Aspire Academy

Aspire Academy | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Am gasit aceasta informatie pe un blog si m-am gandit ca este interesanta. Stie cineva ceva mai mult despre aceasta scoala de vara decat se poate citi pe site?

Sursa: http://www.ghenea.ro/2011/06/14/aspire-academy/
Autor: Marius Ghenea in data 14 June 2011

O initiativa foarte interesanta despre care am aflat recent, ASPIRE Academy este o scoala de vara desfasurata la Poiana Brasov in perioada 26 iulie – 3 august 2011 care va reuni profesori de top de la prestigioasa Universitate Harvard si experti romani din diferite domenii si ii va pune in legatura cu studenti de la universitatile din Romania si Europa de Est.

ASPIRE Academy este un program dedicat leadership-ului, antreprenoriatului si inovatiei. Infiintata de studenti si absolventi de la facultati de top din Statele Unite si Europa, precum Harvard, Princeton si Georgetown, ASPIRE Academy vrea sa ofere studentilor din Romania oportunitatea de a lua contactul intr-o forma activa si antrenanta cu un alt sistem de formare si dezvoltare. #65279;#65279;Programul este gratuit pentru studentii admisi!

Scoala de vara va avea loc pe parcursul unei intregi saptamani la sfarsitul lunii iulie la Poiana Brasov si va fi gratuita pentru studentii admisi. Echipa de lectori de la Harvard va sustine cursuri si va facilita discutii pe marginea unor studii-de-caz pe teme precum “crearea unui mediu de leadership si management” sau “introducere in arta negocierii”. La pranz, invitati speciali din Romania isi vor impartasi povestile de succes in media, finante, sport, tehnologie si educatie. Dupa amiaza mentori de la universitatea Georgetown vor conduce grupuri de studenti si ii vor ajuta in realizarea unor proiecte finale antreprenoriale. Seara studentii vor avea timp sa se relaxeze si vor beneficia de wokshop-uri creative, precum dans si leadership sau fotojurnalism.

Inscrierea se va face pe baza de aplicatie online pe site-ul www.aspireacademy.ro, iar toti candidatii admisi vor primi bursa integrala, acoperindu-se atat costurile de participare cat si cele de cazare si masa. Termenul limita pentru inscrieri este 15 iunie. Cunostinte avansate de limba engleza sunt necesare pentru admitere.