Doza antibiotice

Doza antibiotice | Autor: cristoiu

Link direct la acest mesaj

Va intreb aici fiindca trebuie sa merg azi urgent la doftor, inainte sa zbor maine in vacanta. Am o tuse super naspa productiva de vreo 3 saptamini si jumate. Expectorez des si urit asa ca imi e clar ca nu o sa imi treaca decit cu antibiotice.

Eu nu sunt fan antibiotice, de asta nu mai retin detalii, insa imi aduc aminte ca multi plecati prin teritorii straine se plingeau ca nu isi fac antibioticele efectul, ca au dozajul mai mic decit ce ni se dadea noua in copilarie in Romania. Asa ca probabil trebuie sa ii spun doctorului ce dozaj minim imi trebuie, dar habar n-am ce se dadea pe vremuri.

Stie careva?

Inca o intrebare. Noi suntem pe incercari sa facem un al doilea copil. Sunt mai mult ca sigura ca nu a mers luna asta, dar nu se stie niciodata. Exista antibiotice safe pentru o sarcina? O sa il intreb si pe doctor, normal, dar eram curioasa. Pina acum am tot stat gindindu-ma ca nu merita sa risc, dar acum incep sa cred ca nu o sa imi treaca altfel.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Poate nu este nevoie de antibiotice.
Antiinflamatoare, secretolitice, lasat tigara daca este cazul, mai multe lichide (spre 3 litri zilnic).
Iar ca sa spui tu doza minima de antibiotic (de care antibiotic in primul rand?) medicului acolo unde esti, ma faci sa rad. Ai incredere ca si acolo stiu medicii ce trebuie si conformeaza-te sfatului medical.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

blackgirl multam de sfat. nu a ajutat nimic pina acum si m-am indopat cu de toate plus inhalatii.

poti sa rizi de chestia cu dozajul, dar rizi singura. din pacate inca n-am ajuns la doctor, poate maine dimineata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Multa sanatate! Daca maine doctorul va considera ca ai nevoie de antibiotice, iti va da el singur doza care trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Multumesc de urari. Rog moderatorii sa stearga subiectul, it's of no use.

Mergi la inceput