala, foliculita, eruptii acneiforme, hipertricoza, semne de atrofie ale pielii. plus ca scrie ca trebuie administrat copiilor doar in cazul calculului beneficiu/risc
scuze daca ma bag unde nu imi fierbe oala, dar oare nu ii dai cu cortizon cam pe degeaba pentru o banala dermatita? ti-am zis toate astea pentru ca exact acelasi unguent il primisem si eu pe post de tratament de la dermatolog si cand am citit despre el , m-am infiorat.
sper din suflet sa nu te superi pe mine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adri dupa baie ii sterg, ca mai nou le face tati baie si sigur ca le intra apa n urechi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RaluKara spune:

andri, da, folosesc betisoare de urechi dar din acelea normale (nu cele cu opritor pentru bebelusi). si nu ii introduc in canalul urechii mai mult de o jumatate de centimetru, adica nici macar toata portiunea cu vata a betisorului. tot cu betisoare o sterg si in pavilion, unde ramane destula piele moarta si mi se pare cel mai usor de curatat asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ralu merci de info, habar n am avut ca are cortizon in ea
mi a recomandat o dr si am avut incredere in ce mi a spus
am intrebat si farmacista si mi a spus ca e ok pt bebei
nu le a aparut nici unul din efectele secundare
si o folosesc rar
doamne fereste cum sa ma supar
stiu ca advantanul contine cortizon si se utilizeaza dupa 4 luni

acum.....decat sa i vad plini de bube......ii dau si cu kkt numai sa le curete pielea

adri folosesc betisoarele acelea cu opritor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput