mamicile raspund[help]

mamicile raspund[help] | Autor: silvia89

Link direct la acest mesaj

Buna. Numele meu este Silvia, sunt studenta in anul III si realizez un studiu despre consumul de ciocolata la copii, legat de tema mea de licenta. De aceea am mare nevoie de parerea unor mamici despre acest subiect. Informatiile sunt folosite doar in scop didactic. Intrebarile ar fi urmatoarele:
1. La cumparaturi mergeti insotite de copii?
2. Pentru gustarea din timpul orelor oferiti copiilor bani sau pachetel?
3. Ce parere aveti despre consumul de ciocolata la copii, este sanatos sau nu. Cam cata ciocolata ar trebui sa consume un copil intre 6-11 ani, pe saptamana?
Multumesc si astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Fata mea de 4 ani refuza orice fel de ciocolata. Dc i-ar placea insa cred ca i-as da cate 2 cubulete pe zi. Cred ca ciocolata neagra amaruie si ciocolata gen kinder sunt destul de sanatoase.

iau fetita cu mine la cumparaturi si de obicei vrea sa-i iau iaurt ceva sau o jucarioara pe care nu o primeste insa de fiecare data.

acum din experienta mea de cadru didactic la clasele 1-4 iti spun ca cei mici au la ei banii necesari sa-si ia "porcarii"gen chips-uri de la chioscul scolii. Cei care au pachetel de acasa au si fructe sau biscuiti la ei. Cornul si laptele nu sunt la mare cautare aici in Bucuresti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Buna Silvia,
Speram ca raspunsurile noastre sa te ajute in studiul care il ai de facut:
Baietelul meu are 6 ani, de abia impliniti.
1. La cumparaturi mergeti insotite de copii?
De obicei evit sa-l iau la cumparaturi cu mine, din mai multe motive ... primul aglomeratie un alt focar de infectii, virusi, etc ca orice loc public; al doilea este ca imi ia mult mai mult timp cu el dupa mine ... ma misc mai repede fara el.
2. Pentru gustarea din timpul orelor oferiti copiilor bani sau pachetel?
Nu bani la varsta lui, la toamna merge in grade 1 si va avea lunch de acasa ( legume, fructe, cheese sticks, uneori macarica calda in termos mic, oricum cat mai sanatos. Va avea si un mic treat dar nu ciocolata
3. Ce parere aveti despre consumul de ciocolata la copii, este sanatos sau nu. Cam cata ciocolata ar trebui sa consume un copil intre 6-11 ani, pe saptamana.
Daca este moderat consumul, eu zic ca e OK, trebuie insa urmarit in timpul zilei ce alte dulciuri se consuma ... nu doar ciocolata cat si suc, bomboane, etc. Baietelul meu manaca poate la 2-3 zile un kinder micutz. In altele are ice cream, sau gummies un pachetel mic. Le rotim. Suc nu bea ca nu-i place mai deloc. Apa e la mare cinste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

1.La cumparaturi mergeti insotite de copii?
Da
2. Pentru gustarea din timpul orelor oferiti copiilor bani sau pachetel?

Ii stiu meniul de la scoala asa ca, in zilele in care ii place ce are la scoala, maninca de acolo, in zilele in care nu-i place ii dau pachetel.Nu ciocolata la scoala. Un snack cu cereale si un sandwich.

3. Ce parere aveti despre consumul de ciocolata la copii, este sanatos sau nu. Cam cata ciocolata ar trebui sa consume un copil intre 6-11 ani, pe saptamana?

Stiu ca, ciocolata amaruie(peste 70%cacao) este sanatoasa (consumata in cantitati normale).
Ii dau aproape pe fiecare zi un patratel de ciocolata amaruie (80% cacao).


michelle

Mergi la inceput