Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florys spune:

Krista am inteles ce ai vrut sa spui. Si eu am avut pompa Avent si am folosit-o la fiecare trei ore cit eram departe de bebe, dar pediatra mi-a spus ca nu e acelasi lucru cind suge bebe. Si de la pompa am avut multe rani la sin, imi aduc aminte ca la un moment dat imi dadea singele dupa nici un minut de folosit. Dar nu m-am oprit decit in momentul cind nu mai aveam lapte deloc. Si am putut sa-mi dau bine seama deoarece in prima luna de cind am inceput lucrul umpleam doua biberoane de lapte in mai putin de 5 min. si tot mai era...iar inspre patru luni...de abia umpleam un biberon in 10-15 minute...de multe ori ma rugam sa mai curga nitel...ori faceam o pauza si incepeam din nou...Si in tot acest timp m-am incapatinat sa nu-i dau deloc lapte praf bebitei. A fost un chin dar a meritat.

nu sint suparata din contra, ptr. mamicile care au timp si stau acasa...alaptarea la cerere in primele luni e necesara ptr. productia de lapte.

Cu mult respect,

Flory

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emari spune:

L-am alaptat pe Andrei pana la un an si o saptamana, dar ce e drept am fost nevoita sa dorm cu el, intrucat se invatase sa doarma cu sanul in gura! Foarte greu l-am si intarcat, stiu ca in urma tentativelor esuate anterior, in cele din urma m-am hotarat sa apelez la maica-mea, caci nu mai suportam sa-l aud cum plange, si trebuie sa recunosc ca la un moment dat si mama mea s-a speriat rau de tot de plansetele lui, insa ea a fost mai puternica, daca a spus gata , pai gata a fost!
Am incercat anterior sa-i mai suplimentez laptele, sa-i dau cereale, pur si simplu nu a vrut sa le accepte (nu a acceptat nici suzeta!), peste zi manca mancare, iar noaptea sanul era baza! Stiu ca un moment dat soacra-mea mi-a zis " nu mai da banii pe atatea produse straine (lapte, cereale, fulgi, etc.) si nu mai insista, caci asta e roman de-al nostru, vrea piure, carnita,ficatei, fructe etc."
Acum culmea, e innebunit dupa cerealele Nestle, dar recunosc ca si mananca bine in continuare! Deci pot sa spun ca sunt o mamica fericita la acest capitol!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Am alaptat, dar putin, la Bianca doar doua luni, iar la Ramona - trei luni, pentru ca asa au vrut ele, la un moment au refuzat sanul si au preferat biberonul. Imi pare rau ca nu am putut lupta sa le alaptez mai mult...

Laura si bebitele: Bianca (4 1/2 ani) si Ramona (1 an + 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Primul baiat 11 luni, iar al doilea un an si 2 luni.
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Eu l-am alaptat pe piciul meu opt luni .M-am oprit cind a inceput sa devina f alintat si cerea din ora in ora si noaptea.Desi lapte aveam am renuntat,ptr ca eram ff obosita[font=Courier New][.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Am alaptat pina la 10 luni jumatate. Daca as fi fost mai bine informata si mai bine sfatuita as fi alaptat mai mult timp, dar asa a fost. Toata lumea se minuna ca 'are 10 luni si inca suge la sin'. Si eu m-am lasat influentata.
Pacat ca nu am avut acces la 'Despre copii' la acea vreme.
Cu drag, Mihaita si mami Mihaela.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silan spune:

bb meu s-a nascut la 7 luni jumate, cu 2 kg si nu a avut putere sa suga. totusi eu am avut lapte din belsug, asa ca m-am muls timp de 2luni pt a-l hrani cu lapte de mama. totusi, 2 luni de zile sa te mulgi e foarte greu, trebuia sa fac asta din 2 in 2 ore, eram plina de rani, eram extenuata (un muls dura cca 3/4 ore) si la un moment dat nu am mai suportat.Am avut probleme si cand am intarcat, m-am chinuit 3 saptamani, findca antipirina (medicament pt. suprimarea lactaitie) nu a avut efect. Numai eu stiu cat m-am chinuit, cu pungi de gheata pe piept zi si noapte. Pungile se spargeau si eram uda pana la piele. A fost o experienta ingrozitoare care m-a facut sa vad un lucru: alaptarea este ideala, dar daca nu e posibila si te distrugi mulgandu-te, mai bine renunta. Eu cel putin mi-am dorit sa mor in perioada aia.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Si eu am alaptat pina la 9 luni si un pic .... si foloseam si pompa dela Avent ca sa mai scot din laptic caci era foarte mult si mi-a fost frica de complicatii ....
Iar cand am vazut ca vrea sa bea si cu biberonul am pacalit-o si i-am pus lapte praf cu cereale in el si uite asa a uitat sa mai suga la pipet ... gata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns foxy spune:

primul copil pina la 7 luni,al doilea pina la 11luni.Fiecare s-a "oprit" singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena magda spune:

fetelor, Stefan al meu va avea in curind 2 ani si jumatate si-l alaptez inca.e adevarat ca am inceput pe la 5 luni. pina atunci m-am muls si l-am hranit cu biberonul. sint momente cind ma enerveaza suptul asta al lui dar...imi revin imediat si ma gindesc ca la un moment dat se va opri. si in afara de asta..sint momente ce nu se vor intoarce niciodata.

Mergi la inceput