Poti sa-ti dai seama cand cineva zambeste fals?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

si io 15.
interesanta chestiune

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela


Campanie speciala, pentru steluta de mare, DAVID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

15 si eu. Desi eram destul de sigur ca ochii sunt de baza in stabilirea true\false unui zambet.

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ochii chiar sunt de baza, nu te inselai.

Uite si musculatura faciala implicata in zambetul Duchenne - cel real, fata de cel fals aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

(sa ma dau mare, sa nu ma dau mare?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Eu sunt o fraiera...Nu am ghicit decat 10...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

14 din 20

e si faza ca pe unii ii ajuta fizionomia sa afiseze un zambet mai inselator, fiind dotati de la natura cu o frumusete naturala, o dantura frumoasa de ex, dar si asta e relativ de la un anumit punct

a fost mai demult la tv la discovery un studiu in care se arata ca in zambetul, in felul cum zambeste un adult se reflecta fidel daca acel adult a fost fericit ca si copil, daca a avut in copilarie un atasament solid si o relatie de incredere cu parintii

s-a aratat ca adultii cu un zambet "urat", crispat, "constipat", mai mult o grimasa, ca sa-i zicem asa (nu gasesc acum cuvantul potrivit), cei care practic nu au acea carisma sunt fix cei ce in copilarie au suferit diverse forme de abuz (emotional, fizic).

un zambet frumos se formeaza deci cu timpul, o data cu personalitatea omului, eu inclin sa cred ipoteza asta, asa ca ar fi bine sa avem grija in relatia cu copiii nostri ce facem, sa nu-i crestem in stres, sa nu le punem in spinare prea multe griji de mici si cred cu tarie ca la maturitate vor avea o fizionomie placuta, gratie capacitatii de a zambi sincer si cu usurinta, zambet care sa le lumineze practic si sa le potenteze calitatile nu sa le puna in umbra asa cum face un zambet fals; din nefericire un zambet fals desi e de dorit unei fete incruntate, sunt de parere ca urateste figura celui ce il practica. Nu ati vazut destui oameni care par ok insa in momentul cand zambesc arata chiar rau? poate ca arata rau nu pt ca sunt ei urati ci pt ca nu stiu sa zambeasca sincer, nu "simt", nu au fost antrenati sa simta bucuria plenar si sa o transmita si celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Hai mai Cora, da-te cat de mare esti tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

hai, fie :) 18.

(pe 3 si pe 14 i-am ratat. 14 are o moaca de-aia care nu spune nik)

oricum eu prefer un zambet, fie el si fals (mai putin ala stil barbie - daca ati vazut toy story 3 cred, la final e o barbie cu falcile blocate)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Si de ce se zambeste asa de rar in Romania? Este o chestie de gena/mentalitate sau numai din cauza vietii grele?

Exemplu: vanzatoarele din magazine. Ele zambesc asa de rar la clienti si ai desori impresia ca mai bine nu intrebi nimic ca le deranjezi. Trebuie sa recunosc ca acum parca este mult mai bine decat imediat dupa revolutie. Atunci nu zambea nimeni in magazine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

E o chestiune in principal de educatie. Educatia romaneasca tipica incurajeaza atitudinea "serioasa". Nu "radem ca prostii" da?

Mergi la inceput