Nasterea la Arcadia -Iasi (7)

Nasterea la Arcadia -Iasi (7) | Autor: ionelamaria

Link direct la acest mesaj






Capitolul 1, Capitolul 2, Capitolul 3, Capitolul 4, Capitolul 5, Capitolul 6

-----

MAMICI

maitreyi de Bogdan-Filip, 18.09.2010, 3700g, 53 cm, cezariana, 38 s, Dr.Mihaila Catalin, si de Alexandra - 17.06.2008
cip17ina de Anisia, 26.11.2010, 3150g, 56 cm, natural , Dr.Cacicovschi, si de Matei - 28.08.2009
mamaluighe de Andrei, 04.01.2011, 4320g, 52 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi, si de Gheorghe Mihail - 03.11.2008
AlynaB de Alexandru Mihai, 17.03.2011, 3510g, 51 cm, cezariana , Dr.Cacicovschi
monik_03 de Tudor, 22.03.2011, 3790g, 54 cm, cezariana , Dr.Samoila
Stefana de Tudor Stefan, 24.03.2011, 3970g, 57 cm, 39s1z, apgar 10, cezariana , Dr.Cacicovschi
andreea_mdm de Daria, 2950g, x cm, 37s, cezariana , Dr.Cacicovschi
camiki de Calin, 3980g, 56 cm, 40s, cezariana , Dr.Samoila
DadaIna de Antonia, 14.05.2011, 4300 g, 55 cm, 40s5z, cezariana , Dr.Cacicovschi
sanda_baby de Eduard, 25.02.2011, 3530 g, 48 cm, 41s1z, apgar 10 cezariana , Dr.Cacicovschi
oiyoy de Claudia, 16.05.2011, 3950 g, 52 cm, 41s4z, cezariana , Dr.Vieriu
madline82 de Estela, 24.05.2011, 3230 g, 49 cm, natural , Dr.Cacicovschi
irinuk23 de Daria Madalina, 25.05.2011, 3430 g, 54 cm, cezariana , Dr.Samoila

-----

BURTICI

camelia33, cu Sofia Maria, DPN 15.06.2011, Dr.Cacicovschi
oana.irina, cu , DPN 03.08.2011, Dr.Mihalceanu
ionelamaria, cu , DPN 28.10.2011, Dr.Cacicovschi si de Mihnea- 14.11.2009


-----

www.arcadiahospital.ro/maternitate/info/maternitatea-arcadia" target="_blank"> Maternitatea Arcadia


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sa fie un capitol numai cu vesti bune

E prima oara cand fac un capitol nou pe forum... sper sa nu fi gresit ceva


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

mada asa patesc si eu cu amortitul. cand dorm pe stanga imi amorteste piciorul drept si invers... ma bucur macar ca nu e ceva neobisnuit........... oricum in continuare ma trezesc pe dreapta deci nu ajuta la nimic ce imi propun inainte de a adormi.

astazi mi-a aratat o vecina niste hainute de bebelusi luate de la un magazin din Vaslui si m-am gandit sa va zic si voua despre el. materialele sunt f bune si preturile mici comparativ cu oferta din magazinele din Iasi. au si site ( www.d a n i n a l i n e.ro - scoate voi spatiile)de unde am vazut ca se pot face comenzi insa preturile sunt mai mari: de ex. un body pe care vecina a zis ca a dat 9,50 lei pe site e 14 lei. eu am fost vineri prin oras sa ii cumpar bebelinei strictul necesar la capitolul hainute si am fost dezamagita de ce am gasit: materiale de proasta calitate la preturi mari.

Lori 29+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Lore, am si eu hainute de la firma asta si se comporta excelent la spalat, purtat intensiv. Chiar sunt ieftine la ce calitate au fie si la pretul de pe site


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Lore, am si eu hainute de la firma asta si se comporta excelent la spalat, purtat intensiv. Chiar sunt ieftine la ce calitate au fie si la pretul de pe site


eu nu le-am "testat", nici nu am pe cine sa le testez inca dar m-am bucurat atat de tare cand am pus mana pe materialul din aceste hainute si am constatat ca inca mai exista bumbac in Romania !! .. cum va spuneam am fost vineri la cumparaturi si am avut un soc... nu-mi venea sa cred ca exista parinti care pun pe pielea unui copil acele haine! mai bine ii faci rochii din sacose si caciula dintr-o minge de fotbal ca e tot una....

Lori 29+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Madline,multumesc de sfaturi....dar nu cred ca mai are colici,doar s-a invatat asa sa manance la 2 ore.De acuma incerc sa il trec la 3...si imi face un scandal....pfff.
S-a si constipat saracutul de el, face o data la 2 zile doar ajutat cu termometrul.Nu stiu ce sa ii mai fac, i-am dat ceai de musetel, i-am dat cate o picatura de suc de portocale, nimic....
Voi ce mai faceti? Cum sunt bebeii?//
pupici dulci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB

Madline,multumesc de sfaturi....dar nu cred ca mai are colici,doar s-a invatat asa sa manance la 2 ore.De acuma incerc sa il trec la 3...si imi face un scandal....pfff.
S-a si constipat saracutul de el, face o data la 2 zile doar ajutat cu termometrul.Nu stiu ce sa ii mai fac, i-am dat ceai de musetel, i-am dat cate o picatura de suc de portocale, nimic....
Voi ce mai faceti? Cum sunt bebeii?//
pupici dulci


Copilul alaptat nu se constipa. Un bebe alaptat exclusiv poate avea 6 scaune pe zi sau unul la 10 zile si e normal. Sucul de portocale e prea acid pentru stomacelul lor, risti sa iti dea batai de cap ( se poate ajunge la gastrita si cate alte probleme digestive).
Una peste alta, nutritionistii sunt de parere ca sucul de fructe nu e ok la copii nici dupa ce incepi diversificarea. Contine prea multe zaharuri .

