Nasterea la Arcadia -Iasi (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanar

stiti daca exista vreo metoda de pregatire a perineului pt a suporta mai bine nasterea naturala? exercitii? masaj cu ceva creme?

Lori 30+ fericita cu Mara




Lore, teorretic ar fi metode: masaj cu ulei de migdale parca, ionela stia mai bine de care, dar practic nu cred ca dau vreun rezultat, conteaza f mult, asta e parerea mea, cat timp dureaza travaliu, cum reactioneaza organismul la travaliu, cat de mare e copilasul( capul mai precis), daca e f dureros travaliu ( ca de ex ;la un travaliu f dureros, si daca ai dilatatie ..nu mai astepata dr sa se intinda si perineul, iti face din start epiziotomie. Mie personal mi-a facut-o din 2 etape, unei alte prietene a taiat cate putin, de 5 ori, in fucntie de caz zic eu...Ideal ar fi fara, sau cat mai putin..dar chair si cu o taietura mai mare nu e asa groaznic..te refcai destul de repede.Nu-ti fie frica!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

[b]
Cat despre iesiri, asa e.... asa simteam si eu... mai ales ca iarna mai aveam si 1000 de haine pe mine si oriunde ma duceam era o aventura alaptatul, dar, incet, incet, ne acomodam. Ce e clar e ca nu m-a impiedicat sa duc o viata normala alaptatul: am iesit, am fost in concedii , excursii, plimbari, vizite.... Ce e drept e drept: un copil iti schimba viata, iti schimba prioritatile... dar in bine, in frumos... esti altul/alta dupa ce ai un copil... dar tot ce pierzi primesti inapoi inzecit


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu


Sunt un pic cam bulversata ionela, ca mi-a dat viata peste cap complet..nu mai pot face nimic..eram f activa ianinte, am lucrat pana in luna 8, si apoi acasa faceam curat, carat sacose din carefour cu cumapraturi, etc.Acuma ma simt legata d emaini si de picioare...Sper sa gasesc un echilibru..ca uenroi simt ca ma depaseste noul statut!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada, da, in ce tine de carie un un cumul de factori, dar acest ceiut are atatea chestii in el... ca ma doare capul
Bulversata e normal sa fii.... esti in proces de readaptarea... adaptare... Chiar vorbeam cu fetele despre sentimentul asta ca nu faci fata schimbarii, ca te simti legata de maini si de picioare. Iti amintesc despre traditia romaneasca: 6 saptamani lauzie. Nu-ti imagina ca as crede bazaconiile cu se arde pamantul pe unde calci, ca te otraveste mancarea facuta de tine.... ideea e ca astea erau explicatii pentru un nivel de intelegere scazut... ca altfel femeile trebuiau sa faca muuuulte chestii. Asa, aveau 6 sapt de readaptarea. Eu spun ca 6 sapt in care nu-ti propui altceva decat sa te reorganizezi si sa te restructurezi ca om sunt binevenite. Acum esti fragila emotional, da-ti timp.... daca te supraincarci risti chiar o depresie



Despre masaj perineal: sincer am citit mult, dar nuy m-am lasat convinsa. Nu am suficiente informatii in care sa cred ca sa vi le impartasesc.
Stiu ca in aslte parti, unde nasterea acasa e reglementata, compresele cu cafea calda pe perineu in timpul nasterii sunt deseori folosite pentru a evita ruperea....dar sunt de "nevisat" in spitalele romanesti


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Ionela, mi-e f greu pt ca fata nu doarme bine ziua, noaptea e ok, doarme si papa, dar ziua e infernal pt mine...stau singura cu ea si nu am ncii un ajuor si de dim de la 5-6 si pana seara la 10 imi doparme cumulat ma 3 ore..disper nu alta! Nu pot face practic mai nimic..si acuma cand scriu mesajul urla..si am pus-o in leagan..off , nu cred ca imi face asta de la colici, pt ca nu avd sa aiba crampe..doar dim are acele crampe..,sincer daca mai continua asa nus tiu unde ajung

