Nasterea la Arcadia -Iasi (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mneatza

Lore, in patut cu tine!Mara are nevoie sa mai stea la caldurica o vreme... Nu e un capat de tara deschiderea colului. Sunt femei care la dilatatie 4 stau 1 sapt in plimbari fara probleme... dar ... e prea devreme... Sa ai grija de voi!!!!

Mada. Oiyoy, va cred ca sunteti obosite, dar nu sperati sa se aseze atat de devreme programul copiilor, mai degraba trebuie sa reusiti voi sa va relaxati si sa nu va propuneti sa fiti mai mult decat oameni



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Oiyoy, felicitari pt cele 5 sapt! Si noi facem azi 4, deci fetele noastre sunt nascute intr-o zi de marti..hehe!Sper sa se regleze cu prgr odata, ca in stilul asta e f f greu...

Lore, felciitari pt mara, e super ca e intoarsa cu capul in jos.Referitor la col, nu te speria, se intampal des ca orif extern al colului sa se deschida, nu iti fa probleme.Mai am o prietena care a nascut tot la arcadia, natural, care de la 32 sapt avea colul deschis cu 1 cm..Si a dus sarcian pana la 40 sapt!! Plus de asta a nascut mult mai usor ca mine, si fara epi, deci tind sa cred ca si la tine av merge nastrerea mult mai usor! Ea a stat pana pe la 38 sapt cu grija, si dupa aia a urcat scari, a mers o groaza pe jos, etc, efort nu gluma, ca sa se declanseze nasterea, si uite ca nu s-a declansat de la col dilatat ci tot cand a fost sa fie sorocul! Asa ca stai linistita, nu intra in panica!

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

multumesc ionelamaria mada pt incurajari. cum va ziceam de luni intru in concediu si o sa imi fie mai usor. acum vreau nu vreau 6 ore stau la 90 de grade pe scaun in fata tastaturii...

Lori 30+ fericita cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Am gasit ins f o melodie pe care adoarme printesa mea..ca tot icnercasem ba mozart pt bebelusi, ba fel de fel de melodii de leagan si nimic..acuma vad ca doarme bien cu asta. uitati linkul
http://www.youtube.com/watch?v=oCV8aCZ-cUw

sper sa o tina macar o ora..va zic mai tarziu

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

buna mamici,
AlynaB sper sa nu te supere sfatul meu, dar, daca alptezi exclusiv - asa cum am inteles - este perfect normal ca bb sa aiba scaun de mai multe ori pe zi sau la cateva zile.
baietelul meu a fost alaptat exclusiv pana la 5 luni si jumatate, nu facea kk des, il ajutam cu o jumatate de supozitor o data pe saptamana daca nu facea singur.
stiu cat e de greu, Dani a avut dureri de burtica cred eu si din cauza asta (dupa ce facea kk era mai bine macar o zi-doua), dar nu este indicat sa il obisnuiesti cu termometru.
daca face tare, abia atunci vorbim de constipatie.
please, nu te supara, iti spun doar pentru ca si eu am trecut prin asta si am avut noroc de oameni care mi-au explicat si m-au invatat cum si ce sa fac.

editez sa spun ca ceaiul nu este indicat la bb alaptati si ca sucul de portocale nici atat macar, macar pana pe la 9 luni. daca mai adaugam si faptul ca portocala este alergena, te-as sfatui sa astepti cu ea pana spre un an.

Nu ma supar, chiar iti multumesc de sfaturi! Nici eu nu am pe cine sa intreb,dr lui este plecata in concediu....si am actionat de capul meu.Auzisem in spital ca daca nu face kk 24 ore nu este ok....si m-am speriat,am incercat tot felul de remedii....O sa renunt la termometru ca sa nu il obisnuiesc si o sa facem mai multa gimnastica.
Nu papa doar san, ii mai dau din cand in cand lapte praf,cand nu am eu laptic sau il simt ca nu s-a saturat la san.
Multumesc !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Ionela, mi-e f greu pt ca fata nu doarme bine ziua, noaptea e ok, doarme si papa, dar ziua e infernal pt mine...stau singura cu ea si nu am ncii un ajuor si de dim de la 5-6 si pana seara la 10 imi doparme cumulat ma 3 ore..disper nu alta! Nu pot face practic mai nimic..si acuma cand scriu mesajul urla..si am pus-o in leagan..off , nu cred ca imi face asta de la colici, pt ca nu avd sa aiba crampe..doar dim are acele crampe..,sincer daca mai continua asa nus tiu unde ajung

