Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (59)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monas, sa-ti traiasca crestineii! Nu te supara pe mine, dar te citez "esti nebuna". Nu se face educatie cu copii de 3 luni. Si in general nu se face educatie lasand copii sa planga. Se cheama chinuiala de copii ce ai facut tu. Tot iuresul de la botez pt niste pui de 3 luni a fost doar stress, agitatie, lucruri noi si aiurea pt ei , care abia se invata cu mediul de acasa. Dupa acea zi e normal sa fie mai agitati, mai urlatori pt ca asa isi spun ei nevoile. Ei au nevoie de tine, elementul lor de maxima stabilitate, sa ii alini si sa ii aperi de lumea din jur. Nu urla de teroristi si ca sa te enerveze pe tine. Urla pt ca au nevoie de tine.

Eu am supravituit bine mersi si sunt si intreaga la cap si la trup si am doi copii f. sanatosi si feritici fara 'militarie', fara program strict si fara lasat sa urle deloc. I-am luat in brate si pe amandoi odata daca a trebuit si asa mi s-a parut firesc , sa fiu eu la dispozitia lor, nu ei sa se supuna chefurilor mele sau sa aiba grija sa nu ma oboseasca, sa nu ma supere.

Probabil ca mesajul meu te va supara. Asta e, imi asum riscul, dar pe mine , sincer, m-a durut sufletul cand am citit ce ai scris.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Laura, nu ma supara deloc mesajul tau. dimpotriva imi prinde bine. Stiu ca au fost agitati, insa ei asa fac de ceva vreme inainte. Si eu sunt cam disperata ca de atata tinut in brate nu mai pot deschide nici macar sticla cu apa plata.Si si eu reactionez mai cudata pt ca-s o mama cam batrana care a stat cu sotul 10 ani liberi si independenti iar acum ma mai apuca cateodata disperarea. Ma intreb daca nu ma ajuta mama , ce faceam singura cu ei, pt ca nu-i puteam lua pe amandoi in brate deoadata. Si in seara cu pricina asta doreau amandoi. In fine, ce vreau eu de la ei este sa mai stea si amadoi sa gangureacsa sa pot face si eu baie, ordine putina , sa maninc, sa intind rufe, sa spal biberoane- si toate astea fragmentat, nu una dupa cealalta..chestii minore:).Sper ca ma intelegi. Poate m-am exprimat eu cam draconic cu disciplinarea insa la asa ceva ma refeream. Tu cum procedai cu ei in cazuirle de mai sus spuse de mine? Te intreb ca sa incerc sa invat.Ai mei nu dorm ziua mai deloc. Adica atipesc cate 10-15 minute, si asta sa fin\m langa ei sa ne simta.
Va pupacesc si astept din nou sa-mi spuneti cum faceti voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

monas e greu cu 2
si pe ai mei ii apuca plansul in tandem
si mi vine cateodata sa i las sa urle si sa ma fac ca nu i aud, dar stiu ca nu e ok asa
ii iau in brate pe amandoi, acum cam greu, ca au 7 kile si se zmucesc si se lovesc, asa ca ii iau pe rand, le indes suzetele repede, s au ii pun in scoici si i legan

Razvi e mai calm, el doarme bine ziua, daca se trzeste nu plange, se joaca in patut linistit
Robi e de belea, se trezeste dupa primele 30-40 minute, si tre sa zbor sa fiu repede langa el, ori ii pun suzi; ori ii dau ceva de baut....sau ii iau in scoica si plec in alta camera ca sa nu l trezim si pe Razvi

ziua ii pun in patul mare cu jucarii si se joaca acolo
cand se plictisesc ii mai iau in brate, ii scot in balcon
rau e ca tre sa fiu cu ochii pe ei, ca se rasucesc si mi au cazut din pat de 2 ori, bine ca nu e inalt patul, dar s au speriat, sa fi vazut urlete

azi ne vine premergatoryul, sper sa le planca
am luat unul, pt ca vreau sa iau si un jumperoo, si ii rotesc, unul in premergator, care se poate face si balasoar si unul o sa l pun in jumperoo, cand se plictisesc schimbam

