Help ! probleme cu burtica...

Help ! probleme cu burtica... | Autor: AlinaEmi

Link direct la acest mesaj

Puiul de 1 an jumate o taraie de vreo 10 zile cu o problema cu burtica... Face o zeama mucilaginoasa si care pute ca o bomba atomica si e clar ca are si dureri pt. ca se trezeste plangand din somn.. Am vb. cu doctora, l-am pus pe regim LP fara lactoza, orez + morcovi+ carnita, mere coapte si banane si cam atat papa in prezent. Ce-i drept mai scapa cate un biscuite ca-i pofticos rau. I-am pus si Biotics in lapte, l-am umflat cu zeama de orez... degeaba... mai face cate un kk mai legat si dupa aia iar e prost. Ii tot dau Debridat + Hidrasec de vreo cateva zile dar zau ca nu stiu ce sa-i mai fac.... Doctora zice de copro, o sa-i duc cu prima ocazie cand o sa pot recolta ceva dar asta dureaza mult pana ies rezultatele si as vrea sa-i fac ceva pana atunci sa nua se mai chinuie ca e clar ca are dureri si nu se odihneste bine, ma ajutati ?

PS : am incercat sa-i dau si Humana Elektorlit dar a refuzat categoric sa-l bea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Din ce povestesti, e posibil sa fie ceva microbian si, deci, sa fie nevoie de antibiotic, dar asta reiese numai in urma unui coproparazitologic.
Eu i-as da alt probiotic: Dicofloc, Ecoflorina, Ercefuryl etc.
banana e indigesta, as renunta la ea cateva zile. Ii mai poti face paste cu branza de vaci, cereale din orez de la Nestle (se prepara cu lapte fara lactoza), grisine simple, sticksuri, covrigei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Da posibil sa fi luat vreun microb ca am fost plecati la mare la turci si acolo a fost imposibil sa-l tin curat pe maini tot timpul.

Totusi pana reusesc eu sa am un rezultat la analize ce-i pot da in plus ca sa nu-l mai doara burta ?? mi-e mila de el sa mai stea asa o saptamana ca rezultatul dureaza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ceai de menta sau menta cu musetel, noi am apelat la el inca de la primul scaun dubios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Of, din pacate nu vrea sa bea ceai ....

Pediatra imi spune sa-i dau in plus si Nurofen dar sincer mi se pare cam ciudat... chiar merge si la durerile de burta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Incearca cu Smecta.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Fa-i ceai de menta, indulceste-l cu glucoza si apune-i ca e suc. Cred ca asa il va accepta. Erica a facut o infectie cu rotavirus si, in afara de regim si antibiotic ni s-a recomandat si acest ceai.
Dar cerd ca ar trebui sa ii faci un examen coproparazitologic deoarece, asa cum a spus Roxxy80, daca este virus nu trece fara antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Cand am avut probleme asemanatoare(avea 2 ani), pediatra ne-a recomandat pauza alimentara(fara mancare si apa) vre-o 30 de ore si apoi regim alimentar. Am reusit aproape 30 de ore, oricum nu cerea si nici nu vroia nimic. Imi spunea sa-i fac mereu pauza alim. in asemenea situatii, sa-i dau posibilitatea sa elimine din corp si sa se refaca.

Inainte de a merge la pediatra dusesem pt. coproparaz, coprocultura si antigen giardia. Mi-a spus ca dupa pauza de 30 de ore pot sa-i dau Ercefuryl si Hipp ors pana avem si rezultatele la coprocultur(a durat 5 zile, atunci).
Rezultat coproparaz: entamoeba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona2006 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Cand am avut probleme asemanatoare(avea 2 ani), pediatra ne-a recomandat pauza alimentara(fara mancare si apa) vre-o 30 de ore si apoi regim alimentar. Am reusit aproape 30 de ore, oricum nu cerea si nici nu vroia nimic. Imi spunea sa-i fac mereu pauza alim. in asemenea situatii, sa-i dau posibilitatea sa elimine din corp si sa se refaca.


Este prima oara cind aud asa ceva...pauza alimentara si de apa de 30 de ore la un copil de 2 ani? Care pediatru din lumea asta poate sa recomande asa ceva?
Un copil cu diaree (si/sau voma) se deshidrateaza si daca mai maninca si bea cite ceva...
Nicaieri in lumea civilizata nu se recomanda regimuri alimentare f drastice la copii mici cu probleme digestive, tocmai ptr a li se asigura nutrientii necesari in perioada bolii.

Si on topic
Maya cind a avut Rotavirus si o durea rau burta ne-a dat supozitoare de Paracetamol (eram cu ea in spital).
Formula fara lactoza e o idee f buna, macar pe perioada cit il deranjeaza burtica, plus mincaruri usoare (supe de legume, orez, cous-cous, carne fiarta, cartofi fierti), multe lichide ( la un an jumate formula si ar fi tare bine daca ar bea saruri de rehidratare), merele coapte (sau apple sauce) sint bune, crakeri, ce-i place lui sa rontaie.
Probioticele iar sint bune.
Multa sanatate!


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisirazvan spune:

As zice sa incerci cu EPICOGEL (pansament gastric) si SANZYME (copilul meu s-a reglat foarte bine dupa o sticluta de Sanzyme, in sensul ca nu a mai avut scaune prea moi sau prea tari).
Bineinteles ca trebuie sa intrebi doctorul, insa mie mi se pare ciudat ca ti-a spus de Nurofen, care e foarte agresiv cu stomacul....
Multa sanatate!
Ps. poate ar trebui sa faci o analiza pentru H.pylori, dar asta tot in urma unei lamuriri cu pediatrul...

hainutecopilasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Copilul tau are o enterocolita, o infectie bacteriana, care in general la copii trece fara tratament. Dar uneori este necesar si administrarea unui antibiotic. Dat fiind ca pustiul este cam micut important este sa recupereze din lichidele pierdute, altfel ajungeti la perfuzie. In acest caz se administreaza solutii de rehidratare, HYDRASEC un praf care se amesteca cu apa ce contine saruri pentru rehidratarea copilului. Este foarte imp. deoarece este vara.
Fetita mea a patit asa ceva prima data la 5 ani si am tratat=o HYDRASEC, SMECTA , iar de mancat doar stiksuri ( recomandat de pediatru) Si eu am zis la inceput cae medic , dar a avut dreptate si un antibiotic special pentru asa ceva, CYPRINOL - care nu stiu daca merge pentru un copil asa mic.
NU te speria ca ii va trece, dar ai mare grija sa nu se deshidrateze ca atunci apar probleme, dai sa bea chiar si apa (dupa fiecare scaun) daca alte forme de lichide nu doreste (cred ca ar fi indicat ca apa sa fie fiarta si racita sau apa plata)

Multa sanatate

Mergi la inceput