costul unei operatii legate de infertilitate

costul unei operatii legate de infertilitate | Autor: cocojambo72

Link direct la acest mesaj

Puteti sa-mi spuneti care ar fi costul unei operatii legate de infertilitatea masculina?
de exemplu cea de mai jos:
operatia la Fundeni. Doctorul se numeste Sebastian Voinea. Sa nu va speriati de cit este de tinar pt. ca e un profesionist. Daca sinteti sigure ca sotii vostri au azoospermie obstructiva, adresati-va lui cu cea mai mare incredere.
Pasii pe care i-am urmat noi
1- analize: spermograma- Matei;fructoza-Matei;spermocultura; profil hormonal;ecografie testiculara;hiv,hepatite,vdrl.
2-cu acest dosar am mers la dr.Sebastian Voinea si el a hotarit ca sotul meu poate fi operat.
3-pt. internare aveti nevoie de o adeverinta de la serviciu si una de la medicul de familie. Ce mai e de facut...aflati de la dr.Voinea.Internarea dureaza cam 5 zile.
4-operatia : poate dura intre 4 si 6 ore. Sotul meu a stat la reanimare o zi, iar a doua zi dupa operatie a fost adus la salon. A mincat supa,a baut ceai si chiar a facut o mica plimbarica.
5-veti avea nevoie de un chilot tip suspensor, care nu se prea gaseste pe la noi . Eu am cautat la toate magazinele cu articole sportive, pe care le cunosc (inclusiv la Intersport), si la farmacii-nu am gasit. Poate voi veti avea mai mult noroc.Daca nu gasiti, puteti sa cumparati chilot din elastan cu 2 nr. mai mici decit cumparati de obicei. Mie mi-a recomandat dl.dr. sa fie un nr. mai mic, dar se intinde destul de tare elastanul si zona tb. sa fie bine protejata.
Veti mai avea nevoie de xilina-gel pt. ca dupa operatie li se va pune sonda si xilina ii va ajuta sa suporte mai usor.
In mare cam astea ar fi de spus.Eu zic ca nu are rost sa mai incercati cu biopsii si FIV-uri. Aceasta este o operatie care ii poate ''repara'' pe sotii nostri in proportie de 90%. Ar fi pacat sa nu incercati.