DPN 15-22 mai, fetita

Madline sa stii ca tot asa am patit si eu.Nu imi dormea nici ziua nici noaptea....Am avut mom cand nu mai stiam ce este cu mine, imi venea sa urlu...nu stiam ce are, dc nu doarme...Sotul a venit cu ideea, sa incercam sa ii dam supliment, ca poate nu se satura, sau nu il tine lapticul satul. Acum ii mai inlocuiesc si cate o masa daca simt ca nu am eu,ii dau 150 lapte praf si imi doarme si ziua cate 3-4 ore.Nu dispera, o sa se regleze si cu somnicul...
Pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlynaB spune:

Citat:
citat din mesajul lui eska

revin cu anuntul pentru gravidute (am fost azi la Arcadia):
Intalnirea cu gravidele este maine, 21 iunie, ora 16.30 la etajul 2 pe parte de policlinica. Vor vorbi: cineva de la relatii clienti, apoi de la gineco dna.dr Cacicovschi, reprezentantul StemSure, reprezentantul Chicco (sigur, totul e interactiv, deci dk veti avea intrebari just go ahead) Se va face apoi si un tur al maternitatii.Ca durata, orientativ, in jur de 2 ore se preconizeaza, dar vom vedea. Daca va hotarati dati un tel sau un mesaj d. Adina Casapu 0758/100.717
Din ce am inteles intalnirea e doar pt gravidute, deci fara insotitor. Aceasta este prima de acest gen, dar se vor organiza de acum incolo periodic, vor fi anuntate si pe site (ceea ce de data asta nu s-a intamplat din cauza concediilor de sapt trecuta a celor implicati in organizare).
Eu maine voi fi acolo, revin apoi cu impresii
O seara buna!!

31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlynaB

Citat:
citat din mesajul lui madline82

Ionela, mi-e f greu pt ca fata nu doarme bine ziua, noaptea e ok, doarme si papa, dar ziua e infernal pt mine...stau singura cu ea si nu am ncii un ajuor si de dim de la 5-6 si pana seara la 10 imi doparme cumulat ma 3 ore..disper nu alta! Nu pot face practic mai nimic..si acuma cand scriu mesajul urla..si am pus-o in leagan..off , nu cred ca imi face asta de la colici, pt ca nu avd sa aiba crampe..doar dim are acele crampe..,sincer daca mai continua asa nus tiu unde ajung

DPN 15-22 mai, fetita

Madline sa stii ca tot asa am patit si eu.Nu imi dormea nici ziua nici noaptea....Am avut mom cand nu mai stiam ce este cu mine, imi venea sa urlu...nu stiam ce are, dc nu doarme...Sotul a venit cu ideea, sa incercam sa ii dam supliment, ca poate nu se satura, sau nu il tine lapticul satul. Acum ii mai inlocuiesc si cate o masa daca simt ca nu am eu,ii dau 150 lapte praf si imi doarme si ziua cate 3-4 ore.Nu dispera, o sa se regleze si cu somnicul...
Pupici!!


Alyan eu zic ca se satura cu snaul..chiar daca temrian de supt mai am lapte..dar cine stie ce are, poate suunt blestematii de colici, oricum azi dupamasa mergem al pediatru sa vedem ce putem face, dar daca continua in stitul asta tre sa imi caut o bona ca altfel o iau eu pe campii...

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Buna fetelor!
Astazi, la 16.30 este intalnirea cu gravidele, la Arcadia. Merge cineva?
Eu voi fi acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana.irina spune:

Acum am vazut postarea Alinei, de mai sus. So, see you there, ESKA!

Mergi la inceput