Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Iata-ma-s si pe ziua de azi!

Sa va povestesc cum a fost ieri la Cocor, la petrecerea organizata de Despre Copii: foarte foarte frumos, dar pentru copii mai marisori. Noi ne-am dus, am stat putin, am luat o punguta cu daruri si am plecat, desi scumpa statea cuminte, dar era prea mica pentru orice se intampla acolo, adica pictat de copii pe fata sau actor care se "juca", atat cu parintii, cat si cu cei mici. Mare veselie acolo! Foarte frumos, daca se mai organizeaza mergem, ca pe masura ce cresc, reactioneaza si mai frumos! Dupa ce am terminat in Cocor, am mers in Carrefour, ca aveam o treaba, ocazie cu care am vazut 40% reduceri la orice confectii si jucarii pt copii. Nu aveam timp mult, iar scumpa maraia de somn, ca era ora ei de culcare, dar tot i-a luat mami jucarii: cuburi de plus si catel si hipopotamita de la Bertoni. Ii luasem inainte sa vad promotia si doua recipiente de servit masa de la Primii pasi, unul cu doua compartimente si lingurita si altul cu un bol cu ventuza, frumoase rau. Am luat si ser fiziologic, ca mai aveam tare putin si cine stie cand ne trebuie si nu avem... Voi de care folositi? Noi il luam pe cel marca Carrefour, cu 40 de fiole si ambalaj portocaliu cu albastru-turqoise si cu un soare pe cutie, ca ne place ca dopul se poate fixa dupa ce e rupt, incat sticla poate fi acoperita de cate ori e nevoie, nu e de unica folosinta. Mi-a fost recomandata de nasi si tare bine a fost. Ar fi fost aiurea sa deschid o sticla pt cateva picaturi si apoi sa nu o mai pot folosi...

Of, vroiam sa ies afara, dar s-a innegrit tot cerul. Sigur ii va trage o ploaie!!!

Azi a mancat exemplar, a fost ziua de cumintenie :) Mult, repede, cu deschis gura imediat si la fiecare inghititura... Sa mor de dragul ei! Voi cum faceti cu fructele, cele care le dati putin, nu fructul intreg? Le dati o parte, cat mananca si restul il mancati voi? Sau il pastrati la frigider, iar urmatoarea zi taiati partea oxidata de deasupra si ii dati restul? Eu asa fac de multe ori. E bine?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Heidy: Asa e, in ghidul diversificarii scrie ca oricat de bine ar manca bebelusul, nu trebuie sa ii dai mai mult decat impune gradatia: prima zi o lingurita, a doua zi, doua lingurite etc.... La inceput eu asa am facut, apoi , dupa cateva zile am facut la ochi, habar nu am insa daca e bine, e putin, e mult... Tot zic sa deschid un borcanel de la Nestle, ca stiu cat are si sa vad cat inseamna in castronelul ei, sa am o idee de cat mananca.

Adipapazi: O familie de sportivi: tu abdomene, copiii abdomene, tati e sedentar sau si el presteaza? :) Bravo voua! Eu tot incerc sa fac miscare, dar mai mereu raman cu incercatul. Cel mult, cand alaptez si simt ca ma tine spatele, mijlocul, incep niste ridicari de picioare, dar imi trece repede. In rest, niste rotiri de bazin, cand simt ca doare si cam atat... Si am acasa doua izoprene special pentru exercitii de dupa nastere! Si... si mai tare, am si spalier! Asa am cumparat apartamentul, ca fostii proprietari il foloseau, el fiind in armata, trupe speciale ceva, ea proaspat mamica si gratie lui si-a revenit repede. Eu... vai de capul meu! L-am ascuns in partea de jos cu canapeaua, iar in partea de sus serveste ca suport de umerase pentru camasile si cravatele sotului!!! Of! Vreau si eu sa fac miscare, dar imi lipseste consecventa! Cum sa fac??? Tu cum ai inceput, ca pe urma, dupa ce incepi si te tii de treaba devine rutina, cred... 160 de abdomene... in cat timp? Ar merge si la mine, cand nu mananca Iulia, imi gasesc ceva de facut, sa treaca timpul util si pentru mine: o lingurita ei, 10 abdomene eu :)

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Fetelor, mi-a adormit fata singura in scoica, jucandu-se cu hipopotamita! O singura data s-a mai intamplat sa adoarma singura in scoica, dar asta dupa multe plansete ignorate de mine, ca ii tot spuneam ca "imediat vine mama la tine" si cand a venit, ea deja facea nani. Ce tare! Ziua nu adoarme decat alaptata si doar de inca vreo 3 ori a adormit singura, dar dimineata si cand era mai mica. Se trezea de dimineata, o lasam sa se joace, eu ma duceam sa mananc si cand mai verificam ce face, o gaseam dormind. Dar nu s-a intamplat decat de cateva ori. Iar acum o luasem sa o alaptez, ca o vedeam ca ii e somn, cand a tunat ingrozitor de cateva ori si m-am dus la calculator, zicand sa il inchid. Dar m-a uitat Dumnezeu la calculator.. si cand ma uit la ea... nani! E asa dulce, cu jucaria in brate! Astept sa vina tati si sa ii faca o poza. Si apoi poate o trimit pentru colajul de 1 iunie, ca ieri nu i-am facut nicio poza. Of, ce limbarita am si nu e nimeni sa se converseze cu mine! :(

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

sunt eu, dar doarme piciuica in brate si scriu cu stanga... si la noi a fost furtua, acum e pe sfarsite...daca se opreste o sa iesim sa luam o gura de aer curat.
Felicitari pentru masa fara mofturi si pentru somnicul de la pranz.
Si Alex a adormit singurel astazi doar ca s-a trezit la o jumatae de ora plangand de aceea l-am luat in brate sa il calmez si a adormit, e asa de bine cand imi doarme in brate.

Si eu a-si vrea sa fac abdomene, astazi am facut 15, poate o sa mai fac si diseara cateva dar 160 sigur nu o sa reusesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

De citit: http://www.qbebe.ro/bebelusul/alimentatie/alimentatia_bebelusului_intre_4_si_12_luni:_etapele_diversificarii?utm_source=newsletter_qbebe&utm_medium=email&utm_campaign=from_qbebe

Si fiecare aplica ce doreste, daca doreste...

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

http://concurs.herdea.ro/bebe/46/nataliacraciun
Fetelor sa nu uitam, luna aceasta e a Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramo_P

http://concurs.herdea.ro/bebe/46/nataliacraciun
Fetelor sa nu uitam, luna aceasta e a Nataliei

_

Mami de bursucel Alexandru-Daniel - 12 nov 2010 poze


executat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorin7774 spune:

Antonia a avut astazi 5 scaune, dintre care 3 normale si 2 diareice. cum poate sari dintr-o extrema in alta in felul asta ?
unde gresesc ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfica

De citit: http://www.qbebe.ro/bebelusul/alimentatie/alimentatia_bebelusului_intre_4_si_12_luni:_etapele_diversificarii?utm_source=newsletter_qbebe&utm_medium=email&utm_campaign=from_qbebe

Si fiecare aplica ce doreste, daca doreste...

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE


Buna seara...

Da Elfica, am gresit cand i-am oferit asa mult piure la pranz lui Tudor. Astazi am revenit la o cantitate mai mica si se pare ca a fost mult mai ok.
Am sa continui incetisor de aici in colo.

Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hello, ursoaice dragi!

vai de mine, ce de gratulari! ma tin de treaba ca io aveam talie de 63-64cm si nicio urma de burta, iar dupa nastere peste 35 de kg luate. acum aveam 73 pe cantar, dupa mancare si cu haine pe mine, sper ca next week sa arate 72.
am inceput cu 20-30 de abdomene, apoi la 5 zile am adaugat cate 5, apoi am ajuns la 100, apoi 120, acum fac 100-120 intr-o repriza si apoi cam inca 50.mai fac si alte exercitii pt coapse, fund, spate, cam 20-30 minute. se vede, sigur ca se vede. pe 30 ianuarie aveam 122 cm in soduri, acum am 108, in talie nush cat aveam atunci, acum am 72. asadar, daca mai slabesc 6 kg, deja ma simt belea. ma ajuta si masaj/drenaj/acupunctura, se asaza carnea altfel. incap in toate hainele de dinainte de sarcina, dar pocnesc pe mine multe, asa ca mai am de dat jos. azi am mancat 2 oua rosii cu castraveti si paine prajita, apoi pui cu orez basmati la abur si castravete, seara cirese.

meniu copii: LP, fructe cate 160 (mere, para, avocado, branza), la pranz ioakim a papat mazare cu broccoli si smantana, iar ana legume clasice (morcov, cartof, dovlecel, conopida, broccoli) cu curcan de tara (facea fitze la mazare), apoi la 6 iaurt napolact cu cereale, seara cate 160 lp.sunt fericita ca ioakim a papat iaurt napolact, ca nu vroia decat porcarie de-aia de la humana.

am fost la kineto: facem skeme de copii de 8 luni, auzi!

am reusit sa ii sincronizez la somnul de dupa-masa: iesim in parc pana in ora 1 si dupa 6 jumate seara, la 1 jumate incepe pranzul, apoi joaca inca o ora, apoi 2 ore nani, timp in care dorm si eu, apoi parc, in care mai apuca sa doarma 15-30 minute fiecare. seara ii culc la 10, doar ana doarme pan la 5 jumate-6, cand rade LP si se culca pan pe la 7 jumate-8, in skimb ioakim ma termina: se trezeste de vreo 3-4 ori pana la 5, ba trage un partz, ba pierde o suzeta, tre sa il iau in brate cateva secunde si se culca la loc, apoi papa la 5 jumate si la 6 si 10 trezirea.cand aud ca dormiti de la 10 pan la 8 a doua zi lesin de ciuda!sa va traiasca bebeii model!

de luni, dezastru: ma duc 3 ore/zi la biblioteca: tre sa imi termin teza de doctorat. mai am de scris 2 capitole plus sa o revizuiesc. cine m-o fi pus?

marti am intalneala cu fetele de la fiv in ungaria.
joi concert scorpions.
sambata nunta la un prieten din studentie.
sa vaz cat e beletu la sting/bon jovi.
dupa 15 iulie fug la moeciu pana in septembrie.

fug sa fac baie, am transpirat ca in filme de la exercitii.
apucati-va ca da rezultate, deja am dungi pe abdomen (nu inca patratele).




Mergi la inceput