rau ca nu vor sa doarme ziua
ai mei dorm de 2 ori
cand iesim cu caruciorul mai trag si afara o tura de nani
si tot timpul dorm in patutul lor, niciodata in patul mare
Robi mai adorme intre jucarii si l mut apoi in patutul lui
Razvi nu doarme decat in patul lui, nici in brate nu adoarme, foarte rar, cand a fost bolnav a adormit in brate

au si ai mei zile cand imi vine sa i arunc la cosul de gunoi
urla, maraie, nimic nu le place, nu vor decat agatati de mine, si nici macar la baie nu apuc sa ajung
dar face parte din program
noi am vrut copii....am primit cu varf si indesat
sper sa ai forta si rabdare

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Pfiu (emoticon cu omulet rasufland usurat) ma bucur ca nu te-ai suparat. Stiu ca e greu, stiu ca iti vine sa urli si sa fugi in lume (mai erau prin filme secvente cu cate unul in camsa de noapte de aia lunga de spital rupand usa si alergand urland de nebun pe o pajiste... de multe ori m-am vizualizat alergand asa pe scari la vale si afara din bloc, pe strada, cat mai departe de urlatori ), dar crede-ma ca e vorba despre o perioada mica, mica, mica din viata ta si a lor. E vorba de cateva luni (1 an maxim ) dintr-o viata plina de satisfactii si bucurii. In 2-3 luni vor incepe sa stea in fundulet, sa se descopere unul pe celalalt, sa se joace cu jucarii, sa comunice mai bine cu tine si intre ei.
Ce te-as sfatui eu este sa 'mergi cu valul', nu sa te inoti impotriva curentului. Momentul cand am inceput eu sa dorm mai mult de 30-40 de minute legat pe noapte, sa ma simt mai odihnita a fost pe la 3 luni cand am luat copiii cu mine in pat. Eu nu iti zic acum sa ii ei cu tine in pat daca ei dorm linistiti in patuturile lor, dar era un exemplu de compromis, de raspuns la nevoile copilului care ne=au ajutat pe toti 3: ei dormeau mai bine si mai linistiti simtindu=ma lanaga ei, eu dormeam mai mult (bagam sanul in gura lui Rares si adormeam instant la loc) si nu era nevie sa ma ridic din pat la fiecare 'chemare'.
Prin plans ei comunica, iti spun ce nevoi au. Daca le raspunzi atunci cand te cheama, vor fi mai linistiti, vor sti ca esti acolo pentru ei, vor capata incredere in tine. Daca ii lasi sa planga efectul este ca ii faci mai anxiosi, mai tematori si mai 'agatatori' de tine. Ei incep sa planga, daca ii lasi putin si nu se linistesc inseamna ca chiar au nevoie de tine. Sa nu le raspunzi ii face sa se agite, sa se enrveze si sa plnag din ce in ce mai mult si face mai dificila linistirea.

Acu ce poti face tu: in primul rand schimba-ti prioritatile. Importanti acum sunt copii si tu (sa te alimentezi corect si sa te odihnesti ca sa le faci fata). Mancare si curat poate sa faca si sotul, mama sau se poate face maine, poimaine. Mancare se poate lua si de la restaurantul de la coltz, se pot manca si 3 cartofi fierti cu o salata la o adica. Profita de fiecare moment de liniste pt a te odihni si tu. Stiu ca ce faceam eu nu e ok din punctul de vedere al multora, dar eu de exemplu ziua, cand eram singura cu ei, ma intindeam pe pat, luam pe Rares la san, pe Bianca o puneam pe o perna pe picioare (Rares a supt, ea a baut lapte doar din biberon) si asa ii adormeam apoi dormeam toti trei. Ai mare noroc ca te ajuta mama ta. Zilele cand stateam la mama erau cele mai odihnitoare pt mine. Ajut-o sa scoata copiii la plimbare, las-o sa ii duca in carut 1-2 ore si tu fura acel timp pt tine: fa o baie, citeste o carte, dormi, fa ce iti place si te relaxeaza.
Poti sa o rogi pe mama ta sa spele ea biberoanele sau sa insire rufele cat stai tu cu cei mici. Sau roaga pe ea sa iipuna pe pat si sa ii tina de vorba cat faci tu lucurile astea. Poti sa ii pui in scoici sa ii iei cu tine in bucatarie. Tu amesteci in oala stand de vorba cu ei si ei vor fi fericiti sa te vada acolo. Eu mereu am gatiti cu ei pe langa mine. La inceput ii puneam in carut sau in scaunele de masina in bucatarie si imi faceam treaba vorbind cu ei, explicand ce fac, le mai dadeam cate ceva in mana sa aiba ocupatie. Astfel se leaga si relatia ta cu ei, ei vor fi fericiti sa fie bagati in seama si sa descopere lumea.

