Gemeni 4ani +

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

salutari!

Revigoram si noi un pic subiectul asta? Ce mai faceti? cum a fost vacanta de vara? Sunteti bucurosi si nerabdatori sa mergeti din nou la gradinita si la scoala?

Noi suntem aproape gata cu cele necesare pentru scoala. Copiii o asteapa si nu prea Nu sunt teribil de entuziasmati, dar nici nu spun ca nu vor. Eu sunt cea plina de emotii.
Tatiana, voi cum sunteti cu scoala?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TatianaG spune:

Laura,

Edi si Dani sunt nerabdatori sa inceapa scoala, nu stiu cum vor fi dupa cateva zile / saptamani. Vor ramane la fel de entuziasmati ?

Cu pregatirile suntem gata, noi am avut de cumparat doar ghiozdanele si cateva obiecte de uz personal - pahare, papuci de interior si stergare (pentru gustare). Nu vor avea uniforma, deci cu un gand in minus acum si multe ganduri pe parcurs la capitolul "cu ce sa ma imbrac" - mi-e foarte cunoscut de la Clara .

Rechizitele - caiete, creioane si blocuri cerate, tempera, pensule foi pentru pictura etc - se cumpara de catre d-na invatatoare. In schimb, noi parintii, am participat la amenajarea salii de clasa, am dat culoare peretilor - sala era alba, am curatat si aranjat bancile si-am creat atmosfera calda-prietenoasa, cu flori si "coltul de toamna". Sper sa fie pe placul copiilor.

D-na invatatoare e tanara, la prima generatie de copii (pana acum a lucrat in alt domeniu, nu prea are experienta cu copiii, doar ca si profesoara de engleza, dar increzatoare si dornica sa fie alaturi de copilasi.

Emotii am si eu - la triplu fata de cand Clara a inceput clasa I, pentru ca ea s-a mutat de la fosta scoala (n-a vrut sa mai stea acolo ), deci va fi intr-un colectiv nou, cu invatatoare noua. Dar vom trece cu bine si peste asta si vom intra in ritmul cunoscut, scoala - serviciu - antrenamente - alte activitati, toate contra-cronometru

Mult succes la scoala si la gradi!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Desi nu am implinit inca 4 ani, noi am inceput deja al treilea an de gradinita, au schimbat educatoarea si, din fericire, sunt incantati de cea noua. Deja astazi au spus cateva poezii si cantecele noi, am ramas surprinsa de cat de bine le stiau dupa doar o saptamana!

La gradi sunt si alte schimbari - in bine: au introdus caietelul de corespondenta cu parintii, de unde aflam multe despre programul copiilor si despre ce invata in fiecare saptamana si unde putem scrie la randul nostru impresii, intrebari, sugestii etc. De asemenea, au "teme" saptamanale pe care trebuie sa le faca impreuna cu parintii in weekend (acum au avut, de exemplu, de colorat o pagina data de educatoare si de decupat si lipit in mijloc o poza).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Vacanta a fost.... si a trecut. Ne-am distrat super in aceasta vacanta. Am fost la mare, munte, la Disney, dar dupa parerea celor mici a fost prea scurta.
Acuma suntem scolarei de o saptamana. Vineri una din fetite mi-a spus : Ura... de maine avem o mica vacanta...". Noi am trecut cu bine peste perioada de acomodare. E;e cunosteau locatia, pentru ca in acelasi loc au facut si gradinita. Nu a fost o schimbare foarte mare. Din 10 elevi, 5 vin din gradinita, ceea ce ma bucura pentru ca se cunosc si trecerea de la gradi la scoala s-a facut mai usor. La inceput nu le era prea clar faza cu clopotelul si nici nu intelegeau de ce trebuie sa se imbrace mereu in aceleasi haine dimineata .
De fapt am asteptat si eu sfaristul asta de saptamana ca sa dormim un pic mai mult. Inca nu ne-amobisnuit sa ne trezim la ora 7..
In rest avem probleme cu dintisorii. A cazut primul dintisor, dar nu prea are loc sa creasca drept, motiv pentru care am facut cunsotiinta si cu ortodontul.. Se pare ca trebuie sa purtam aparat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

buna!
Las cateva poze de azi http://laurasn.shutterfly.com/2180
A fost bine, au venit foarte incantati de doamna invatatoare, de clasa, de ce au facut azi. Rares a spus ca el crede ca o sa ii placa la scoala si nu mai vrea la gradinita .

danaionela, fetele tale merg la scoala particulara, sau cum de sunt dar 10 in clasa? La noi sunt 31 .


manumanu, succes si voua!!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Laura, ce frumosi sunt cei mici. Bine ca le place la scoala... Inceputul este important...
Cele mici sunt la o scoala particulara, de asta sunt mai putini in clasa. Daca le lasam la scoala unde le-am inscris initial ar fi fost 33 in clasa....
Noi deja avem o saptamana de scoala, gata a trecut perioada de acomodare....
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

laura, ce blonduti frumosi ai.....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

am inceput si noi clasa 1 acum 2 saptamani. poze aici:
https://picasaweb.google.com/112018877467025206630/201209
au inceput sa vine cu lectii acasa - deocamdata numai de citit 20 minute pe zi. din prima zi de scoala le-a pus in banci diferite si ele nu protesteaza. nici macar la masa de pranz nu stau impreuna. si le schimba locurile in banci cam o data pe saptamana, probabil ca sa se cunoasca toti intre ei. dar cand le intrebam seara ce au facut la scoala, exact ca big brother la varsta lor: am fost afara si ne-am jucat de 3 ori... si altceva? aaa... nu-mi aduc aminte
acum parca au inceput sa spuna mai multe
nu stiu cati sunt in clasa, dar cred ca 20-22, ca nu au voie mai multi

laura ti-am ramas datoare un raspuns prin primavara. a fost tare frumos in vacanta, mi-am revazut parintii, asta a contat cel mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ce scolarite frumoase....
Mult succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luludani spune:

salutari "mamici senior" :D
In curand implinesc si gemenii mei 6 ani si ma gandesc cu inima cat un purice ca vor merge la scoala..Ce bine a mai fost cu gradinita asta..Ii lasam dimineata si stateam fara griji toata ziua..
Laura, cum merge scoala la voi? Copii sunt incantati? Cum sau adaptat? Are cine sa-i ia de la scoala sau vin sigurei acasa?
Cred ca asta e cosmarul meu cel mai mare..probabil va trebui sa platim pe cineva sa-i duca sa-i aduca de la scoala..Ufff
Vorba aia copii mici probleme mici, copii mari probleme si mai mari:)
Va astept cu sfaturi despre mersul copiilor la scoala.

Mergi la inceput