Recomandari? ( scrieri despre Holocaust)

Recomandari? ( scrieri despre Holocaust) | Autor: daniela_b

Link direct la acest mesaj

Am urmarit azi ( in reluare) un interviu cu Hedi Fried, o supravietuitoare a lagarelor de concentrare.
Abia astept sa-i citesc amintita carte : "Franturi dintr-o viata. Drumul la si de la Auschwitz".
Am gasit-o pe net, a aparut la Editura Vremea.
(O are cumva cineva in format electronic?)

Mai puteti face recomandari de carti despre Holocaust, scrise de supravietuitori ( jurnale, amintiri?)?


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Mie cea mai completa carte mi s-a parut "Fabrica mortii" de Ota Kraus si Erich Kulka .

Am mai citit "Moartea e meseria mea" -Robert Merle ;
"Ingerul mortii- Doctorul Mengele" de Mihai Stoian
"Atunci,acolo la Auschwitz" de Oliver Lustig

Un foarte bun documentar este "Auschwitz -Nazistii si solutia finala " il poti urmari aici
http://documentaretvonline.blogspot.com/2010/06/bbc-auschwitz-nazistii-si-solutia.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Jurnal de ghetou, Mirjam Bercovici, dar nu stiu daca se mai gaseste.
Daca vrei, as putea sa ti-o imprumut la toamna.
cu ea si un articl in EVZ, google search :)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Citat:
citat din mesajul lui kokiy

Mie cea mai completa carte mi s-a parut "Fabrica mortii" de Ota Kraus si Erich Kulka .



Exact, si eu sunt de aceiasi parere :).

Alte carti despre si nu numai Auschwitz

"186 de trepte - Mauthausen" - Christian Bernadac
"Cinci ani la Auschwitz" – Wieslaw Kielar
"Cuptoarele lui Hitler" - OLga Lengyel
"Medicul SS si copiii" - Günther Schwarberg
"Procesul de la Nurnberg" - Joe J. Heydecker/Johannes Leeb
"Jurnalul Annei Frank" - Anne Frank

si mai sunt inca multe altele astea mi le-am amintit acum dince am citit...mi-am mai amintit una "Am fost medic la Auschwitz".

Spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

O carte tulburatoare : Leaganul respiratiei, Herta Muller



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

Laura...ai cumva cartea asta de care ai facut vorbire??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

O carte recenta in franceza :
Philippe Claudel "Le rapport de Brodeck".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Va multumesc pentru recomandari si mai astept si altele.
De fapt, am deschis subiectul pentru ca si alti doritori sa gaseasca informatia adunata, in caz ca isi doresc sa citeasca la tema.

Vreau sa aflu despre acei oameni si sa incerc sa patrund, dintr-o alta perspectiva, in partea de suflet cea mai adinca ( daca pot sa spun asa) a supravietuitorilor, as vrea sa aflu cum au trecut dpdv emotional prin acele intimplari si cum/daca au reusit sa faca ceva cu acele emoti, dupa ce toate s-au sfirsit.
Hedi Fried a spus ca ea nu vrea sa stea de vorba cu oamenii ( in sensul ca nu vrea sa le "prezinte" adevarul ei) ci vrea sa povesteasca si sa fie ascultata, asta ii usureaza sufletul.
Eu sint pregatita sa ascult, de aici subiectul asta.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

pogonici, da o am. Doar ca acum, recitind titlul subiectului imi dau seama ca e nu 'se incadreaza'. E despre lagare rusesti, nu despre holocaust. Scuze, mi s-a diluat o tzara neuronul de la soare.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


SI cel mai bun documentar despre subiect :
Claude Lanzmann "Shoah" (1985)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui daniela_b

Va multumesc pentru recomandari si mai astept si altele.
De fapt, am deschis subiectul pentru ca si alti doritori sa gaseasca informatia adunata, in caz ca isi doresc sa citeasca la tema.


Cartile lui Elie Wiesel; mai ales "Noaptea".

Citat:

Vreau sa aflu despre acei oameni si sa incerc sa patrund, dintr-o alta perspectiva, in partea de suflet cea mai adinca ( daca pot sa spun asa) a supravietuitorilor, as vrea sa aflu cum au trecut dpdv emotional prin acele intimplari si cum/daca au reusit sa faca ceva cu acele emoti, dupa ce toate s-au sfirsit.
Hedi Fried a spus ca ea nu vrea sa stea de vorba cu oamenii ( in sensul ca nu vrea sa le "prezinte" adevarul ei) ci vrea sa povesteasca si sa fie ascultata, asta ii usureaza sufletul.
Eu sint pregatita sa ascult, de aici subiectul asta.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii


Pentru perspectiva...

Intre 1940 si 1943, germanii care controlau ghetto-ul din Varsovia au filmat mai multe documentare "trucate", ca propaganda care sa dovedeasca cat de "uman" erau tratati cei marcati cu steaua lui David.

Fiind germani, au conservat foarte ordonat si precis fiecare rola de film, cu datele de filmare, numele operatorului, etc.

Ani mai tarziu, rolele au fost gasite, vizionate, studiate. Iar apoi, cu migala, pentru fiecare persoana care apare pe film, evrei sau nemti, a inceput o munca de identificare.

Unii au fost gasiti. Copii din filmari au fost gasiti. In US, in Polonia, in Israel. Unii au acceptat sa fie intervievati, si-au descris realitatea pe care o revedeau, dupa decenii, pe acea pelicula. Unii n-au rezistat sa se revada.

Si ofiterul german a fost gasit si intervievat.

Asa a luat fiinta www.logtv.com/films/ghetto/video.htm" target="_blank">Ghetto-ul din Varsovia 1940-1943, un film uimitor prin amestecul de imagini de acum 70 de ani si marturiile celor care apar in film, decenii mai tarziu.

Mergi la inceput