Retete de salate

Retete de salate | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Daca tot au venit caldurile si pietele sunt pline de legume, haideti sa mai schimbam putin dieta, sa mancam mai sanatos si sa vedem ce fel de salate putem sa mai facem in aceasta vara?

Incepem cu :

1. www.supereva.ro/INFO.ASP?id=3137" target="_blank">Salata Tangy
2. www.supereva.ro/info.asp?id=3094" target="_blank">Salata Waldorf
3. www.supereva.ro/info.asp?id=3074" target="_blank">Salata greceasca
4. www.supereva.ro/info.asp?id=2986" target="_blank">Salata de primavara
5. www.supereva.ro/info.asp?id=1393" target="_blank">Salata de vara cu pui si avocado
6. www.supereva.ro/info.asp?id=3050" target="_blank">Salata calda de paste cu legume
7. www.supereva.ro/info.asp?id=1695" target="_blank">Salata de pui grill si telina

Asteptam si retetele voastre de salate

Pofta Buna!



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Salata de ton ( ton+ orez fiert + patrunjel verde + rosii taiate cubulete+ ardei gras+otet balsamic+ulei masline+lamaie)

Salata legume - (ciuperci proaspete sau nu, rosii+castreavete+ardei gras+porumb+ optional branza/piept pui gratar+ dressing de iaurt)

Salata castraveti- (castraveti+ iaurt mai gros+usturoi+marar)


Salata telina- (telina+mujdei usturoi+maioneza)

Salata vitel- (carne vitel fiarta+castraveti murati+iaurt mai gros+marar)





Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

ce mai fac eu

Bibi
David
Bogdan
Mihaita
Ionut






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

Salata completa de avocado

Pentru sos: 3 rosii medii cu gust (sau 9-10 rosii cherry), 5-6 jumatati de rosii uscate la soare (pe acestea le achizionati in ulei de masline de la Mega Image, vreo 20 lei / borcanel:((, sau simple de la Casa Raws, Bio Good, Pukka Food, din Italia, din pietele din Istanbul si, de maine, in varianta organica!!!, si de pe acest blog al nostru:), huh, am incheiat paranteza!), 1 ardei gras rosu, 1 lingura ulei de masline extravirgin, 1-2 linguri sos de soia, 1 lingurita de miere, 2 catei de usturoi, 5-6 frunze maricele de busuioc proaspat si vreo 4-5 nuci de Brazilia organice (absolut optionale, eu le-am pus pentru ca au un continut foarte ridicat de seleniu care ne ajuta in lupta prevazatoare impotriva cancerului). Pentru ca tocmai am citit ca 2 nuci de Brazilia ne asigura peste 60% din necesarul zilnic de seleniu, m-am razgandit, va rog sa le considerati obligatorii!!!

Curatam cum se cuvine rosiile de cotoarele cele mici, ardeiul de seminte, usturoiul de invelisul tare, le maruntim si le punem in blender, cu rosiile proaspete in primul strat de langa cutit. Rosiile uscate la soare le punem direct in blender daca le luam din ulei sau le hidratam putin in apa in prealabil daca avem varianta uscata, proaspata. Adaugam absolut toate ingredientele in blender si facem sosul dintr-o apasare de buton. Il dam la frigider pana pregatim restul ingredientelor.

Nimic mai simplu: 2 avocado coapte, 2 cepe rosii mici, zeama de la o lamaie, piper proaspat macinat si coriandru uscat (mergea de minune si cel proaspat, poate chiar mai bine, dar nu aveam).
Ce urmeaza e o nimica toata. Eu am mai pus langa o mana de lastari de floarea soarelui, pentru fiecare farfurie

sursa: crazygoodraw.blogspot.com
sper sa va placa, e preferata mea

_
Adriana mami de Cezar Georgian (23 aprilie 2005)
si Anastasia Ioana (7 iulie 2009)


Campanie “Mananca sanatos o zi pe saptamana”


"Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Salata cu piept afumat de rata si smochine



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

imi place foarte mult o salata facuta din rosii,castraveti,mering/macrou marinat,masline negre,putin ulei de masline,sare.

sau, am facut o salata orientala,fara maioneza,la care am adaugat putin ulei de masline,rosii si castraveti cubulete,otet,sare,patrunjel proaspat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

Salata de ton

--salata verde, ceapa verde, rosii, masline, mozzarela, ton.
Se asezoneaza cu ulei de masline, lamaie, sare, piper.

Se serveste alaturi de paine prajita sau blat de pizza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Salata de ton : ton, salata verde, rosie(dar se poate si fara), ardei rosu, castravete in otet, crutoane, maioneza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=2620" target="_blank">Salata de varza cu morcov



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

www.desprecopii.com/info.asp?id=2450" target="_blank">Salata de couscous



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

salata din Uzbekistan




blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput