Ati alaptat?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

din pacate eu am alaptat cam 2 saptamani desi mi-am dorit sa fie o perioada mult mai lunga ,nu s-a putut.....tare imi pare rau ca nu am reusit sa alaptez mai mult timp.

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodika spune:

Baietelul meu are 8 luni jumate si inca-l alaptez ,voi contiunua macar pana la un an ,cu toate ca ma simt slabita si fara putere.

De vreo saptamana nu mai mananca bine(mancare )I-am gatit diferite feluri ,nu vrea si basta.Dinti are 6 pana acum ...care sa fie cauza?voi ati patit la fel?
Va multumesc mult celor care-mi veti raspunde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

Rares face 1 an si 11 luni saptamana care vine si inca papa titi.Nu a fost usor dar nici nu pot spune ca am facut cine stie ce sacrificii. Cel mai dezavantajat e tati care ajunge mai rar la titi . Am avut un mare noroc, la primul alaptat a fost o asistenta deosebita, mi l-a asezat foarte bine la san si asa ca nu am avut probleme. Cand am facut rani mi-am dat cu unt, la fel si cand a venit furia laptelui. Acasa am dormit cateva luni mai mult intr-un cot deoarece sugea foarte des. La doua saptamani am fost la pediatra disperata ca bebe plange mult si suge des, eu spuneam ca nu se satura. Doctorita mi-a spus ca daca bebe a crescut in greutate nu are cum sa nu fie bun laptele. L-a luat pe Rares si l-a cantarit, dupa care l-a pus sa suga si apoi iar la cantarit (proba laptelui) si a descoperit ca sugea doar 40 ml lapte din 90 ml cat ar fi fost normal. A spus ca e lenes si daca eu rezist sa incerc sa il alaptez in continuare la cerere. Si asa am luat toate bancile din parc la rand si jumatate din magazinele din oras pentru ca bebe urla dupa titi din 1/2 in 1/2 de ora. De pe la inceputul anului s-a scos singur de la papica de noapte si acum mai papa doar inainte de somnic si la trezire. Si cu toate ca uneori imi venea sa ma urc pe pereti de oboseala si durere nu regret nici o secunda tot ce am facut.
Si ce sa va spun ....ca toata lumea ma intreaba de unde papa bebe ca sani nu am mai deloc....pentru mine important e ca sunt "productivi".

Pupici la mamici si bebici

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Emma are 1 an si 2 saptamani si inca o alaptez. Vreau sa-i dau pana la 2 ani, daca am...

_Ella & Emma

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu am alaptat pina la 1 an si 3 luni, cind Bogdan s-a intarcat singur, dar si acum mai cauta tzitzi, dar mai mult in joaca. Am avut mereu suficient lapte, dar am avut grija sa beau multe lichide. Zilnic pina a facut Bogdan 1 an am baut 3 cani de ceai de chimen cu anason si am mai luat si ulei de marar. Eu am aflat asta citind Formul-As, din pacate in spital nimeni nu-ti da asemenea sfaturi.


Karina+Bogdanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crenick spune:

Eu am trei copiii si din pacate desi mi-am dorit nu i-am alaptat decat 6-7 saptamani ,neavand lapte suficient.La primul a fost mai greu pana am fost convinsa ca nu se satura de la san .Va felicit pe cele care reusiti si aveti rabdarea sa-i alaptati perioade atat de mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arisa_alina spune:

Eu am alaptat cam pana la 3 luni.Imi doream s-o fac mai mult dar nu am mai putut.Din motive inca necunoscute nu am mai avut lapte iar fetitei mele oricum nu-i placea de la mamica.Prefera biberonul si suzeta cate un minut.Si slava Domnului ca nu am avut nici probleme de genul"furia laptelui"sau ceva de genul asta.

Sakamoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Eu inca alaptez si vreau sa alaptez pana la 2 ani cel putin.
Debutul alaptatului la noi a fost f.greu, cand am iesit din maternitate nu aveam lapte, dar a fost langa mine pediatra bebelinei care m-a invatat sa-i dau la cerere si sa ma mulg dupa aia, si sa iau galactogil si intr-o saptamana aveam lapte suficient.

Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003)
==================================
http://www.vectornoise.com/Alex/index.html
==================================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Am alaptat mai putin de o luna, cu ajutorul unui supliment de lapte praf, laptele meu nu era indeajuns
Sinzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta06 spune:

Am alaptat 6 saptamani integral, iar apoi 2 sapamani lapte matern plus formula, cam jumate-jumate. Am inceput sa-i dau formula pt ca laptele meu nu era suficient, ma mulgeam toata ziua si abia imi ajungea. la inceput am avut mai mult, am congelat ce era in plus, iar de la 4 saptamani am inceput sa folosesc si de acolo, pe la 6 saptamani s-a terminat si ala.

In plus, al meu bebe nu prea stia sa suga, asa ca dupa ce a pierdut in greutate de cateva ori, i-am dat numai cu biberonul un timp, laptele meu. Dupa ceva timp a invatat si el sa suga, asa ca le mai combinam, dar evident ca nu avea cum sa manance suficient doar de la san, ca aveam foaarte putin.

Ancuta & Martijn, (24.10.2003)


http://community.webshots.com/user/Busch_family

Mergi la inceput