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

buna mamici,
AlynaB sper sa nu te supere sfatul meu, dar, daca alptezi exclusiv - asa cum am inteles - este perfect normal ca bb sa aiba scaun de mai multe ori pe zi sau la cateva zile.
baietelul meu a fost alaptat exclusiv pana la 5 luni si jumatate, nu facea kk des, il ajutam cu o jumatate de supozitor o data pe saptamana daca nu facea singur.
stiu cat e de greu, Dani a avut dureri de burtica cred eu si din cauza asta (dupa ce facea kk era mai bine macar o zi-doua), dar nu este indicat sa il obisnuiesti cu termometru.
daca face tare, abia atunci vorbim de constipatie.
please, nu te supara, iti spun doar pentru ca si eu am trecut prin asta si am avut noroc de oameni care mi-au explicat si m-au invatat cum si ce sa fac.

editez sa spun ca ceaiul nu este indicat la bb alaptati si ca sucul de portocale nici atat macar, macar pana pe la 9 luni. daca mai adaugam si faptul ca portocala este alergena, te-as sfatui sa astepti cu ea pana spre un an.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si prichindel
Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Mada, te inteleg, asa era si Mihnea aproximativ. Somnurile de peste zi erau atat de scurte incat nu apucam uneori nici la baie sa merg. Sotul meu era plecat mult in strainatate in detasari cand era micut micut puiul , iar mama face garzi in spital si mai avem si alte probleme de familie care o solicitau atat de mult ca simteam ca as fi nedreapta sa ii cer sa stea cu Mihnea. E greu.... foarte greu... la inceput ma multumeam cu putina ordine in camera copilului, spalat pentru el si pentru noi ( evident ca la masina) si cam atat. Cand era sotul in tara era mult la birou ... mancam ce apucam, cum apucam cand apucam. Faceam mancare dupa ora 22-23 cand adormea Mihnea de noapte, ca atunci dormea legat aproape 3 ore. Eram ca o stafie ce bantuia noaptea...Ca sa supravietuiesc adormeam ziua cu el pe burta in mijlocul patului matrimonial... asa dormea el jum de ora... asa dormeam si eu putin....
Am avut momente in care am cedat nervos pur si simplu de la oboseala... ( era sotul acasa, rupt de oboseala si el, Mihnea plangea ingrozitor si i l-am pus efectiv in brate si am plecat in alta camera.... am stat acolo pana m-am calmat.... mie mi s-a parut extrem de mult timp... apoi am revenit)
E foarte greu... solutia e sa accepti tu ca nu mai poti face tot, ba mai mult.... sa recunoasti ca esti UN OM... ca poti face multe... dar nu pe toate... sa prioritizezi si sa faci exact cat poti, sa fii multumita ca esti sanatoasa, ca e copilul sanatos... ca e sotul sanatos... ca maine va fi o noua zi.

Laura, nu cred ca ai mai intrat pe la acest topic... Bun venit ! Ma bucura mult mesajul tau...
Constat ca ne sarbatorim piticii in aceeasi zi, e drept ca Dani al tau e mai mare cu cativa ani... dar se aniverseaza odata



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madline82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Mada, te inteleg, asa era si Mihnea aproximativ. Somnurile de peste zi erau atat de scurte incat nu apucam uneori nici la baie sa merg. Sotul meu era plecat mult in strainatate in detasari cand era micut micut puiul , iar mama face garzi in spital si mai avem si alte probleme de familie care o solicitau atat de mult ca simteam ca as fi nedreapta sa ii cer sa stea cu Mihnea. E greu.... foarte greu... la inceput ma multumeam cu putina ordine in camera copilului, spalat pentru el si pentru noi ( evident ca la masina) si cam atat. Cand era sotul in tara era mult la birou ... mancam ce apucam, cum apucam cand apucam. Faceam mancare dupa ora 22-23 cand adormea Mihnea de noapte, ca atunci dormea legat aproape 3 ore. Eram ca o stafie ce bantuia noaptea...Ca sa supravietuiesc adormeam ziua cu el pe burta in mijlocul patului matrimonial... asa dormea el jum de ora... asa dormeam si eu putin....
Am avut momente in care am cedat nervos pur si simplu de la oboseala... ( era sotul acasa, rupt de oboseala si el, Mihnea plangea ingrozitor si i l-am pus efectiv in brate si am plecat in alta camera.... am stat acolo pana m-am calmat.... mie mi s-a parut extrem de mult timp... apoi am revenit)
E foarte greu... solutia e sa accepti tu ca nu mai poti face tot, ba mai mult.... sa recunoasti ca esti UN OM... ca poti face multe... dar nu pe toate... sa prioritizezi si sa faci exact cat poti, sa fii multumita ca esti sanatoasa, ca e copilul sanatos... ca e sotul sanatos... ca maine va fi o noua zi.

