Reactia rudelor

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_75

ideal e sa fie copilul adoptabil,pe varianta asta am mers si noi dar sunt situatii cand parintii adoptatori au riscat si au mers pe alte variante.E riscul lor si eu ii admir ca din dorinta de avea un copil au mers pana la extrem!

Mami de Alexandru....minunea mea!!!

Ai dreptate Simo, sunt mame care si risca, e riscul lor si le admir. E ideal sa fie adoptabil, pentru a termin mai repede formalitatile insa si bucuria de a avea un bb mic, de a participa la toate etapele, incepind de la primul zimbet, primul pas, prima intoarcere de pe burta pe spate si invers, primul gingurit, primul dintisor aparut, etc. E ceva ce nu se poate descrie in cuvinte si nu poti simti asta daca copilul trece de etapa carut, biberon, etc.
Fiecare cu norocul lui. Important este ca in final toate suntem mame, niste mame fericite si implinite.

In legatura cu trimiterea de cereri in tara: e perfect legal sa trimiti cereri, impreuna cu copia dupa atestat. Ilegal este sa iti cauti tu copil (maternitate, centre de plasament sau cine stie unde)insa daca trimiti cereri in tara, oriunde, DPC este intermediar intre tine si copil asa ca nu e nimic ilegal.
Bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

Da irinag e adevarat ce spui tu ,sunt etape din viata lor care sunt pierdute (si in cazul nostru) dar D-zeu le aseaza pe toate si pentru fiecare are cate un puiutz,mare ,mic depinde de cum considera....si sunt convinsa ca exista multe etape sa ne bucuram!Noi de exemplu ne-am bucurat de botez!la varsta lui putini copii sunt nebotezati...asa ca D-zeu a avut grija sa trecem prin etapa asta!!
Oricum important e ca suntem mame!si le doresc la toate fetele aceiasi bucurie sa vina cat mai repede!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 75 , cum ati reusit cu botezul ? Ce varsta avea copilasul cand a venit la voi si cum s-a intamplat de nu a fost botezat ? Ati avut mare noroc ! Dumnezeu a facut acest lucru pentru voi . Mare bucurie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

liana22 pai simplu-nu era botezat de nimeni!nici de parinti nici de asistentii sociali!CONFIRMAT din toate partiile inclusiv de preotul de unde l-am adus pe el!
asa ca la 3 ani si 3 luni a fost botezat.Nimic iesit din comun.La mine in familie toti am fost botezati la 3 ani deci totul a fost ok!
Si i-am multumit bunului D-zeu ca ne-a dat bucuria asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Intreb si eu, ca nu stiu.... ce daca a mai fost botezat?
Este vreo problema daca este botezat a doua oara?
Prietenii nostri si-au botezat fetita de doua ori. Odata ortodox, ca mama , si a doua oara catolic, ca tata. Au zis ca sa-si aleaga ea cand va fi mare ce religie vrea.
Ok, astea sunt doua religii diferite, dar eu nu vad nici o problema daca un copil, sau adult este botezat si a doua oara. Pana la urma ce este botezul? Confirmarea apartenentei la o religie. De ce nu poate fi confirmata si reconfirmata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Wow,fetelor,de cand nu am mai intrat pe forum...ati dezbatut multe probleme...:)Unele offtopic..
Zicea cineva mai sus de trimis in tara cereri,eu am trimis multe,in toata tara,si am primit raspuns de la toate-nu avem copii,dar va tinem in evidenta.E perfect legal...faci un fel de cerere..subsemnatul etc..atestat cu nr...etc...spui ce fel de copil cauti,si ei sant obligati sa-ti raspunda,pozitiv sau nu.
De obicei,iti prezinta copii pe care cei de la ei din judet nu i-au vrut.Ca ei trebuie sa puna pe primul plan familiile lor din judet.
Si despre faza cu botezul la copil,nu ma int cat de mare e,poate sa aiba si 5 ani,tot fac un botez probabil catolic,ca e mai simbolic si mai putin stresant pt copil,ca eu sant hotarata sa schimb numele copilului,asta e clar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

noi nu i-am schimbat prenumele deloc!are doua prenume frumoase si le-am lasat asa.Plus ca ne-am mai gandit si cu actele ca o sa iasa o nebunie cu ele.Au gresit ei o groaza la hotararile judecatoresti chiar fara sa schimbam nimic asa ca...nu ne-am complicat.D-zeu l-a trimis la noi cu doua prenume frumoase si asa le-am lasat!
Cat despre botez-nu mi se pare deloc stresant.E un eveniment care iti lasa o amintire placuta.Noi am facut botez in toata regula biserica,cristelnita si incheiat cu o mega petrecere!Odata facem treaba asta asa ca am facut cum am crezut de cuviinta si nu a fost stresant din contra toata lumea s-a simtit bine si inclusiv noi si Alex.
Mai ales la sfarsit cand a fost adus tortul Alex era super fericit!O imagine de neuitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

:) Fiecare cu preferintele lui...mie nu-mi plac numele romanesti.
Daca fata mea o sa fie peste trei ani,si probabil ca o sa fie,nu o sa pot s-o botez goala si bagata in cristelnita.Si chiar daca veam copil nou nascut,tot nu-l botezam la noi in biserica,din diverse motive...
Daca voi v-ati simtit bine,ma bucur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Simo 75 , ai luat copilul de la maternala sau din centru de plasament ? Ma gandesc ca daca este de la maternala este botezat . Nu conteaza varsta copilului la botez , 3 ani si ... mi se pare foarte bine , chiar mai mult poate avea , dar cum l-ai gasit ? Ce ne-ai recomanda ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

asta e altceva faptul ca nu o botezi in rit ortodox.
noi am fost bucurosi de prenume pentru ca ambele sunt grecesti noi avand ramuri grecesti deci inca odata D-zeu a infaptuit o minune.
Si l-am dezbracat si in funduletul gol hop!in cristelnita...a fost frumos!!
acum stii cum e fiecare cu mentalitatea lui,cu familia lui ,fiecare face cum crede de cuviinta.
Totul e sa fie bine pentru copil.Pentur el facem totul si plus de asta era putin ciudat faptul ca-l striga toata lumea Alex si sa venim si sa il strigam dintr-o data altfel....era inca o buimaceala pentu el si am tinut cont de asta.
Oricum iti doresc asteptare cat mai scurta atat tie cat si pentru celelalte fete.
Pe urma fiecare face cum e mai bine

Mergi la inceput