Prima Nastere..Naturala sau Cezariana

Prima Nastere..Naturala sau Cezariana | Autor: clauditza89

Link direct la acest mesaj

fetelor cum ati nascut prima oara...cum a fost...eu sunt la prima nastere...dnp 4 august am 22 de ani si sincer sunt destul de speriata...am optat ptr nasterea naturala la arcadia iasi insa inca nu realizez ce implica o nastere naturala...am auzit multe pareri ale prietenelor si cunostiintelor care sincer m-au speriat si mai tare si m-au bagat in dubii...naturala sau cezariana?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Clauditza, felicitari pt. sarcina.
In legatura cu nasterea naturala vs. cezariana s-au scris romane fluviu pana acum pe forum. Iti fac eu un rezumat ; e ca si cum te-ai intreba ce preferi: produse naturale sau cu E-uri .
Concluzie: daca nu exista nici o indicatie expresa pentru cezariana, mergi pe varianta naturala. Daca apare ceva pe parcurs, medicul va recomanda cezariana. Nu-ti face griji, stiu ca e greu sa ai 22 de ani si sa ai emotii, dar ai sa vezi ca totul va decurge ok si-ti vei aminti cu placere de momentele nasterii. Stii ca ai si varianta anesteziei epidurale la nasterea naturala, care usureaza mult procesul.
Sarcina usoara in continuare si nastere ca un fulg!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Naturala cu epidurala mi se pare varianta cea mai potrivita, atata timp cat totul e bine cu tine si bb.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 19s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

prima mea nastere a fost la 26 ani, nastere naturala, fara epidurala (am nascut noaptea, la cuza, nu era nici un anestezist). nu am ramas cu "traume", travaliu super scurt, 5h, cu dureri, nu zic nu, dar nimic insuportabil.
acum as vrea tot natural, mi-am dorit fff mult, din pacate bb are dubla circulara completa si nu ma lasa doctorii (desi si ei sunt "ofticati" ca trebuie sa faca cezariana).
mie, personal, mi-e frica de cezariana, imi pare rau ca va trebui sa ma operez, sa imi taie muschii, uterul, sa trec printr-o anestezie si apoi prin refacerea de dupa.
dar, nu vreau sa risc nimic cand vine vorba de bb, daca ar fi fost simpla circulara nici nu as fi stat pe ganduri (si Dani a avut circulara simpla si nu a avut nici o problema la nasterea naturala).
asta e parerea mea

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Toata lumea recomanda nasterea naturala, daca nu esti cumva hipersensibila si daca stii ca esti echilibrata, opteaza pentru naturala. La prima nastere mie personal mi se pare mai dificil cu peridurala, ca mamele pe care le-am vazut eu nascand erau bulversate, s-a tergiversat nasterea, nu stiau cand sa impinga, nu impingeau bine, doare la naturala dar daca vei colabora cu medicul va fi ok.
Trebuie sa te gandesti tu, sa citesti despre amandoua pe internet (daca se poate nu pe siteuri pro-naturala sau pro-cezariana, ca atunci cand pledezi pt. ceva tinzi sa exagerezi).


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

multumesc mult ptr rasp...eu de la inceput am vrut insistent sa nasc natural sa simt totusi ca sunt mama...insa cu timpul majoritatea femeilor imi spuneau sa nu ma mai complic sa nasc natural ca nu se mai merita in ziua de azi sa suferim cand este posibilitatea unei cezariane...eu totusi daca DD ma ajuta am sa nasc natural si fara anestezia aceea epidurala care 100la 100 nu am sa o fac...aia chiar ma sperie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Buna,

Si eu nascut natural, fara anestezie, la 32 de ani, relativ usor. Consider deci ca la tine va fi mult mai usor, data fiind varsta.
Si eu am fost speriata, e normal, dar a trecut si a ramas o amintire frumoasa si una si mai frumoasa (bebe) :)

La fel am zis si eu, ca mi-e mai teama sa mi se taie burta, muschii, uterul etc... Sustin in continuare nasterea naturala si consider cezariana la cerere o aiureala.

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Claudia, cred ca esti speriata, dar cand va sosi ceasul acela nu te vei mai gandi la asta..trebuei sa fii puternica1 Nu ai de ce sa iti fie frica de epidurala, pt ca daca vei face cezariana procedeul tehnci de monatre a cateterului in coloana e identic..deci oricum nu vei scapa de anestezie, doar daca vei naste natural fara epidurala! eu iti recomadn nasterea naturala fara epidurala, si eu am ansuct antural, si pot sa iti spun ca a fost intr-adevar greu, dar travaiu a fost destul de scurt, 5 ore, din care ultimele 3 f dureroase..totusi dai nastere unui copil...In schimb refacera a fost extraordiana..la 1 ora dupa ce m-au cusut( ca mi-a facut epiziotmie) eu ma duceam la baie si mergeam, si al 2 ore mi-am tinut puiutul in brate..ceea ce e fenomenal..lasa natura sa isi urmeze cursul!Curaj

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

multumesc ptr incurajari fetelorsper sa ma ajute DD sa pot naste natural fara nici o epidurala sau anestezie chiar de e mai dureros...anestezia ma sperie fff.mult in special asta in spate...si da sunt de acord cu voi ca cezariana la cerere cel putin la prima nastere e un moft nesanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Claudia, felicitari pentru alegerea facuta! Si nastere usoara! Sa stii ca nu faci nicio afacere cu cezariana, nu te doare pe moment, insa dupa ce trece anestezia.... au au ce mai doare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza89 spune:

bebe beca multumesc mult... felicitari si tie si multa sanatate tuturor...sa speram ca o sa fie bine...eu nu mai am rabdare...dar mai am o nelamurire cu toate ca mi se pare absurd...o mama mi-a spus ca la baietei nu se rupe apa...ce-mi poti spune despre asta?

DPN 4 AUGUST BAIETEL

Mergi la inceput