Copiii si frica de dentist!

Copiii si frica de dentist! | Autor: inbox

Link direct la acest mesaj

Copilul meu de 4,5 ani a avut o experienta neplacuta la dentist. Cum sa o ajut sa treca peste frica si sa ii terminam de tratat dintele? Cand a tratat-o prima data a durut-o deoarece caria atinsese nervul, i-a pus un tratament pentru omorarea nervului respectiv, a doua sedinta a dat pansamantul jos, si cu o anestezie locala i-a curatat canalele si a rezistat destul de bine. A treia oara, a inceput sa se vaiete inca de cand s-a pus pe scaun, incepuse sa tremure, medicul a incercat aproximativ 15-20 de minute sa o convinga acolo pe scaun ca trebuie sa tratam dintele, a trecut de la conditionari la amenintarea cu pedepse, iar cand a inceput sa lucreze ( fara anestezie locala), cum zicea copilul ca il doare, medicul ii spunea "minti, esti o mincinoasa", in final medicul s-a enervat si a dat-o jos de pe scaun, moment in care copilul a inceput sa tipe, ca nu se da jos, ca vrea sa o trateze si va sta cuminte ( nu a mai facut asta niciodata)! Este o clinica specializata pentru copii, unde am fost de la inceput asigurati ca personalul este rabdator si inarmat metode adecvate varstei! De aceea eu nu m-am bagat foarte mult in convingerea ei plecand de la premisa ca oamenii de acolo stiu mai bine ce fac. Ni s-a spus ca, daca nu vrea copilul nu i se face nimic, este lasat sa se joace si apoi cand este pregatit se mai incearca din nou...initial nici eu nu am crezut ca nu o mai trateaza, am crezut ca ii da un ragaz la locul de joaca. In fine, cei de acolo ne-au indemnat sa consultam psihologul clinicii, ca nu stiu de ce a recationat copilul asa, ma tot intrebau daca a mai fost si la alt dentist ( desi mereu le-am spus ca nu), apoi dadeau de inteles ca, criza ei are de aface cu metodele noastre de crestere si educare.
Simt ca am gresit fata de copil ca nu am intervenit si nu am insistat sa o dau jos de pe scaun cand am vazut ca nu se linisteste, ma gandesc ca ii era si foarte greu sa se linisteasca acolo cu tot instrumentarul la vedere, sa stau 5-10 minute cu ea si apoi sa inram din nou.
Noi am mers tot timpul pe ideea de a-i explica ce se intampla, si a o face sa inteleaga ca asa este cel mai bine pentru ea si pentru sanatatea ei, nu am conditionat-o, daca stai la dentist facem nustiu ce sau nu facem acel lucru, insa metodele de la acest cabinet se axeaza in special pe recompense si pedepse...asa ca in disperare de cauza am inceput si eu sa-i promit una si alta!
Ati avut astfel de experiente? Ce metode ati aplicat pentru a depasi situatia?
Orice sfat e bine venit!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Nu am trecut prin asa ceva, dar imi pare rau de fetita ta ... si tu ar fi trebuit sa reactionezi acolo, la dentist, in favoarea ei. Ce fel de om este cel care ii raspunde asa unui copil "minti, esti o mincinoasa"stiind foarte bine ca o chinuie??!! Cred si eu ca a fost traumatizata!

Rezolvarea nu poate fi gasita decit cu un dentist care sa fie o persoana blinda si care sa ii cistige increderea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Vai, inbox, peste ce bruta de medic ati nimerit... . Biata copila... :(
Ca sa nu mai vorbesc de nesimtirea alora care ti-au sugerat ca e vina metodelor de educatie .

Trebuie neaparat sa-i spui fetitei ca medicul ala a fost un dobitoc (ii zici exact adevarul si pune-o si pe ea sa il caracterizeze).
Dupa aia, eu as cauta un medic foarte bland, i-as spune exact prin ce a trecut fetita si l-as ruga sa ne lase sa asistam la cateva consultatii inainte de a merge fetita ta in scaunul lui.
Doar daca ii place fetitei de noul medic, ramaneti la el.
Eventual vorbeste cu el ca primele doua sedinte sa fie doar consultatii, sau chestii care sigur-sigur nu vor fi dureroase.

Si chiar nu inteleg de ce ar trebui sa fie ceva dureros, sunt acum fel de fel de substante care asigura confortul pacientului in cazuri din astea banale, cum ar fi o obturatie de canal...


A, inbox, spune aici numele medicului si al clinicii!!!! E revoltator ce au facut cu voi!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Nu am trecut prin asa ceva, dar imi pare rau de fetita ta ... si tu ar fi trebuit sa reactionezi acolo, la dentist, in favoarea ei. Ce fel de om este cel care ii raspunde asa unui copil "minti, esti o mincinoasa"stiind foarte bine ca o chinuie??!! Cred si eu ca a fost traumatizata!

Rezolvarea nu poate fi gasita decit cu un dentist care sa fie o persoana blinda si care sa ii cistige increderea.


Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009


Toulouse, la ville rose



Ai dreptate, eu de felul meu sunt cam lipsita de reactie, am fost crescuta sa respect medicul, popa, profesorul si toata elita societatii,si ca toti sunt mai capabili ca mine, cand asta ma afecteaza pe mine nu-i bai, dar cand vad ca lipsa mea de reactie merge pana la a-mi afecta copii, ma dispera! Simteam ca metodele nu sunt OK si totusi nu am facut ce trebuie!

