Buburuze de 2009 in actiune **17**

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

dimineataaaa pe racoareeeee,
stau cu capu' in caldareeeee!!!!



fetili, am o lene crunta. imi e lene sa si mananc.
alex e plecat la bunici, iar mihaita e foarte cuminte cand e singur , o lasa pe ma-sa sa leneveasca . ce inseamna si tehnologia asta !? spala masina, aspiratorul e o jucarie, microundele fac papa la puturosi... trai nineaca...

mihaita a facut ieri numai la olita, ba chiar s-a dus singur cand a simtit pericolul. l-am lasat la tzoaca goala si e tare interesant . o s-o faca pana la poarta ...

mi-am facut totusi o cafea, la filtru, si am pus zaharina... tot de lene

revin mai incolo ca ma apuc de musaca...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Neata,
Am venit la !
Mi-a mai trecut un pic supararea legata de job,nu de tot insa.Da,Cris,am un job destul de ok dpdv financiar insa vad cum apar ceva nori la orizont si ma cam ia teama-ma gandesc nu ar trebui oare sa fug cat inca mai am timp?In fine,deocamdata am decis sa mai astept sa vad ce planuri are "head management-ul" ....e complicat,stiti si voi cum e in companiile romanesti.
Picky-si mie imi pare rau de fiecare data cand ii mai dau cate o plama la fundulet lu' Andutu si la fel si noi am convenit sa-i explicam cu vorba buna ca asa intelege dar nu ne iese mereu.
Acum Andu a racit-cred ca a luat de la mine ca mie de o luna nu-mi mai trece si aseara si dimineata a facut si febra-sper sa scapam repede!
Aseara am fost pe plaja-vai ce a mai plans Andu ca nu a vrut sa mearga descult pe nisip...nici in apa nu a vrut sa intre cu piciorusele-tot ne ruga sa-l incaltam sau sa-l luam in brate.Sa mor daca inteleg ca doar nisipul era fin.Voi ati patit sa cu copiii?
Si alta problema:daca mergem in parc nu vrea sa se dea in nimic(leagan,topogan)-se uita la ceilalti copii dar el nu se da.Mi-e teama ca va fi mai retras......de altfel e fff comunicativ-el prefera sa stea pe margine si sa vorbeasca de ce fac ceillati-ca se dau in leagan,ca alearga.....voi ce parere aveti?cum sa-l fac sa se joace si el cu copiii?
Poate vi se pare ca ridic niste probleme minore insa ptr mine e important sa socializeze,sa e joace cu copiii de varsta lui mai ales ca din toamna va merge la camin.

Gata,ca m-am intins!Mai vin mai tarziu!

Mamica de Razvan-Alexandru(24.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_82 spune:

mady esti de beleaaa ..traisca tehnologia
simina in cazul asta,cauta din timp un alt job,iar cand esti sigura ca ai gasit unul ok,poti sa iti depui demisia la zi.Referitor la socializare cu alti copii,am o intrebare..cat de des este dus in parc la locul de joaca cu alti copii? Eu am avut problema asta cu miruna la inceput,cand o scoteam 1 dapa pe saptamana..era retrasa,steta si se uita cum se joaca restul,daca venea un copilas spre ea era foarte incantata dar ma si cauta imediat ca sa se refugieze in spatele meu.A trecut ceva timp pana a inceput sa vorbeasca pe limba ei cu alti copii sau sa-si imparta jucariile cu ei.Schimbarea s-a produs atunci cand am inceput sa o scoatem mai des la locurile cu copii.Degeaba acasa e inconjurat de bunici si alti adulti,el trebuie sa socialixzeze mult cu cei de-o seama cu el

Mirunel terorista



BAZAR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

ca veni vorba de socializare: mihaita se baga si in fundu' calului. se duce direct la copii, se joaca cu ei, n-are nici un stres. si nu-l ducem foarte des in public pt. ca avem curte cu leagan si jucarii berechet...in schimb cu adultii e dezastru. nu zambeste la nimeni, nici nu ridica privirea. sta cu capul ingropat in gatul meu indiferent de cate ori i-a vazut.

se va obisnui la gradinita, simina. acolo ii va cunoaste mai bine pe copii si probabil ca nu va avea probleme. asa era alex. el daca nu cunostea copiii, sa stie cu cine are de-a face, nu se baga nicaieri.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Buna! La noi a fost o saptamana "de vis"! A inceput David de luni cu o varsatura si apoi cu diaree. Plus muci si tuse. A doua zi a luat-o Maria cu varsaturi si apoi diaree. Si ea cu muci. Ieri Matei la fel, mai putin voma. Suntem "fierti". Azi daca ne ajuta DD mergem la bunica, la tara. Are sotul liber si luni si speram sa ne oxigenam si racorim. Acum sunt mai bine cu totii, dar le dau "n" siropuri, siropele si pastile.
Simina i lam dat deja. Nu cred ca-i mai cumpar nimic ca nu mai este cu ce. Oricum in ultimul timp i-am luat si sandale si pantofi. Plus ca poate luna urmatoare ii luam bicicleta.
Picky ziua i-o sarbatorim in natura, la un gratar. M-a amuzat tare faza cu "degetele ei mici" E simpatica. Barbatumeu ma "cearta" mereu ca am invatat-o in brate, ca numai de gatul meu sta fara sa urle, mai ales seara. Dar mi-au aranjat-o vecinele care atunci cand o au mi-o poarta din brate in brate, iar eu raman cu ea asa cum e!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninia

tot pe fuga sunt..sa va arat ca nu am stat degeaba..azi am reusit sa-l fac pe picachu ala de la pokemon pt tortul de sambata..Va rog sa-mi spuneti daca seamana cu originalu din poza , eu zic ca da , da mai vreau si alte pareri!
Asa si linku cu unele din torturile facute, picachu e ultima si penultima poza e cel facut de mine! Aviz la gravidute: sa nu-mi scoateti ochii!!

https://picasaweb.google.com/virginia.vanaelst/TorturileMele?authkey=Gv1sRgCOLN6Ymzwbfi7AE&feat=directlink

Fug sa-mi aduc copilu mare de la gradi


Ninia mami de Mathias (15.03.2006) si Elena (28.08.2009)





F reusite! Figurinele sunt cumparate?!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

http://community.webshots.com/user/alinamirela79" target="_blank">POZE

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=7" target="_blank">Cum a aparut Printul!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149316" target="_blank">Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Neata si de la mine, is cu cafeaua in bot si ma doare tot corpul..deci clar trebuie sa-l inviorez cu ceva abdomene..dar imi e leneeee...vb lu Mady...si nu de la caldura ci de la vremea asta umeda si ploioasa...da cica se incalzeste ..pai cad frate?! ca eu tot astept soarele ala miraculos..bine nu-i nici rece afara is cam vreo 20 de grade..e placut, daca nu ar bate vantul si nu ar ploua ..in fine..
Fiica mea mare mi-a dat trezirea, iar acum sta pe jos mai arunca un ochi tv si se chinuie sa-l "porsteasca" pe picky sa se joace cu ea..iar el pute...trebuie sa-i faca al meu baie in weekend si sa-i facem programare la tuns...si asa l-as da..ca mi-a ros peretele la usa de la intrare..plus ca face mizerie multa pe hol de mereu trebuie sa adun dupa el si hauie ca apucatul daca plec fara el de acasa....om vedea...
Iar bebe mic doarme si viseaza ca din cand in cand mai scoate un tipat de strut si ranjeste cu gura pana la urechi..noi asa ii zicem strutul mic ca are frate niste sunete ...

Na, am fost si ma mai vazut o alta cresa, ne-a placut, mare frumoasa, compartimentata frumos, dar tot un sg loc are si e mult mai departe de casa...e in sensul opus fata de gradinita fetei..iar jobul meu va fi in alt sens..deci o sa fie o mare nebunie..trebuie neaprat sa invat sa conduc sau sa-mi iau bicicleta

Cris o sa se schimbe Miru la gradi ai sa vezi, o sa invete ca nu tot ce isi doreste i se da si nu at cand vrea ea...eu vad diferenta in parc intre copii care merg la cresa/gradinita si copii care sunt crescuti acasa...aia la cresa sunt ascultatori, intelegatori iar ceilalati sunt mai razgaiati, mai alintati, oleaca violenti...
A ca vb de violenta..Stefi e Darius in devenire ai auzit Ema?!...deci pe langa faptul ca in parc a inceput sa devina spaima unor copii de varsta ei ..a inceput sa si muste..si ia ghiciti pe cine?! ati ghicit..da pe bebe mic ...e smechera..la inceput o pupa, o iubeste is incept incept se transforma in muscatura..o tot taca cand nu suntem atenti..ieri de manuta a muscat-o...;aseara a atentat la piciorus ..a pedepsit-o tacsu si ia zic ca daca mai musca mai sta in colt mult si bine..acum sa vedem cum se comporta azi...Oricum de abia astept sa mearga la gradi(ca la cresa nu mai avem sanse..) ca sa vada si ea cam cum se "supravietuieste" pe acolo plus ca ea adora copii
Simina sper ca job-ul sa fie ok si de acum incolo si sa nu fie cazul sa alergi in cautarea altuia. Cat depsre ingrijorarile tale, e normal sa le ai ptr ca ii vrei binele copilului tau. Pai hai sa-ti zic..Stefi e opusul lui Andu..dar fetita cu care se joaca in parc, Anamaria e exact Andu...ea refuza orice socializare cu alti copii, de multe ori niic la jucarii nu merge, sta izolata intr-un colt si doar cu dido(bunicul) se joaca..si cica asa se intampla cand ii vin si alti prieteni cu copii acasa..Singura pe care o accepta e Stefi si cu ea se joaca..sa le vezi ce fericite sunt cand se intalnesc in parc....fug una la alta, se tin de manunte si se joaca frumos si cu dido...Anamaria are si momente cand daca lipseste o perioada din peisaj, si nu mai vine pe la parc, ca a fost bolnava sau plecata in vacanta..greu se acomodeaza cu parcul, cu copii in preajma ei si cu Stefi...trebuie sa o lase pe ea sa decida cand vrea sa se joace cu Stefi ..si da Stefi simte uneori asta si cauta un alt partener de joaca.. Dar eu banui de ce se comporta Anamaria asa..din cauza ca are un partener ff important de joaca, pe dido al ei si el ii face toate poftele...daca nu ar fi el ca sa se joace cu ea peste tot at ea ar socializa si cu alti copii....
Andu merge zi de zi in parc?! Are o ocupatie pe acolo? de ex jucarii ptr nisip sa se joace cu ele?! a venit vreodata un copil langa el ca a fost tentat de jucaria lui Andu?! incearca tu sa-l faci sa-l tenteze copii si jucariile din parc...iar daca nu reusesti posibil la gradi o sa se integreze bine..la inceput poate mai greu, o sa fie un pic retras dar o sa ii placa mai apoi si o sa socializeze si cu alti copii..
Cat despre nisip..da am patit-o si noi cu Stefi in trecut, cand zicea-i ca merge pe cioburi si tot cerea in brate, iar acum de cate ori simt ca-i ok nisipul din parc ma descalt si eu si o intreb si pe ea daca vrea..si uite asa umblam prin nisip in picioarele goale...daca nu-i place, lasa-l in sandale de plaja cu care poate intra si in apa..poate ca si nisipul era prea incins si il ardea mai ales ca ei au pielea ff sensibila ..
Mady pai usor usor ne luati la olita ...;a mea ieri mi-a facut iar bucuria ..pe ea;..pe jos..Ce mai e o placere sa nu mai ceara olita si sa isi faca nevoile ca vacuta.. si asa ai sa faci mereu?! il trimiti pe Alex la bunici?!


