Ticuri la copii

Ticuri la copii | Autor: sandeau

Link direct la acest mesaj

Buna ziua, tuturor mamicutelor!
Am o problema pe care incerc sa o rezolv legata de comportamentul baietelului meu de 4 ani si 7 luni. As vrea sa stiu daca i se mai intampla vreuneia dintre voi si daca ati aflat o solutie. Desi e atat de mic are deja un tic destul de urat: isi rupe in continuu unghiutele de la maini. Imi dau seama ca e pe sistem nervos, dar nu inteleg de ce. Pentru ca este un copil foarte deschis si curajos/indraznet. Iar mediul familial este net superior celui in care am trait eu( si am fost mereu convinsa ca am o familie normala). Incerc sa ma gandesc la felul meu de a fi atunci cand il vad pe el facand asta( caci si eu am tendinta sa imi ating/strang degetele atunci cand ma gandesc la ceva sau imi fac planuri). Numai ca el este doar un copil ca sa fie vorba de ganduri..adanci. Mai are cineva problema asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Ce mai face baietelul? Mai are ticul de care spuneai? Te intreb ca si eu sunt intr-o situatie oarecum similara, cu baieteleul, are 5 ani si 6 luni. Are un tic care persista de 1 an, isi da mereu cu limbuta pe la gura. Intr-un timp isi facuse rani, dar ranile s-au vindecat dar ticul a ramas si el tot isi da cu limbuta. Tu ce-ai mai facut cu baietelul?

Mergi la inceput