Laura, nu cred ca ai mai intrat pe la acest topic... Bun venit ! Ma bucura mult mesajul tau...
Constat ca ne sarbatorim piticii in aceeasi zi, e drept ca Dani al tau e mai mare cu cativa ani... dar se aniverseaza odata



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 21+ cu



MAine ma duc cu ea la medic ca nu mai rezist..ma gandesc sa nu aiba ceva, i-am apast pe urechi, sa vad daca are otita cumva, vad ca ar fi ok, acuam ar mai fi pe lista infectia urinara..ncii nu mai stiu ce sa zic, pana azi imi dormea dupa baia de seara, era lege, acuam nu stiu ce are...nu doarme si pace,si eu sunt varza..imi vine sa plang, nu mai pot!

DPN 15-22 mai, fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

buna! va scriu si eu pt cateva minute...a adormit strumfita(sau asa credeam eu) si ma gandeam sa-i zic madlenei ca si eu sunt in asentimentul ei...bebe ziua nu are deloc program...cand vrea doarme cand nu, nu, mananca tot asa haotic...deocamdata o mai am pe mama pt 10 zile alaturi ..dupa nu stiu cum am sa ma descurc dar stiu ca o sa-mi fie greu
azi a implinit 5 saptamani

familia oiyoy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eska spune:

revin cu anuntul pentru gravidute (am fost azi la Arcadia):
Intalnirea cu gravidele este maine, 21 iunie, ora 16.30 la etajul 2 pe parte de policlinica. Vor vorbi: cineva de la relatii clienti, apoi de la gineco dna.dr Cacicovschi, reprezentantul StemSure, reprezentantul Chicco (sigur, totul e interactiv, deci dk veti avea intrebari just go ahead) Se va face apoi si un tur al maternitatii.Ca durata, orientativ, in jur de 2 ore se preconizeaza, dar vom vedea. Daca va hotarati dati un tel sau un mesaj d. Adina Casapu 0758/100.717
Din ce am inteles intalnirea e doar pt gravidute, deci fara insotitor. Aceasta este prima de acest gen, dar se vor organiza de acum incolo periodic, vor fi anuntate si pe site (ceea ce de data asta nu s-a intamplat din cauza concediilor de sapt trecuta a celor implicati in organizare).
Eu maine voi fi acolo, revin apoi cu impresii
O seara buna!!

31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanar spune:

mada , oiyoy calde imbratisari si va tin pumnii sa va gasiti resursele fizice si psihice pt a fi puternice in continuare.

eu am fost aseara la control la dna Samoila, si m-am intors cu vesti bune si mai putin bune. bebelina mea este bine, s-a intors cu capul in jos insa s-a deschis un pic colul la exterior. dna doctor a spun ca nu este un capat de lume insa e de preferat sa evit sa stau in picioare/sezut prea mult, urcat pe scari, ridicat greutati etc. etc. de luni intru in concediu si o sa fie mai simplu de realizat indicatiile astea.
in privinta pozitie de somn mi-a spus ca pot dormi linistita si pe dreapta, chiar si cu burta in sus atat timp cat pozitia in care stau nu imi creaza stari de disconfort- ameteli sau dureri de burta/spate.


Lori 30+ fericita cu Mara

Mergi la inceput