Filme! Poze! Animatie! Extra-diverse...

Filme! Poze! Animatie! Extra-diverse... | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

reconstituire mesaj:

La cererea publicului , iata ceva link-uri catre experimente incepute recent, menite sa detecteze anti-materie, particule "stranii" si tot felul de alte ciudatenii:

http://www.ams02.org/what-is-ams/what-for/

Pentru niste explicatii relativ savuroase, iata si un blog din domeniu:

http://resonaances.blogspot.com/2011/05/ams-02-is-up-and-running-and-first.html

Iar recent de tot, entuziastii au inceput sa se agite pregatind petrecerea de colaps total a modelului standard de particule elementare:

http://resonaances.blogspot.com/2011/05/cdf-wjj-bump-is-almost-5-sigma.html

Desigur, toate aceste lupte de inter-saloane sunt complet ignorate de publicul larg, absorbit de ultima moda lansata de lady Gamma. Pardon, Gaga.


Raspunsuri:

iileana:

Citat:

filme - poze - animatie?
Aaa, e de mine, mi-am zis, si mi-am pregatit pop-corn-ul .

Eh, m-am inselat intrucitva, desigur ca n-am priceput in totalitate ce comenteaza acei cetateni pe acel blog, dar asta:
"Niciodata in istoria stiintei nu am fost atit de constienti de ignoranta noastra: stim ca nu stim nimic despre ceea ce compune 95% din univers"
am priceput-o temeinic.
Ce pot sa zic, cool! :/...
Io mai pastrez ceva floricele pentru cind o sa incepem sa aflam :))...

Cit despre AMS-02 (atasez niscaiva detalii in romana, tot la cererea publicului :P :))), sa-i tinem pumnii sa-si faca treaba, ca tot a costat o caruta de bani. Interesanta chestie.
(cica si tarisoara noastra a participat la proiect, va vine sa credeti????)

Citat:
petrecerea de colaps total a modelului standard de particule elementare

Sper ca o sa ne tii la curent, da?
Coifuri ("din folie de aluminiu"? ... :/ ... :( ...) , trompete si confetti aduc eu.



:/
Brrrrr.
... stim ca nu stim nimic...




see details
Editat de - iileana on 03/06/2011 23:16:07


moonchild:
Citat:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

(cica si tarisoara noastra a participat la proiect, va vine sa credeti????)



Remarca asta este usor gratuita . Cercetatorii romani sunt implicati in numeroase proiecte internationale, chiar ca si PI si in Core Team-uri.





Beren din nou:

Unii dintre colaboratorii romani la proiectul EuroNear sunt astronomi de cel mai inalt calibru.

Ma tem ca asemenea talente nu primesc recunoasterea meritata in tara, din pacate.

Probabil ca vor alege sa-si desfasoare carierele in vest...

No comment.

------------

Cat despre Magurele... alta poveste. Este intr-adevar surprinzator intr-un mod placut, cum spune Ileana, ca exista participari la asemenea proiecte. Este dificil, in contextul actual - o stare de "confuzie" ca sa-l citam pe Brian Greene de la subiectul de-alaturi - pentru un grup relativ marginalizat si nu prea flexibil, sa-si gaseasca o pozitie potrivita la nivel international.

-------------

Animatii exista la primul link, com'on... Si alte trimiteri catre youtube :))

Doar n-o sa ma apuc sa adorm pe toata lumea explicand ecuatii, no? :/

AB_AC:
Citat:

La capitolul popularizare si fara ecuatii::)) http://newsline.linearcollider.org/2011/05/19/a-particle-detector-in-space-interview-with-maurice-bourquin-from-ams/

Eu am o intrebare. Prin aprilie discutau de inlocuirea unui magnet supraconductor "criomagnet" de la ams02 cu unul permanent de la ams01 pentru a-i prelungi viata si pentru ca se temeau de posibile probleme de operare. Nu stiu cum sa traduc "quenching". Stiu de ce afecteaza un asemenea magnet dar nu inteleg cand si cum putea sa apara.
http://www.ams02.org/what-is-ams/tecnology/magnet/scmagnet/


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

moonchild spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Moonchild, remarca mea nu era malitioasa, dimpotriva, eram placut surprinsa.


Ma bucur. Inseamna ca daca iti fac o lista cu doar o parte din experimentele si misiunile spatiale in care sunt implicati cercetatori romani o sa fii de-a dreptul in extaz..

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Tot surprinsa am fost, dar de asta data nu neaparat placut, sa vad ca asta a fost tot ce ai avut tu de comentat la acest topic.

Eh, inseamna ca ai asteptari prea mari de la mine, atata am avut competenta sa comentez la acest topic.

As comenta si expresia lui beren cu un grup relativ marginalizat si nu prea flexibil dar deja sunt off-topic si e pacat, e un topic fain.

Cred ca e normal faptul ca aveti niste idei preconcepute despre cercetatori si despre cercetarea romaneasca, ne cam lipseste jurnalismul stiintific...

Imi place foarte tare sectiunea asta de stiinta pentru ca de multe ori avand foarte mult de lucru nu mai am timp sa ies din "nisa mea" si sa am o viziune de ansamblu asupra cercetarii (mai ales de cand sunt si "mamaaaaaaaaaa!!!")..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

din nou moonchild:

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

La capitolul popularizare si fara ecuatii::)) http://newsline.linearcollider.org/2011/05/19/a-particle-detector-in-space-interview-with-maurice-bourquin-from-ams/

Eu am o intrebare. Prin aprilie discutau de inlocuirea unui magnet supraconductor "criomagnet" de la ams02 cu unul permanent de la ams01 pentru a-i prelungi viata si pentru ca se temeau de posibile probleme de operare. Nu stiu cum sa traduc "quenching". Stiu de ce afecteaza un asemenea magnet dar nu inteleg cand si cum putea sa apara.
http://www.ams02.org/what-is-ams/tecnology/magnet/scmagnet/


AB_AC in contextul asta poti traduce quench ca o tranzitie brusca a materialului de la starea de superconductor la starea de rezistor datorita "supraincalzirii" (am pus ghilimele pentru ca pragul este de 4K, deci oricum temperatura foarte mica). Aceasta poate aparea fie in cazul in care campul din interiorul magnetului este foarte variabil(se schimba f. rapid) fie este de intensitate prea mare (sau amandoua la un loc) fie, in cazuri mai rare, exista un defect de material.
Editat de - moonchild on 04/06/2011 10:17:22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

IIleana:

Da, Moonchild, e adevarat, de la un cercetator in astrofizica si cosmologie care-si face timp sa scrie pe aici ma asteptam la mai mult decit la postari despre credinta sa in existenta raiului, relatari de insider despre cit de putini atei sint printre cercetatori si cit de multe "axiome" se folosesc in cercetare, sau la postari in care sa ma puna pe mine la punct of-topic.

Cit despre lista aceea, nu stiu ce sa-ti spun.
Tu fa-o, si vedem dupa aia daca daca voi fi sau nu in extaz.


see details
Editat de - iileana on 04/06/2011 17:42:04

O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Beren:

Citat:
citat din mesajul lui moonchild

Citat:
citat din mesajul lui AB_AC

La capitolul popularizare si fara ecuatii::)) http://newsline.linearcollider.org/2011/05/19/a-particle-detector-in-space-interview-with-maurice-bourquin-from-ams/

Eu am o intrebare. Prin aprilie discutau de inlocuirea unui magnet supraconductor "criomagnet" de la ams02 cu unul permanent de la ams01 pentru a-i prelungi viata si pentru ca se temeau de posibile probleme de operare. Nu stiu cum sa traduc "quenching". Stiu de ce afecteaza un asemenea magnet dar nu inteleg cand si cum putea sa apara.
http://www.ams02.org/what-is-ams/tecnology/magnet/scmagnet/


AB_AC in contextul asta poti traduce quench ca o tranzitie brusca a materialului de la starea de superconductor la starea de rezistor datorita "supraincalzirii" (am pus ghilimele pentru ca pragul este de 4K, deci oricum temperatura foarte mica). Aceasta poate aparea fie in cazul in care campul din interiorul magnetului este foarte variabil(se schimba f. rapid) fie este de intensitate prea mare (sau amandoua la un loc) fie, in cazuri mai rare, exista un defect de material.



Ma tem ca avem aici un caz tipic de propagare a confuziei.

Quenching nu inseamna incalzire rapida, ci racire rapida. Site-ul da o explicatie incorecta, si-ar fi cazul sa lamurim lucrurile in detaliu.

Nu iti "quench the thirst" cu un pahar de apa fierbinte, ci cu unul de apa rece. La fel si in stiinta materialelor (mai ales a metalelor si aliajelor), quenching inseamna racirea super-rapida in scopul evitarii anumitor tranzitii de faza.

Aceste tranzitii de faza, precum topirea (ghetii, de ex.), vaporizarea (apei), superconductor-normal metal, feromagnetism-paramagnetism, sunt de tipul "thermodynamic phase transitions". In aceasta clasa de transformari, un anumit material (H20, Fe, Ni) isi schimba structura interna (din cristal in lichid, din lichid in gaz, din cristal de-un fel in altul (ca tip de retea), dintr-o stare de ordine macroscopica a dipolilor magnetici intr-una de dezordine, etc) la o anumita valoare a unor parametri de stare (temperatura, presiune, camp magnetic).

Acea valoare speciala la care se produce tranzitia se numeste "punct critic" (0 Celsius temperatura si 1 atmosfera presiune pentru topirea ghetii, 100 Celsius si 1 atmosfera pentru vaporizare, etc).

Insa nu e suficient sa aduci sistemul la punctul critic ca sa aiba loc tranzitia. Felul in care treci sistemul prin punctul critic conteaza foarte mult. Pentru tranzitiile de tip "echilibriu termodinamic" (precum toate exemplele de mai sus), sistemul trebuie sa fie permanent in stare de "echilibru" (strict vorbind, un oxymoron, pentru ca insistam pe o "evolutie" prin "echilibru"). Practic, schimbarea parametrului critic (sa zicem temperatura) trebuie facuta foarte, foarte lent (in raport cu niste "timpi de relaxare" care depind de detaliile microscopice ale sistemului).

Asta e ce numim tranzitie de tip "echilibru termodinamic".

Un exemplu: daca crestem temperatura de la 95 C la 105 C foarte lent, apa se vaporizeaza complet, trecem de la lichid la gaz, o tranzitie de faza clasica.

Daca insa ridicam temperatura foarte repede, avem un proces de nonechilibru, si in loc sa ajungem la gaz si nici un strop de lichid, sistemul devine suprasaturat, un ameste de vapori si picaturi de lichid, care nu s-au vaporizat desi "temperatura" este peste 100 Celsius. ("Temperatura" in ghilimele pentru ca acest concept are sens doar in conditii de echilibru termodinamic.)

Quenching se refera la practica din stiinta materialelor de a raci un metal fierbinte (de exemplu fierul) de la temperatura A la temperatura B (B < A) foarte repede, pentru ca sistemul sa nu poata trece printr-o tranzitie de faza "de echilibru" undeva la temperatura critica C (intre A si B).

Mentinand sistemul in "nonechilibru", se evita tranzitia de faza care ar avea altfel loc.

Foarte concret, de-asta pun fierarii aliajul incins in apa, ca sa-l "caleasca" adica sa-l conduca din structura microscopica de la temperatura inalta (structura e un amestec de "ferita" si "cementita") in structura de temperatura joasa ("martensite"), evitand cea in care s-ar ajunge prin "echilibru".

Prin extensie, numim acum quenching orice metoda de a conduce un sistem din starea A in starea B prin "nonechilibru", evitand tranzitia de "echilibru" de la punctul critic C.

Insa in cazul superconductorilor, folosirea termenului de "quenching" este hilara, atunci cand procedura implica incalzire (pentru ca se poate realiza si altfel, de exemplu controland campul magnetic extern, nu temperatura). Repet, deoarece quenching inseamna (original) racire.

In cazul discutat, o portiune din magnet (in stare de superconductor) incepe sa treaca spre starea de metal normal (NU "rezistiva", ci de conductor normal). Pentru a evita tranzitia "de echilibru", intregul sistem este condus (brutal) intr-o stare de "nonechilibru", prin ridicarea temperaturii, ceea ce totusi nu inseamna pierderea superconductibilitatii, din cauza ca nu-i la echilibru...

Apoi, sistemul este condus inapoi in echilibru la temperatura de operare (ca superconductor), dupa ce a "avut timp" sa-si recapete starea microscopica pe sectorul afectat (starea este una de coerenta cuantica intre cvasi-particulele superconductoare numite perechi Cooper (de electroni)).

"Propagarea" starii de superconductor in cea de metal normal este similara cu formarea de domenii magnetice in feromagneti, la fel ca penetrarea de catre lichid intr-un mediu poros (alta tranzitie de faza, numita percolare). Are loc la o anumita viteza de formare a domeniilor magnetice, quenching-ul ii da sistemului ragazul sa "se repare" in felul asta.

De ce se produce "eroarea" intr-un anumit segment de magnet? Din cauza fluctuatiilor anumitor parametri, care pot fi temperatura, camp magnetic, intensitatea curentului electric, sau chiar a "parametrului de ordine" superconductiva, Delta. O alta cauza interesanta este operarea superconductorului departe de starea de baza (ground state), prin implicarea starilor "excitate". Evolutia asta, rapida in timp, a starii cuantice a magnetului, nu este descrisa de simpla teorie a tranzitiei de faza (in care nu exista "timp") a lui Landau-Ginzburg-Bardeen-Cooper-Shieffer (si Anderson zice c-a facut ceva :)).

Investigarea evolutiei de nonechilibru a unui sistem intre superconductor si metal normal a fost facuta in detaliu de Volkov si Kogan (1977) si "redescoperita" adesea de atunci.


respectiv...


Citat:
citat din mesajul lui moonchild

Cred ca e normal faptul ca aveti niste idei preconcepute despre cercetatori si despre cercetarea romaneasca, ne cam lipseste jurnalismul stiintific...

Imi place foarte tare sectiunea asta de stiinta pentru ca de multe ori avand foarte mult de lucru nu mai am timp sa ies din "nisa mea" si sa am o viziune de ansamblu asupra cercetarii (mai ales de cand sunt si "mamaaaaaaaaaa!!!")..




Atunci poate ca n-ai inteles ca noi (celelalte "mame" de la acest topic), vorbim in baza cunostintelor personale despre grupurile stiintifice mentionate mai sus.

Mergi la inceput