Care este cel mai iritant sunet de pe pamant?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este corect spus iritant, pentru ca nu e vorba de senzatia de iritare ci de reactia pe care o creeaza in sistemul nervos . si explicatia e exact cea data de Daniela_b - suntem programati ca starea maxima de alerta sa ne-o dea exact persoana la care tinem cel mai mult.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Senzatie de iritare maxima mi-o provoaca rascaitul unei linguri intr-o oala...mai ales intr-un tuci!maica-mea si bunica-mea le practicau la oalele si vasele care erau afumate,cu mancarea prinsa de fund...pana sa descopere ca s-au inventat degresantii si buretele de sarma
Doamne,ce zgomot enervat...imi declanseaza si saliva..parca am gust de sarma in gura...cand aud sunetul ala !

La nivel de impact asupra creierului,nu ma pronunt!



*Blackmoon Lady 10+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Pentru mine cel mai iritant sunet din lume e miorlaitul de pisica. Ma scot din minti, nu le suport, pisicoase si miorlaite Si miorlaitul unei pisici in calduri imi da 'impulsuri criminale'. Daca as putea, le-as trimite pe luna.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

N-am auzit pana acum de iritarea sistemului nervos , poate activare, stimulare.
E intr-adevar o adaptare ontologica, in scopul supravietuirii speciei.
Starea de alerta si nevoia de a face ceva apar la auzul plansului oricarui bebelus, nu doar al celui din dotare - deci iubit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Nu stiu daca iritant e cel mai corect spus, dar cred ca e intr-adevar sunetul la auzul caruia nu poti sa stai pasiv, care nu te lasa sa te concentrezi la altceva, pe care nu poti sa il ignori.

Si da, nu numai bebelusul din dotare trezeste instictele cand plange. Eu cand copilul meu era bebelus si statea la mama, departe cate o saptamana, daca auzeam planset in jur ma opream si trebuia sa ma linistesc eu pe mine ca nu poate fi copilul meu, ca el e departe. Acum cand e mare, daca aud plans de bebelus (in spatii publice) nu de putine ori imi spun : nu e al meu, al meu e mare...


Edit: O fi la fel de iritant si pentru cei ce (inca) nu au copii ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Cand am citit titlul subiectului, primul sunet la care m-a dus gandul a fost: sforaitul partenerului de pat

Anya


Total de acord cu tine. Cred ca nici 1000 de copii plangand nu se compara cu asta.

Mergi la inceput