Deo pentru fetite

Deo pentru fetite | Autor: Miriluta

Link direct la acest mesaj

Fie-mea are 8,5 ani si incepe sa intre intr-o noua faza de dezvoltare, adica au inceput sa ii apara mici cosuri de frunte si are perioade in care ii miroase transpiratia foarte tare.
Pe langa masurile de igiena de rigoare (spalat dimineata si seara) caut un deodorant pe care sa il poata folosi in timpul zilei, avand in vedere ca face si mult sport.
Imi poate recomanda cineva un deo? Am cautat pe google, am intrebat pediatrul si alte mamici de pe aici insa raspunsurile nu au fost multumitoare (pediatrul a zis sa iau un deo sensitive - de la care fie-mea s-a iritat, o mamica mi-a spus ca fie-sa foloseste CK one - mi se pare extrem pentru un copil de nici 9 ani iar google nu stie nimic).

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

http://www.murnauers.de/marken/kristall-deo/wirkung - si eu sunt in cautare si asta mi se pare "safe". Mai cercetam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ai putea sa-i cumperi unul pe baza de bicarbonat, homemade, sau chiar sa-i faci tu. SIngurul ingredient mai greu sau mai scump de obtinut e untult de shea, cacao sau mango, poate la voi e mai usor de gasit si mai ieftin. Aici e undeva la 45 de lei 100 g, asa ca eu acum caut sa comand din strainatate de vreo trei ori mai ieftin.
Eu am folosit ceva in genul asta si pot sa spun ca e foarte eficient, iar mie imi miroase transpiratia foarte urit, fara deodorante cu aluminiu nu prea fac fata vara.
Pun si reteta mai tarziu, desi cred ca iese la o cautare pe google. Eu am ramas acum fara deodorant si acum vreau sa-mi comand unt de shea ca sa imi fac singura.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Eu am gasit 2 feluri de Kristall deodorante in Au: in DM si in Interspar. Nu am cautat mai mult de atat, insa or mai fi. Sunt solide, deci zona trebuie usor umezita pentru a functiona. Personal mi se pare ca nu prea functioneaza, dar cred ca mai depinde si de la o persoana la alta. Succes si sa gasesti ceea ce ii trebuie fetitei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Eu folosesc pentru fetita mea deodoranul www.familiabio.ro/life-care/eshop/0/0/5/5-deo-roll-on-cu-extract-de-musetel-si-rozmarin-bio-krauter" target="_blank">acesta. Are un parfum foarte placut, insa nu este foarte eficient. Pentru cateva ore la scoala merge, dar pentru un efort care presupune o transpiratie mai abundenta... nu prea.
Si eu vreau sa incerc ceva facut in casa, exemplu de reteta aici.
Iar www.cosmetica-bio.ro/" target="_blank">aici se gasesc tot felul de ingrediente bio pentru cosmetice facute in casa, inclusiv deodorante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Glimmer, aia era reteta dupa care vreau si eu sa fac. Nu eram sigura daca am voie sa pun linkul. POti sa-mi spui si mie ce zice la ingrediente la roll-on-ul ala cu musetel?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Aici e undeva la 45 de lei 100 g, asa ca eu acum caut sa comand din strainatate de vreo trei ori mai ieftin.


Gasesti si aici, 30lei pt. 100g. Am cumparat in trecut si a fost ok. Bine, daca vrei sa cumperi o cantitate mai mare cred ca iesi mai avantajos comandand din afara tarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

http://www.amazon.de/CD-Deo-Zerst%C3%A4uber-Wasserlilie-75ml/dp/B0012H0KI2

Asta din cate stiu eu nu are aluminiu si e destul de bun. Il gasesti la DM, Rossman...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Glimmer, aia era reteta dupa care vreau si eu sa fac. Nu eram sigura daca am voie sa pun linkul. POti sa-mi spui si mie ce zice la ingrediente la roll-on-ul ala cu musetel?



Poate ar fi trebui sa specific faptul ca acel produs este ce mi s-a parut mie mai putin "periculos", pentru ca nu am intalnit in comert nimic fara niciun aditiv.
Scriu ingredientele exact asa cum sunt trecute pe eticheta, eu am cautat apoi sa vad ce inseamna fiecare din cele pe care nu le cunosteam.
Deci: Aqua, Alcohol Denat, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Triethyl Citrate, PEG-40 hydrogenated castor oil, chamomilla recutita flower extract, disodium EDTA, hydroxyethylcellulose, citric acid, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, parfum, hexyl cinnamal, geraniol, linalool citral. Extractele cica sunt din plante care provin din culturi "bio".
Intre timp am reusit sa cumpar unt de cacao, mai ramane sa ma invrednicesc si sa incerc sa prepar cosmeticale eu insami...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Gama de dermo-cosmetice Sebamed este safe, are mai multe variante de roll-on si deo spray. Vezi in farmacii.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Gama de dermo-cosmetice Sebamed este safe, are mai multe variante de roll-on si deo spray. Vezi in farmacii.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein



Sebamed i-am luat si eu fie-mi si s-a iritat destul de rau...
Multumesc pentru raspunsuri, cred ca o sa incerc reteta home-made.

Mergi la inceput