Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rachel spune:

Am alaptat-o pe Ioana pana la varsta de 6 luni.As mai alaptat-o si la ora actuala ( Ioana are 9 luni ) dar n-am mai avut suficient lapte. Nu regret , de fapt ar fi o prostie sa regret faptul ca am alaptat. In prezent imi amintesc cu drag momentele in care se agata de sanul meu.

Rachel si Carmen
http://www.babiesonline.com/babies/s/spetco

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia spune:

O alaptez inca pe Ana Maria (are aproape 1 an si 2 luni), dar doctorita pediatra mi-a spus ca dupa 1 an e bine s-o intarc, pentru ca altfel puiul meu nu se va dezvolta bine din punct de vedere psihologic, devenind prea dependent de mine. Asta mi s-a parut ciudat, fiind in contradictie cu tot ce ni se spune in rest (scoala, mass-media): "Alapteaza cat mai mult cu putinta, pana la 2 ani daca se poate!". Pe de alta parte stim ca dupa 1 an laptele matern nu mai are aceeasi compozitie.
Deci am decis sa fac cum mi-a spus doctorita, mai ales ca i-a aparut fetei un nodul la sanul drept si ne-a spus ea ca ar fi din cauza hormonilor materni transmisi prin lapte. Asa ca de vreo 2 luni am mai rarit-o cu alaptarea, primeste san numai de 1-2 ori pe zi, mai mult ca o gustarica.
Oricum eu sunt foarte multumita si mandra ca am reusit sa o alaptez pana la varsta asta (1 an si 2 luni) si ca am avut lapte cum trebuie, incat nu a necesitat suplimentare cu lapte praf.
Dar saptamana viitoare va trebui sa iau medicamentul acela nenoocit care imi va lua puiul de la piept... si sunt deja tare trista...
Va pupam cu drag!
Amelia si Ana Maria.

www.par.univie.ac.at/~aj/AnaMaria

Dincolo de nori este intotdeauna soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Uite ca-s campion.
L-am alaptat pe Iepu pana la 2 ani si 3 luni.E adevarat ca ramasese doar ca un hobby,inainte de somn cate o tzoshcaiala mica.
N-am reusit sa constat decat influente pozitive ale alaptatului.Iepu a fost in mod continuu un copil sanatos,acum cateva zile s-a captusit cu un virus si a avut febra pentru prima oara(va avea 2 ani si 11 luni pe 13 nov.).Pediatrul spunea ca in principiu ar trebui sa fie febril pentru o saptamana,Andrew a avut febra doar 3 zile.N-am constatat intarziere de limbaj,dependenta excesiva,toate sunt in regula.
Retrospectiv privind lucrurile,am convingerea c-a fost un lucru bun.
Numai bine mamicilor si bebelusilor!

Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Din pacate nu am putu alapta dacat pana pe la 5 luni dar ultima luna si jumatate au fost doar "gustari".Nu aveam lapte suficient si Bubu nu lua in greutate cat trebuie. De la 3,5 luni am trecut pe alimentatie mixta si pe la 5 luni ICIL a secat de tot!

Felicitari celor care au reusit alaptatul la "ca la carte" !

Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Din pacate nu, desi mi-am dorit si as fi putut sa o fac. Asta e viata...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Eu inca alaptez, si Sofia se apropie de 14 luni.
Felicitari pentru sondaj, eu sunt cea care s-a rugat de un milion de ori de moderatori sa faca Sticky subiectul meu despre alaptat ( Motivele intarcarii precoce), asa ca ma bucur nespus ca s-a gasit macar solutia asta.
Pana acum cred ca e solutia optima pentru fata mea, care nu vrea alt lapte.Din pacate ma scoala noaptea...asa ca de azi noapte a dormit Tati cu ea, eu am preluat ostilitati-le de la 5 30 AM...cand i-am dat sa suga...

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

l-am alaptat pe Andrei 9 luni si as fi continuat daca nu ar fi renuntat singurel. oricum, sunt convinsa ca e cel mai bun aliment pentru copilasii nostri.
Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dy spune:

Cezar are 8 luni si inca il mai alaptez dimineata, in cursul zilei de 2 ori ca un supliment, seara si in cursul noptii cand vrea el.
Cand avea doua luni, m-am imbolnavit tare, am avut febra 39,6 si a trebuit sa ii dau lapte formula timp de o saptamana, pana mi-am revenit. Pot sa va spun ca in acea saptamana am fost tare speriata pt ca bb s-a constipat foarte rau de la laptele praf, plangea dupa mine rau de tot, iar eu eram disperata pt. ca nu mai puteam sa-l alaptez, si imi era teama ca nu va mai dori sa pape de la mine. In acest timp m-am muls si laptele l-am aruncat. Daca nu s-ar fi intamplat asa, as fi putut sa spun ca l-am alaptat exculsiv la san pana la 5 luni. Dar nu a fost asa. Dupa o saptamana fix, am inceput din nou alaptatul. As vrea sa pot sa-l alaptez cat mai mult posibil, pentru ca este un sentiment ce nu poate fi inlocuit cu altceva.


Dy - mami de Cezar si sotie de Danut

http://community.webshots.com/user/dienuta101

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

Pe primul l-am alaptat pana la 3 luni exclusiv. Apoi, pt ca luase foarte putin in greutate, i-am dat completare. I-am mai dat pana pe la vreo 7 luni, dar cu mare chin, eu nu aveam suficeint, el, daca nu i se umplea gura de lapte, nu voia sa suga etc.
Acum, Sofia are aproape 9 luni si ii dau in continuare. Nu stiu cat o sa mai reusesc, desi nu au fost probleme semnificative pana acum, doar uneori, de oboseala, stres, sau cand mi-a revenit menstruatia (la 7 luni jumatate). Desi in momentele cand ai un pui la san te simti fericita, pot spune ca ma simt cam obosita. Si, cum mai spunea cineva, sunt ingrozitor de si ar trebui sa fac ceva. Totusi, inca nu renunt! Oricum, nu stiu daca ma lasa Sofia asa usor ca ii plaaaaceee!..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Din pacate foarte putin, pana la 3 luni jumate. Atat am avut. Asta e, oricum Vladut e un copil santos si nu am avut niciodata probleme.
Sanatate la bebici si la mamici!

Mergi la inceput