Copilul constipat face scaune foarte tari, bucatele, ca maslinele. Daca la 2 zile e molcut, normal ca si consistenta e ok asa. Inseamna ca el digera perfect laptele si valorifica foarte mult. Dureri de burtica pot avea din multe cauze.
Atentie si la ceaiuri si la orice altceva decat laptele. Si apa face rau copiilor. Obiceiul asta cu ceaiul dat copiilor este balcanic. Dar tot balcanica este si problema anemiilor grave la sugari.... medicii din OMS sustin ca e o legatura directa intre acest obicei si aceatsa problema... ba mai mult... nu inteleg de unde acest obicei balcanic. Nici populatiile din zonele mult mai calde nu au obiceiul de a da bebeilor apa sau ceai cat sunt alaptati.... si cica noi facem asa sa nu se deshidrateze



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Chiar ca e balcanic obiceiul cu ceaiul..cel putin la rusi incolo ei beau ceai ca si felul 1 la masa ! Cred ca de la ei l-am mostenit si noi.
Eu ii dau 50 ml de baby drink la fata pt colici se pare ca o ajuta un pic, dar nu toal, tot se ami stramba dimineata,,,si de la 6 dim la 12 nu imi doarme deloc.Acuma fac teste cu uleiul de in sa vad daca are efect.

Legat de scaune si a mea face cand 3-4 pe zi, cadn unul pe zi, dar nu o pun pe seama constipatiei. Alyna poate bebe tau are tranzitul mai lenes, vb lui ionela, nu e ceva anormal sa faca rar,dar stiu cum e sa intri in panica..off.

Noi ieri am fost la little texas pe terasa, si a batut un pic vantul, am stat tare cu grija sa nu pateasca fata ceva..plus ca am luat la noi si un biberon, ca ma storsesem mai inainte, si tot i-l dadeam la fata ca se agita in scoica..si ca desteapta nu mi-am dat seama ca ea nu inghitea lapticul.chiar ma bucuram ca a papat asa mult, cand colo el a curs pe langa gurita tot pe haine, si ea la spate era uda leoarca, 80 ml lapte..va dati seama..off, am plecat imediat acasa..nu ne-a mai tihnit...e tare greu acuam sa mai iesi cu ei..cu toate ca asa imi lipsesc iesirile de pe cand era in burtica...

Si acasa, a intrat iar panica in mine ca daca o sa raceasca..am renuntat la baita de seara ca mi-a fost frica.Uneori ma gandesc la ce e mai rau

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada, baby drink e unul din factorii responsabili de caria de biberon. La noi e recomandat cu multa caldura. Eu dupa ce am citit ce contine si am sapat pe net.... am lasat cutia nedesfacuta... Cred ca a si expirat... Acum , na, fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul sau
Cat despre iesiri, asa e.... asa simteam si eu... mai ales ca iarna mai aveam si 1000 de haine pe mine si oriunde ma duceam era o aventura alaptatul, dar, incet, incet, ne acomodam. Ce e clar e ca nu m-a impiedicat sa duc o viata normala alaptatul: am iesit, am fost in concedii , excursii, plimbari, vizite.... Ce e drept e drept: un copil iti schimba viata, iti schimba prioritatile... dar in bine, in frumos... esti altul/alta dupa ce ai un copil... dar tot ce pierzi primesti inapoi inzecit


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

stiti daca exista vreo metoda de pregatire a perineului pt a suporta mai bine nasterea naturala? exercitii? masaj cu ceva creme?

Lori 30+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Mada, baby drink e unul din factorii responsabili de caria de biberon. La noi e recomandat cu multa caldura. Eu dupa ce am citit ce contine si am sapat pe net.... am lasat cutia nedesfacuta... Cred ca a si expirat... Acum , na, fiecare face cum crede ca e mai bine pentru copilul sau.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Deocamdata nu are dintisori sa faca asa ceva. CAria dentara se face cand avem triada de factori: alimenatie, streptococul mutans si igiena orala.Caria de biberon apare in conditiile in care, pe timpul noptii, copilul este hranit cu biberonul. Zaharul din lapte, ceai sau sucuri hraneste bacteriile din cavitatea orala a copilului, producand acizi daunatori.nfectarea cavitatii orale cu Streptococ mutans se face in special de la parintii si fratii copilului, prin sarutarea ep manute a copilului, sau direct pe gurita..prin " introducerea suzetelei in gura ca sa o " spalam" atunci cand ea pica jos.etc. Oricum infectarea e inevitabila, pt ca fioecare om are acest strptococ prezent la nivelul cavitatii orale, insa conteaza mutl cand bebelsul ia acest streptococ! Pt ca de ex, cand alaptam sau cand vb cu el, fara sa ne dam seama cantitati mici de saliva din gura noastra ajung si la bebe si deci nu se poate realiza o profilaxie maxima!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput