M-am hotarat.............adoptie(74)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Nici la mine nu a fost zapaceala si nici nu mi se pare ok sa mi se impuna un anumit cabinet sau o anumita policlinica. Nu cred ca sunt cei de la Directie in masura sa hotarasca daca un medic nu-si face treaba, atata vreme cat tu te duci cu stampila de la acel medic... Pana la urma, avea dreptate una dintre fete, suntem singurii viitori parinti care facem o multime de analize, testari psihologice... Oricum, am constatat din discutiile de aici si din propria experienta cu DPC-ul din localitate, ca fiecare Directie lucreaza cum doreste, la Bucuresti spre exemplu, nu se fac cursuri deloc, la unii se fac 2-3 vizite la domiciliu... Uneori nu mai inteleg nici eu nimic, insa astept. :D

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]
Da ai dreptate nu e corect sa ne impuna sa mergem la un cabinet sau altul dar asta e...trebuie sa ne conformam ca sa fie bine...cat despre modul de lucrul al DCU-rilor , tocmai de asta am specificat aici cum se procedeaza in Sibiu si cum a fost in cazul meu ca poate mai sunt sau vor mai fi pe parcurs viitori parinti adoptivi carora le pot fi de folos aceste date.Poate ar trebui sa deschidem cate un nou subiect cu etapele,actele,costuri si toata desfasurarea adoptiei pentru fiecare oras in parte astfel incat sa fie mai usor pentru fiecare familie sau persoana care doreste sa adopte.Voi ce parere aveti?

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Scuze de greselile de tehnoredactare..."DCU-urilor"=DPC-urilor

Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Nu cred ca e cazul sa deschidem subiecte distinte, fetel noi vor intreba aici ca si tine, altfel umplem forumul cu prea multe. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

am vazut doi copilasi superbi pe poze, dar nu era al meu printre ei. mai asteptam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Dacris, asteptam, nu trebuie sa te grabesti, daca tu nu simti nimic pt copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Ce bine ca s-a reanimat din nou subiectul "adoptia"si asta datorita Andei.
Bebeanda, te-ai prezentat atat de frumos si ai adus un suflu nou de optimism si speranta.
Iepumic, inseamna ca te-ai refacut si ai fost si in vacanta. Esti pregatita cu forte noi. La Bon Jovi ai fost? E idolul tineretii mele.
Amy, intr-adevar, fiecare DPC are regulile lui, fiecare are un anumit tip de fisa si de analize, un anumit nr. de intalniri, cursuri sau nu si tot asa.
Dacrisnu e bine sa te grabesti, e o decizie pt toata viata.
Liliana, multumesc ca m-ai trecut la aspirante.
Tuturor celorlalte le doresc o vacanta placuta alaturi de copilasii lor, iar aspirantelor le urez o asteptare usoara si cat mai scurta.

Vreau sa fiu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Uneori este destul de greu sa ei o asemenea decizie. Uneori pozele pot sa nu spuna nimic, si realitatea sa fie alta. Eu una nu m-as baza numai pe poze si as da o sansa sa il vad. Aici sunt multe fete care nu au fost indragostite din prima de copilasii lor si nu au simtit aceei fluturasi la primul impact cu cel mic, dar pina la urma si-au dat seama ca acei copilasi sunt ceea ce asteapta ei. Este o decizie destul de grea, si este o decizie care te marcheaza pe viata. Eu recunosc am simtit ca ele sunt ale noastre din prima clipa, din momentul in care le-am vazut in poze si de cind am aflat cum le cheama si pot sa spun ca am facut o alegere minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Buna ziua!
Multumesc tuturor pentru incurajari!
Dacriss, eu sunt de aceeasi parere cu Danaionela. Nu se poate judeca un copil dupa fotografie, in afara cazului in care are defecte vizibile. Am citit in urma ca tu iti doresti un copil blond cu ochii verzi-albastri. Acesta este singurul motiv pentru care nu vrei sa-i vezi pe cei 2 copilasi? Ai spus ca sunt doi copilasi absolut superbi, eu zic ca merita sa-i vezi si sa-ti asculti inima. E posibil ca voia lui Dumnezeu sa fie alta. Si noi ne doream 2 frati, unul pana in 2 ani si unul pana in 5 ani si Dumnezeu ne-a scos in cale 2 fetite care sunt in afara limitelor dorite de noi, cea mica are 5 ani impliniti in februarie si cea mare implineste 7 ani in noiembrie. Acest lucru nu ne-a impiedicat sa dorim sa le vedem, chiar daca la inceput a fost ca un soc pentru sotul meu.
Simtim ca aceste fetite sunt fetitele noastre, acum nici nu ne mai dorim sa adoptam copii mai mici. Sotul meu deja le incadreaza si pe fete in toate planurile lui (de mine nici nu mai spun). Ieri ne-a sunat de la o alta directie din tara ca au 2 fratiori (baietei), unul de 2 ani si unul de 4 ani (exact varstele pe care le-am solicitat noi) si, dupa o discutie cu sotul, i-am anuntat ca nu dorim sa vedem acesti copii, nu putem sa lucram in paralel (nici macar in fotografii). Pana nu vedem fetitele, nu putem sa mai vedem pe altii.
In legatura cu scoala, cea mare va merge din toamna la scoala, deja este inscrisa in judetul in care locuieste si, daca ne hotaram sa le luam acasa, o vom transfera la noi. Va fi greu dar lucrurile se vor aseza foarte frumos. Toate lucrurile bune se castiga cu greutate.
Vinerea viitoare ne vom intalni cu fetele. Deja le-a aratat fotografii cu noi, deja stiu ca ne vom intalni.
Mult succes tuturor si sa dam ascultare constiintei noastre prin care ne vorbeste Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Danaionela, mie mi s-a intamplat acelasi lucru. Din prima clipa in care le-am vazut, mi-am dat seama ca vom merge pana la capat. De fapt am avut vestitii fluturasi inainte de a primi fotografiile. Sunt foarte multe coincidente legate de aceste fete. Din momentul in care m-au sunat sa-mi spuna de ele si am aflat din ce judet sunt, mi-a luat inima la trap (sunt din judetul in care s-a nascut persoana care ne-a spus ca ne boteaza copiii pe care-i adoptam si este singurul judet asupra caruia m-am oprit in momentul in care trimiteam email-urile). Visul meu este sa am cel putin o fata, asa ca 2 fetite sunt binevenite. Din prima zi vorbeam despre ele ca si cum ar fi ale noastre. Cand am aflat numele lor, am ramas socata. Primul nume al fetei mari este Maria, exact numele pe care ne doream sa-l punem noi primei fete. Inainte de a afla numele copiilor, ne gandeam cum sa schimbam numele in cazul in care nu suntem de acord cu ele. Degeaba ne-am agitat pentru ca numele lor sunt foarte frumoase, nu vom schimba nimic la ele. Sunt si multe alte coincidente, de fapt nu sunt coincidente, este mana lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

MYH parca ma vad pe mine. Eu de cind eram mica imi doream sa am o fetita pa cre sa o cheme Stefania. Pe unda dintre le o cheama Stefania si cealalta poarta numele mamei mele.
Daca va hotarati asupra ele eu as mai amina scoala un an pina cind as rezolva cu actele. In primul rind le-ai trece direct pe numele vostru la scoala. Altfel i-ar fi putin mai greu cu numele. Intradevar poti sa vorbesti cu invatatoarea ca in paralel sa-i treaca si numele vostru ,si sa o strige asa. Eu una asa as proceda.
Oricum cu siguranta voi ve-ti lua decizia cea mai buna in privinta lor, si uite asa devii mama de scolaritza ... Noi avem un an pina cind ajungem la acest moment si deja am emotii.
Cand te duci sa le vezi? Astept sa ne spui mai multe dupa intilnirea cu ele..

Mergi la inceput