Top 500 universitati din lume

Top 500 universitati din lume | Autor: admin

Link direct la acest mesaj

Reconstituire mesaj:

Beren spune:

Pe harta interactiva prezentata de Academic Ranking of World Universities, Romania are aceeasi culoare ca si Groenlanda: http://www.arwu.org/index.jsp

Asta pentru ca nu exista nici o universitate din RO intre primele 500 din lume: http://www.arwu.org/ARWU2010.jsp

Gasim in schimb institutii din Chile, Iran, Mexic, Turcia.

--------------------

Exista o neconcordanta izbitoare cu rezultatele RO la olimpiadele internationale de matematica, de exemplu:

http://www.imo-official.org/country_team_r.aspx?code=ROU&column=name&order=desc

Evident, atunci cand termina liceul, acesti tineri talentati pleaca din tara. Asta e o explicatie imediata a neconcordantei. Dar nu e suficient. Pentru ca, desi plecati sa-si dezvolte talentul in alta parte, ei ar putea continua sa colaboreze, ar putea sa voluntarieze timp si efort in tara lor de origine. Daca n-o fac, este numai din cauza mentalitatii autohtone de care se impiedica aceste propuneri; o mentalitate provinciala, limitata, retrograda. Marcata de un "patriotism" deplasat si prost inteles.

Schimbarea (daca va avea loc vreodata) va trebui sa inceapa de la aceasta mentalitate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns admin spune:

Raspunsuri care chiar contin infortmatie:

Lala_D:

Citat:

Este o realitate cunoscuta printre parintii de liceeni, profesori si liceeni in sine, din Ro, ca exista (inca) cateva licee ce sunt capabile prin dotari, cadre didactice si mediu performant sa scoata ( inca) varfuri cu rezultate exceptionale la matematica, fizica si astrologie, de exemplu.
In ultimii 4 ani la aceste 3 materii am avut elevi romani premiati international.
Este la fel de stiut pentru cei interesati ca acesti olimpici nationali si internationali primesc oferte de burse in strainatate, la facultati de top.
Si da, cam 80 % din ei pleaca deoarece sunt rampe de lansare.
Nu pot sa iti spun cati se intorc sau colaboreaza cu tara de origine dupa sau in timpul facultatii insa pot spune ca nu, nu sunt prea incurajati sa o faca.

Topul acela 500 reflecta o realitate in Ro.
Daca in urma cu ceva ani existau facultati cu rezultate recunoscute acum acestea au pierdut teren si incep sa creasca simtitor cateva centre de invatamant liceal unde se face scoala cu seriozitate si cu "oameni" la catedra ce gasesc resurse interioare de a fi dascali adevarati in conditii nu tocmai prielnice pentru aceasta activitate.

Cat vor mai fi....nu se stie.


AB_AC spune:

Citat:

E trist, dar topul e o evaluare globala. Universitatile romanesti nu a avut niciodata ceva de spus in toate domeniile. Daca ma gandesc ce pozitii au umplut absolventii romani in cadrul altor facultati mi se pare ca importante au fost chimia, matematica, fizica, informatica.

Cine isi pune intrebarea de ce ... raspunsul il poate afla cu umor pe aici:

http://www.imar.ro/~sergium/diplome.html

Si solutia care a fost vehiculata pe e-mail poate inca din anii 90 a fost creearea unei institutii paralele cu cea de stat:

http://www.imar.ro/~purice/SNS/homepage/index_eng.php3

Deci se poate. Partea proasta e ca "patriotismul" celor plecati in anii 90 s-a cam uzat in lupta cu morile de vant, iar al celor de mai tarziu nu prea a apucat sa se formeze. La urma urmei unde te-ai nascut este o intamplare, iar performanta academica a devenit din ce in ce mai mult problema familiei si nu a societatii.

Eu n-am fost olimpica ci doar o studenta foarte buna si extrem de legata de patria muma. Mi-a trebuit mult sa ma hotarasc sa plec, dar odata plecata sa ma intorc sa colaborez in sistemul oficial ar fi insemnat cumva sa le sustin autoritatea. Orele date in cumul se aproba in catedra. Cine sa mi le aprobe? Oamenii care nu m-au vrut asistenta? Cand am terminat un post mi-a fost refuzat si mie si celei care ma urma ca note si preda acus pe la MIT: mie pentru ca am avut prostul gust sa corectez un profesor de ecuatii cu derivate partiale care gresise lamentabil si ei pentru ca era dupa mine. Si postul a fost dat cuiva care avea tatal in catedra. Apoi m-a luat valul si profesional vorbind am murit speranta pe la 300 din 500 si am fost eliberata de asemenea dileme si le-am pasat altora mai buni ca mine.



Valentinag:
Citat:

E foarte interesant cum nu suntem in top 500 universitati, dar foarte foarte multi romani, absolventi de universitati romanesti sunt acum profesori, cercetatori pe la universitati de top, au job-uri foarte bune la firme de prestigiu din afara, etc.
Am un fost coleg, olimpic la fizica, si-a dat doctoratul la MIT, acum este cadru didactic acolo din cate stiu eu!

"La vita e bella"
Explore Romania


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea


AkaManah:
Citat:

Nu este o surpriza pentru un invatamant aflat de 20 de ani in reforma. Sistemul universitar romanesc este afectat serios de nepotisme, reforme facute dupa ureche de persoane numite politic,de goana dupa "autofinantare"(se poate citi si "imbogatire"). De la valul "reformator" declansat de Marga de la Cluj (personal nu stiu ce a vrut sa faca si in acel moment am simtit pe pielea mea panica generata de "nu stim inca...asteptam alte informatii de la minister...etc etc") inca traim un tzunami de schimbari care frizeaza ridicolul.
Ar mai fi inca o problema pentru care invatamantul romanesc superior nu intra deloc in lumea buna universitara- calitatea reprezentarii oficiale, de stat sau a universitatilor.
E pacat, in opinia mea, ca s-a renuntat la valorile scolare create in perioada anterioara loviturii de stat din 1918 in favoarea unor asa numite "programe acordate cu cererea si oferta pietei de munca", o filozofie completa straina de intelegerea factorilor de decizie.
Nu cred ca schimbarea filozofiei educationale odata cu schimbarea ministrilor invatamantului poate avea efecte benefice.
Din pacate nu cred ca vom intra curand in aceste topuri. Universitatile romanesti nu mai creaza performanta decat intr-un procent mult prea mic, procent care, in general, pleaca din tara.


"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.


O zi buna Echipa Desprecopii.com

Mergi la inceput