Care este cel mai iritant sunet de pe pamant?

Care este cel mai iritant sunet de pe pamant? | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Desi probabil stiati deja, cel mai iritant sunet de pe pamant este: plansul bebelusilor.

Impactul pe care plansul bebelusilor il are asupra creierului este mult mai puternic decat un pickamer de exemplu. Cu un plans de bebelus in background este aproape imposibil sa te concentrezi la alta activitate.

Studiul a fost facut de State University din New York.

Sursa:
http://newsfeed.time.com/2011/06/22/science-confirms-it-whining-is-the-most-annoying-sound-ever/

Acum intelegeti de ce bebe-ul castiga in todeauna cand trebuie sa-l pui la somn si sa pleci din camera, dar pana la urma adormi langa patut intr-o pozitie inconformtabila tinandu-l de mana printre zabrelele patutului.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Infio-grozitor! Eram sigur ca e creta trasa pe tabla sau polistirenul pe sticla. Si sotia naste in 6 luni....Mai vorbim cand scap de stres!

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

pt mine iritant e plescaitul care-l scoate cineva care mananca grosolan, si obiceiul cretin ce-l au unii de a-si extrage dupa masa resturile alimentare dintre dinti prin suctiune....deci astea doua ma scot din minti la propriu, daca nu ies rapid din raza de actiune a acestor persoane ma apuca pandaliile

plansul bebelusului nu stiam ca e cel mai iritant, cand imi plangeau mie copiii ca bebelusi eram nu enervata ci ingrijorata, incercam sa aflu care le e disconfortul nu pt ca ma deranja plansul cu zgomotul implicat ci cauza plansului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Pt mine este creta pe tabla in mod sigur. Capat imediat dureri de dinti. Daca cineva ar zgiria pe tabla cit a plins bebelusul meu, cred ca innebuneam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Pentru mine el mai iritant sunet este "tacerea".

Oare isi mai aduce cineva aminte de Simon and Garfunkel...

Hello, darkness my old friend
I've come to talk with you again
Because a vision softly creeping
Left its seeds while I was sleeping
And the vision that was planted in my brain
Still remains
Within The Sound Of Silence.

In restless dreams i walked alone
Narrow streets of cobblestone,
'Neath the halo of a street lamp
I turned my collar to the cold and damp
When my eyes were stabbed by the flash of a neon light
That split the night
And touched The Sound Of Silence.

And in the naked light I saw
Ten thousand people, maybe more
People talking without speaking
People hearing without listening
People writing songs that voices never share
And no one dared
Disturb The Sound Of Silence.

"Fools," said I, "You do not know
Silence like a cancer grows.
Hear my words that I might teach you,
Take my arms that I might reach you."

But my words like silent raindrops fell,
And echoed
In the wells of silence

And the people bowed and prayed
To the neon god they made
And the sign flashed out its warning,
In the words that it was forming.
And the signs said the words of the prophets
Are written on the subway walls
And tenement halls.
And whisper'd in the sounds of silence

Lire la suite: http://www.greatsong.net/PAROLES-SIMON-GARFUNKEL,THE-SOUND-OF-SILENCE,100788655.html#ixzz1QKDQgswc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

E firesc sa fie asa.
Plinsul bebelusului este foarte important pentru supravietuire. Om fi traind noi in epoca leaganelor computerizate, muzicale si a camerelor de supraveghere dar tot fiinte umane sintem ( cu instinctele noastre cu tot).


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nytro3 spune:

La capitolul asta sunt un "nesimtit" fericit. Subscriu la ceea ce a scris @Dorsilia despre modul cum reactioneza la "plansul bebelusului" care este mai mult un factor de ingrijorare decat de iritare. E un risc asumat. Mai rau e cand ai vecini care petrec cu manele de la 10 noaptea pana pe la 3-4 dimineata intr-un bloc de garsoniere. Incercati o saptamana acest tratament si va asigur ca plansul unui copil vi se va parea o mantuire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

as spune doar pt unii....Asa cum a punctat Dorsilia, plansul bebelusului (si nu doar al bebelusului meu) ma ingrijora in nici un caz nu ma irita. E luat cu mult de plescaitul persoanei cu care vorbesc la telefon si care mananca in acest timp (in situatii de genul asta inchid fara nici o ezitare), si da, manele urland prin vecini, bufnita croncaind noaptea si mai sunt...
Insa pot sa cred ca pt unele persoane este stresant plansul bebelusului - eu stiu o doamna care nu-si doreste copii (bine ca e constienta de lucrul asta) si care, iritata de plansul unui bebelus intr-un aeroport se intreba cu voce tare si mai mult in serios decat in gluma :"de ce nu l-o fi lasat ma-sa la cala?!?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si cred ca pe locul II ar trebui sa stea tusea.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

cel mai iritant e poliesterul si creta pe tabla, clar...pt mine cel putin. enervant e extragerea dintre dinti a alimentelor. da, plansul unui bebelus, pt mine e motiv de ingrijorare, de alerta...om fi noi mai cu nervii tari?

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cand am citit titlul subiectului, primul sunet la care m-a dus gandul a fost: sforaitul partenerului de pat

Mergi la inceput