Medicul respectiv, doar ca nu mi-a spus in cuvinte ca "e prea rasfatata"! Desi frica si durerea nu cred ca are de aface cu rasfatul.
Eu consider ca un copil nu minte, ci ca nu intelegm noi mesajul din ceea ce spune el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Denizel, deci nu sunt eu nebuna!!!
Acum, a treia oara cand i-a lucrat nu i-a dat cu niciun anestezic, ea probabil zicea ca o doare anticipand ce se va intampla, fiindca uneori spunea ca o doare chiar fara sa o atinga, ea avand experienta primei sedinte, la care chiar si medicul mi-a zis ca a durut-o! Si eu stiu, ca frica te face sa ai impresia ca o simpla atingere este dureroasa, chair daca in conditii normale ea nu este! Uneori, ma gandesc ca nu putem noi adultii sa ne stapanim frica, dar ii cerem unui copil de 4 ani sa o faca, astfel incat sa nu o scoata pe doamna doctor dintr-ale ei!

Clinica la care am fost se numeste "Teddy Care" - Pitesti, Dr. Leau Martau Diana Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Hai, mai, Inbox, cum sa fii nebuna?
Dr. Leau Martau Diana Cristina s-a purtat oribil cu fetita ta. Nu are nicio scuza!



In plus, procedura aia nu avea voie sa doara!!!!!
A durut fiindca BRUTA aia nu a stiut ce sa faca sau nu a avut substante potrivite.

Iar fetita a fost foarte, foarte curajoasa pentru ca a acceptat sa deschida gura a doua oara, dupa ce prima data o duruse. Mititica de ea... :).


Barfiti-o tare pe doctorita si las-o pe fetita sa spuna ce vrea ea.
Trebuie sa inteleaga ca ceea ce a facut doctorita nu e bine si ca nu a fost normal sa i se intample asta si ca vizita la stomatolog nu inseamna durere si umilinta.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Adevarul e , ca pe ea cel mai rau a deranjat-o ca a fost acuzata ca minte, mi-a tot explicat in ziua respectiva ce inseamna sa minti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

"Doamna" doctor orice ai face de frica nu are voie sa se scoata din ale ei.Mai ales daca meseria ei este lucrul cu copiii.Daca adultii pot sa-si infranga frica strangand cu mainile marginea scaunului mai sa-l rupa da sa stea sa-i faca orice , nu acelasi lucru poti cere de la un copil.Eu am trait cu frica asta de dentist, si orice doctor, pana am venit aici in germnania, adica la maturitate, aproape 30 de ani.Cand am venit aici si am zis ca mi-e frica au zis ca stiu da dupa prima sedinta nu-mi va mai fi frica veci, si asa a fost.Nu numai ca anestezia nu m,-a durut , folosindu-se un spray dat inainte pe locul unde se va face injectia si nu mai simti nici intepatura.Am ajuns la implante din cauza ca pana acum am mers la dentist ca la calau, scaunul era tortura, nu se facea anestezie decat la extractie, ceea ce e inumam.Aici se face anestezie si pentru o simpla pilire.Se foloseste o cantitate mai mica de anestezic dar nu simti nimic, si e alta viata.Posibil sa ceri anestezia in tara daca nu se face de la sine cand te asezi pe scaun.Asa copilul va sta fara durere si nu va fi traumatizat.Ii spui ca o pisca putin injectia , dar daca sta un pic pana o face , dupa aia cat lucreaza nu mai simte nimic.
Asta in legatura cu dentistul.
E pacat sa prinda frica de dentist si sa-si neglijeze dantura, care e asa importanta, pentru ca o doctorita nu stie ce sa faca sa ii faca copilului visita la dentist cat mai placuta.
Eu cand l-am dus pe al meu cel mare la dentist a stat o ora cu el de vorba si i-a aratat ce ii face si ce va simti si tot, nu mai zic pana a descgis al meu gura sa arate dintii, imi trecuse mie rabdarea, dar doctorita nu schita nici un gest .Si isi iau o perioada destul de lunga de timp pentru fiecare copil, tocmai sa nu fie presate ca are pe altcineva la rand si nu apuca sa il faca pe al tau.Si asta e foarte important.

Alt dentist chiar daca nu e de copii da sa fie mai la curent cu tehnicile noi in domeniu.Asta cu spray-ul inainte de injectie e relativ noua si iti creaza acel confort pe care il meriti.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

In primul rand eu va recomand sa schimbati medicul.
Si pentru ca am vazut ca ati fost in Pitesti, eu am fost cu baiatul meu la dr. Roxana Dobrescu, Emident.
http://emident-pitesti.ro/home_ro.htm
Prima data avea 9 ani si am fost de i-a sigilat primii molari. Pentru ca aveau si carii superficiale au fost si tratati, iar unul chiar l-a durut mai rau, dar domnisoara a dat dovada de rabdare, astfel ca dupa un timp fiimiu a cerut singur sa mearga la control sa vada daca i-a mai aparut vreo carie.
Vreau sa-ti spun ca transpirase si el inainte de control, desi nu a trecut prin trauma fetitei tale, stia ce presupune un control si are 10 ani. A fost insa multumit cand i s-a spus ca este foarte bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Multumesc Filofteia, am sa ma interesez de clinica si va merge sotul inainte sa discute acolo, sa vada ce impresie ii face. Chiar ma gandeam intai sa imi tratez eu o carie care a aparut de curand, si apoi sa-mi las copilul pe mana ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Bietul copil!
Explica-i ca nu e normal ce i s-a intamplat, ca daca o doare medicul trebuie sa ii faca anestezie. Shimba clinica.
Din ce oras esti? In Bucuresti am avut noroc de un medic care a reusit sa-mi faca copilul fricos (nici sa pun aspiratorul in casa nu puteam) sa zica ca lui ii vine sa adoarma pe scaun (pe scaunul dentistului).

Mergi la inceput