Toti imi spuneau sa profit de primul an, cand copiii dorm mult si mananca si stau unde ii pui. Nu stiu ai cui copii or fi fost asa, dar ai mei nu . Mie mi s-a parut multi mai usor dupa ce au inceput sa mearga singurei, sa pot comunica cu ei, sa ii inteleg si sa ma inteleaga. E greu primul an, asa este. Dar e doar un an, atat. Nici nu o sa iti dai seama cand va zbura timpul si nici nu o sa iti mai amintesti lucrurile care te fac acum sa vrei sa iti iei campii. Vor ramane doar amintirile frumoase, doar zambetele, primul stat in fundulet, primul patrulat in 4 labe, primii pasi, primele cuvinte.
Crestere usoara si multa putere si calm iti doresc!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca tot am scris o polologhie intreaga, sa zic si de noi. Copii sunt in vacanta, au terminat grupa mare si in toamna vor incepe grupa pregatitoare. Au implinit 6 ani in prima zi de concediu la mare. I-am sarbatorit cu prietenii ce erau cu noi acolo: http://laurasn.shutterfly.com/newpictures/456
Am copii mari, ma uit la ei si nu stiu cand au crescut. Imi vine sa opresc timpul in loc, sa ii pastrez asa. Intr-o zi Rares mi-a zis ca ar vrea sa avem o floare care sa faca un praf magic care sa il faca copil pe veci. I-am dat dreptate, si eu as vrea. Ma bucur ca inca imi cer sa ii tin in brate, ca inca se cuibaresc seara langa mine inainte de a adormi. Ei se iubesc mult si au o relatie minunata, in ciuda certurilor si a batilor ce le mai fac cateodata. Mai au accese de gelozie cand li se pare ca m-am jucat mai mult sau am tinut in brate sau l-am bagat in seama mai tare pe celalalt. E minunat sa ii vezi cum se joaca impreuna, cum colaboreaza la cate o treaba (sau 'trebushoara' care dupa aia ma face sa imi pun mainile in cap ), cum discuta si isi povestesc unul altuia, cum rad in hohote, cum au grija unul de celalat, cum se apara unul pe celalalt.

Aici: http://laurasn.shutterfly.com/newpictures/311 am pus poze de la serbarea de la gradinita. Rares a fost prezentator, iar Bianca a avut rolul Lizucai. Stiu ca acum o sa fiu 'cioara', dar nu pot sa nu ii laud cate stiu, cate au invatat in ultimii ani. Ei stiu lucruri pe care eu nici in clasele primare nu cred ca le stiam. Sunt curiosi si ma pun sa le citesc, sa le explic. Rares este foarte creativ. Are imaginatie bogata si deseneaza foarte complex. Inventeaza si construieste din jucarii, obiecte tot felul de masinarii complexe (a facut de ex. in curte la mama mea din sarme, lemne, obiecte gasite pe acolo un parc de distractii pt furnici si purici foarte elaborat), ii plac insectele si le aduna, le studiaza, ma pune sa ii citesc in enciclopedii despre ele. Ii frica de intuneric si seara ma roaga sa ii las veioza deschisa si sa stau langa el pana adoarme. E mai cuminte si mai obedient din fire, vrea sa fie placut de cei din jur. Cu mine insa e manipulativ si isi negociaza drepturile foarte serios. Cand nu reuseste cu vorbe, 'ma face' la sentiment .
Bianca e mai independenta, mai incapatanata, face mai mult ce vrea ei decat ce am vrea noi. Pe cat e de delicata fizic, pe atat e de incaptanata si hotarat. E stangace, face totul cu mana stanga. A invatat sa citeasca (inca pe litere, dar le leaga binisor) si se descurca mai repede si mai bine la adunari si scaderi. Nu are deloc talent la desen, dar merge foarte bine cu bicicleta si cu trotineta, sare coarda, se catara si alearga mai bine.

In acest we mergem la parintii mei si copii vor ramane acolo in vacanta. Ne va fi tare dor de ei, dar stiu ca acolo vara le e mai bine decat acasa.




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-laura-ai scris foarte frumos.despre copii, despre sentimentul de mama,despre evolutia lor, avaostra de-a lungul timpului..pe deasupra treb sa o susutin pe monas-uneori, cateva minute, treb sa fie lasati si sa planga..nu ca treb, pur si simplu sa fie lasati.dc unul treb schimbat si celalalt sa manance, unul e in dezavantaj si poate maraie.ei sunt si nitel amnipulativi- le vad asta in privire- si nu au decat 4 luni.dar eu incerc pe langa rabdare sa fiu inventiva-sa fiu pe faza- nu mai vor jucarii, ok le schimb pampersul, le pup talpile goale- ca sunt innebuniti dupa asta- si astfel le distrag atentia, le e somn, ii pun in scoica, nu vor ii asez in aptul mare la pieptul meu, nici asa- leganat pe cot intinsa in pat, apoi in brate, dar uneori cand nu merge nimic la unul dintre ei- il asez jos, incet- nu brusc, el urland..ii povestesc..cant, si il las un pic singur, povestesc celulalt. stii ca vecinul mai urla nitel si se linsiteste? apoi o pup pe ochisorii plini de lacrimi sarate, si ne dragalim, apoi adormim imediat..uneori, nu merge nimic, si atunci..paote ca efortul de a-i face sa taca e in van, treb doar sa ma relaxez si sa-i las sa planga..apoi incerc iar sa decsopar dc vor ceva, cum vor..
-de ex. - postez un fragment, pe care l-am impartasit fetelor de la odiseea in care am nascut:"ei bine, am venit din parc,am dat laptele, si i-am vazut ca isi duc mana la ochi, dar tot sa se joace.ei , m-am enervat.i-am pus pe rand in patul lor-de obicei ne jucam pe patul mare toti-si sa vedeti ce necaz pe ei, ce suparare..plansete..m-am facut ca ploua, le-am dat niste papitoi noi in pat cu ei,i-am invelit, si am pus si feonul sa baraie.ei bine, in 5 minute dupa ce am dat drumul la feon s-au linistit si au adormit.dupa 10 minute s-a trezit baiatul, am reaprins feonul, a reatipit.mama ei de treabatreb sa gasesc o solutie, sa stea si ei mai mult in patul lor, sa apuc si eu sa strang cate ceva prin casa..sa mananc un sandwich, ca de azi dim, nu am apucat, fuseram in parc de la 9.30 la 12.."


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mirela- multumesc mult ptr ideea cu carutul cel super ieftin.oare de ce o fi asa ieftin? am vazut ca nu are spatar reglabil. dar..folosit doar in concedii/vacante..zic ca e ok, nu?s apoi ei or sa creasca. nu?i-l arat sotului, si cred ca il comand maine..
-monas- da, sunt curajoasa cu concediul.dar vreau sa schimb mediul.eu nu am parinti unde sa merg in vizita, si mi-e dor sa schimb mediul,sa parasesc camera asta..si mi se pare ok s-ai scot la aer curat d emunte, dc se paoe sa stau taota ziua cu ei in aprc..ati fost la olanesti?am fost acolo cand faceam, trataemnt ptr inseminari, de-a lungul statiunii e un rau,de-o parte si de alta a lui, n parc, cu flori, banci, verdeata.multe femei gravide, carucioare.mai sunt si alei pietruite prin padure, catre izvoare..mi-am promis atunci ca o sa ma intorc cu copilul meu
- vrem sa mergem si la salina la ocnele mari, ca e aproape..visez cu ochii decshisi la spat. viitoare, mai ales ca tati va sta o sapt cu noi, in concediu..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

viss, sigur ca sunt momente cand chiar nu ai ce face si ii lasi sa si planga. Pledoaria mea era impotriva 'educatului' cu lasat sa planga de la cateva luni, era impotriva ideii de "nu ii rasfata ca profita si te manipuleaza, teroristii" Eu nu cred in rasfat la varste asa mici. Ei vorin brate, vor atentie pt ca tu, ca mama , esti centrul universului lor, tu stii ce le trebuie, tu le dai ce au nevoie (mancare, scutece uscate, dragoste), glasul tau il stiu inca de dinainte de a se naste. Primele luni sunt cele mai dificile, pt ca e totul nou si pt mama si pt copil. Fiecare invata sa se adapteze la celalalt, la mediu, la situatiile noi aparute. Sigur ca nu e musai sa ii cari toata ziua in brate ca sa le satisfaci nevoia de afectiune si apropiere. E foarte ok si sa te joci cu ei, sa vorbesti cu ei, sa ii dragalesti tinandu-i pe pat sau intr-un scaun, nu in brate.
Dar nu e ok sa ii lasi sa planga in nestire ca sa le faci programd e somn musai in patul lor, singuri, la ora fixa, nu e ok sa le refuzi hrana pt ca te-ai decis sa le dai sa manance doar la ora 'x' si la ora 'z'. La asta ma refeream. Si la faptul ca raspunzand la nevoile copilului (inclusiv cele afective, de apropiere si atentie) atunci cand iti cere copilul, nu doar cand ai tu chef/disponibilitate/timp il face sa fie mai senin, mai increzator si mai puternic. Nu il face mai rasfatat, ci mai fericit si mai independent.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-mirela- am studiat ofertele pe net, si am gasit la 3, 3,5 mil cele mai ieftine, inafara de cel trimis de tine.care e 1,5 cu taxe transport. dar spatarul nu se lasa deloc in spate..cel mai mare dezavantaj al lui.si m-am gandit. ma duc in europa si vad care sunt preturile si acolo, apoi ma decid ce iau, dar cred ca am sa iau un carut cu spatar reglabil.ptr 2 mil in plus..chiar dc stam 3 zile la munte si 3 la mare, sa poata sta si mai pe spate cand or vrea sa doarma..am de gand sa stau la Olanesti mai toata dim, si seara pe afara, ca doar de-aia mergem la munte, asa ca ...
-fetele cu bebei mai mari, ce ziceti, dupa 6 luni, e util spatarul sa se lase si mai pe spate? sau ei dorm asa, in fund?

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
http://s1124.photobucket.com/albums/l570/viss2/
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

viss asta am observat si eu, despre asta discutam aseara cu al meu sot
dar.....pe langa caleasca noastra careia tre sa i scoatem rotile ca sa aibe loc in portbagaj........fapt care ne lasa fara spatiu pt alte bagaje......caruciorul asta e parfum
asta e, or mai dormi ei si in cur
daca aveam o duba, aveam loc pt tot, ca deh, tre sa iei dupa tine juma de casa, doar pleci cu 2 bebei si tre sa iei de toate....de la lingurita pana la ...eu mai stiu ce naiba....ca daca le iei la bani marunti, parca ai avea nevoie de tot ce folosesti acum, acasa.

mi s a parut tare ieftin, de asta tot inclin sa l cumpar
banii sunt putini, nevoile mari....

dar vb ta......abia astept sa iesim din vacarmul asta care se cheama BUcuresti, sa scap de strada asta ingusta pe are circula un milion de masini si tramvaiul asta nenorocit
vreau si eu liniste si aer curat
abia astept......
noi urcam la Cheile Gradistei, la moeciu

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput