cum pastrati medicamentele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am un dulapior in toaleta nr.2 (adica nu exista si dus in aceeasi incapere). E pus sus si copiii nu ajungeau la el cand erau mici. Acum ar putea sa ia un scaun si sa se catere, dar sunt destul de mari sa nu o mai faca.
In casa e destul de cald. Supozitoarele le tin in frigider pt ca la temperatura camerei vara sunt topite si nu fac decat sa ma mazgalesc pe degete cu ele.
Cand a fost vorba de vre-un antibiotic pe care scria ca tb tinut la frigider scoteam doza pe care trebuia sa o ia copilul cu 15 minute inainte de administrare. Asa restul antibioticului statea la rece iar cel care trebuia luat nu mai era chiar "de la frigider".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

eu n-as face chestia aia cu lingurita deasupra apei clocotite. Prea mica e cantitatea din lingurita si nu stii sigur ce temperatura are aburul



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Eu am inteles ca are probleme cu gatul, deci nu e indicat sa bea rece, de la frigider. Da' aprox. 10 ml de medicament (sau care e doza indicata) e chiara asa de periculos? Doar nu bea un pahar de apa rece ... cred ca recele ala din medicament nici nu se cunoaste. Zic eu.

Sau, asa cum spunea anya, scoate cu 10 min. inaite doza pe care trebuie sa i-o administrezi.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

eu n-as face chestia aia cu lingurita deasupra apei clocotite. Prea mica e cantitatea din lingurita si nu stii sigur ce temperatura are aburul



blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Pai o tineam la distanta si doar timp scurt. Poate mai putin de jumatate de minut, nu mai retin exact, si o miscam, nu o tineam fix in aburii fierbinti. De fapt, cand simteam lingurita calda, o retrageam, ca ideea era sa nu ii dau siropul chiar rece din frigider, pe aceleasi considerente ca daca e racita in gat sa nu ii fac rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strunfita spune:

Pe vremea cand foloseam antibiotice, aveam aceeasi problema. Dar pediatra a spus ca e absolut ok sa i-l dau asa rece din frigider, nu am vazut nici o inrautatire a simptomelor.

Carmina + Andreea (21.05.2009) si Bogdan (04.02.2005)

Mergi la inceput