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Mady vb lui Cris traiaisca tehnologia... frati-miu intreaba..la ce mai au nevoie de nevasta barbati?! daca: masina de spalat rufe este, aspirator care aspira singur este( de ala trebuie sa-mi iau ) masina de uscat rufe este, deci clar nu trebuie sa te mai chinui sa le intinzi la uscat, masina de spalat vase este..le bagi si le scoti si uscate, mancare semi preparata se gaseste..o bagi la microunde/cupor si gata...daca ai chef iti angajezi o menajera si iti face curat in casa..deci intrebare este de ce mai au barbati nevoie de cicalitoare la usa casei?!
Alynta offf mamicule cat o trageti si voi...dar ce au puiuti? e vreun microb adus? sa fie enterocolita?sanatate multa si poate la tara o sa va mai odihniti si voi si sigur le va face bine si la copii. La gratar i-am facut si noi ziua Stefaniei si te asigur ca a iesit ff frumos..mai ales ptr copii, si ptr mine ca nu am avut ce spala si aduna acasa


Mami de mica si iubita 05.05.2009 si de inca o mai mica si iubita 25.03.2011

Buburuza mea
*********************
Fluturasul mic
*********************
Povestea Printesucai
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

ha, ha...
as vrea eu sa mai stea alex si pe la bunici. bunicii stau la 3 statii de noi.
nu sta acolo prea mult. cred ca azi vine inapoi. acolo il distreaza socrelu'. il duce in parcuri, la gradina botanica... socrela ii face toate poftele: ieri au facut impreuna "sarmale verzi" (adica sarmale in foi de vita), rosii umplute+dovlecei umpluti+ardei umpluti, dulceata de cirese... o ajuta pe bunica-sa la bucatarie .

il asteapta un coleg la o ferma, langa bucuresti. cica sa stea acolo cateva zile ca are cai, vaci, ponei, porci... si se inteleg foarte bine amandoi.

apoi avem clubul parintilor+ colegilor in spatele unui bloc, unde o sa mergem la barfa cu mic, cu mare.

are si multe lectii de facut. anul urmator o sa fie extrem de greu, iar el va trebui sa se descurce singur. sper sa reusim in vacanta asta sa memoram tabla inmultirii si a impartirii, desi el o stie pana la 6-7, dar uneori are tendinta sa faca prin adunare repetitiva si trebuie invatata mecanic .

in fine, sper sa reusesc sa-l invat pe mihaita la olita si sa manance mai multa mancare si mai putin lapte pt. ca din toamna, cand o sa incep serviciul, va trebui sa facem economii mari. in primul rand ca salariul e cu 200 de lei mai putin decat indemnizatia, apoi nu o sa mai avem 200 de lei alocatia ci 42 de lei, apoi vine iarna si intram cu datorii in ea din cauza de renovare... asa ca se impune sa facem niste ajustari. am facut socoteli si pampersii + laptele ne costa in jur de 350 lei/ luna. evident ca nu o sa reducem de tot, dar macar mai ajutam cu una-alta.

ce puturoasa sunt!!! am mancat niste biscuiti bel-vita ca sa nu ma duc la frigider...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simina1980 spune:

Deci,
Multumesc ptr raspunsuri.
Nisipul nu era fierbinte deloc si in plus chiar era fin-inca nu intelg de ce a refuzat sa mearga descult.
La joaca il accepta doar pe varul lui care are 3 ani-e innebunit dupa el-toata ziua sunt impreuna si dimineata primul lucru intreba de el.Insa in parc chiar daca sunt amandoi nepotelul se duce la joaca iar el ramane langa mine.
Cred ca e si vina mea ca nu-l duc prea des-o data pe saptamana cam asa in rest sta in curte cu mamaia si cu verisorul lui.
si cand l-am dus o zi la gradinita a refuzat sa se joace cu ceilalti copii-el s-a jucat singurel sau s-a uitat la ceilalti copii.Sper din tot sufletul sa se obisnuiasca cand va merge la gradinita si sa nu ramana retras ptr ca apoi sa fie marginalizat.
Imi fac griji mai ales ptr ca il si vad pe nepotelul cum socializeaza si am termen de comparatie-e drept ca andu e mai mititel dar .......

Mady-la fel cum zici tu de Mihaita ca e cuminte cand nu e cu Alex asa patim si noi cu Andu-e tare cuminte daca e singur,in schimb cat e cu verisorul lui e teroare-nu stiu ce prostii sa mai faca:alearga fara sa fie atenti,aduna pietre si le arunca sau le baga te miri pe unde,bat cateii ...ce sa mai teroare.
Alynta-va doresc multa sanatate si relaxare placuta la bunica.


Mamica de Razvan-Alexandru(24.08.2009)

Mergi la inceput