FIV Dr. ALBU DRAGOS 31

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

anastasia la ce ora te duci maine la albu ca vin si eu poate ne gasim pe acolo

6+


Nu stiu cum sa fac, fetita, m-as duce direct la clinica sa vorbesc cu el, il voi si suna dimineata, e clar asta, dar avand in vedere ca deja sunt in schema FIV, stau pana ma poate primi. Programarile pot dura, iar dr. Albu ne-a spus cand avem nevoie de el sau orice urgenta, sa il sunam si sa ne ducem la el ca ne primeste fara probleme.
Intai sa ma consult cu el, apoi sa caut dr hamatolog, dr. Albu recomanda un dr in acest sens, adica colaboreaza si la Medlife cu dr. hematolog sau ma pot duce la Fundeni? Domeniul asta e total ceata pt mine, cu hematologia, doar din recomandari sa pot da de un dr bun, din propria experienta nu cunosc pe nimeni...
Altesa, cu draga inima m-as bucura sa ne si vedem. Tu ai programare facuta sau vii tot ca mine, la urgenta, cu analizele in varf de batz? Off, off....asta e, cu Dumnezeu tot inainte, ce putem face altceva?!

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Altesa, tu ai reusit sa vb cu dr. Albu zilele astea? Ti-a spus ceva despre analize?
Eu abia in dimineata asta am reusit sa imi vad rezultatele, cred ca erau gata de vineri, dar nu am reusit sa intru pe net zilele astea.

MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

anastasia eu i-am dat msg vineri cum am aflat rezultatele si la o ora m-a sunat Albu si mi-a zis sa incep sa fac clexane pana cand ne vedem luni.

doctorul deja imi spusese de acum 2 sapt. ca ne vedem luni pe 23 la eco de 7 saptamani dar ca ca nu mai sunt locuri si ca sa vin intre 14.00 si 20.00 ca ma vede si pe mine deci si eu o sa stau pe acolo lunga.(cumva tot neprogramata ma duc dar cu stirea doctorului)

as ca vino si tu dupa ora 14.00 si atunci o sa ne gasim.

mie mi-a zis sa nu vin mai devreme de 14.00 ca nu are timp de mine.



pana la ora 14.00 eu profit si ma duc la fundeni( daca e Uscateasca acolo daca nu numai aman si ma bag la un hematolog la medlife pana se elibereaza la Albu)

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

roxana iti multumesc chiar nu stiam in ce directie sa o iau.

chiar acum am scos la imprimanta ce mi-ai scris aici si voi lua foile cu mine.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anastasia_7

Fetelor, factorii de risc pentru trombofilie au si cauze legate de alimentatie, stres, etc....sau acestea sunt pur genetice? Toate aceste mutatii sunt generate genetic, din nastere sau le provocam si noi in timpul vietii? Acum stau si ma gandesc dc am gresit si eu cu ceva...

Anastasia, aceste mutatii sunt mostenite genetic de la parinti. In cazul celor heterozigote de la unul dintre parinti, iar in cazul celor homozigote de la ambii parinti. Daca mutatia ai mostenit-o de la mama ta, iti dai seama ca nu e chiar asa o nenorocire ; dumneaei a avut-o, probabil fara sa aiba habar si, cu toate astea, te-a nascut pe tine binemerci !
Am mai spus ca depistarea acestor mutatii nu inseamna ca esti bolnava de trombofilie, ci ca ai un risc mai crescut sa faci trombofilie. Boala se poate declansa in anumite conditii speciale, una dintre acestea putand fi sarcina. In cazul tau, eu cred ca ai pus caruta inaintea cailor. Nu zic ca nu e bine ca le-ai facut, insa tu inca nu ai obtinut nicio sarcina (ceea ce iti doresc sa ti se intample cat mai curand!), si cred ca mai nimerit ar fi fost sa investighezi mai in amanunt cauzele pentru care nu ramai insarcinata, nu ce s-ar putea intampla daca ramai.
Pe de alta parte, ti-o spun cu drag: nu mai fi atat de stresata! Orice femeie care a trecut prin procedurile astea FIV iti poate spune ca, cu cat esti mai relaxata, cu atat iti cresti sansele de reusita. Tu pari foarte incordata, te streseaza orice amanunt, si asta nu-ti va face bine. Fa-ti o programare la hematolog, ca n-ai niciun motiv sa navalesti peste ginecolog cata vreme tu abia esti la inceputul procedurii FIV (Altesa este deja insarcinata de aceea ea si-a luat mai repede tratamentul de la ginecolog), si gandeste-te la reusita, nu te tot impiedica de pietricele la fiecare pas.

Crede-ma, ceea ce-ti spun, spun spre binele tau. Sa-ti dea Dumnezeu rabdare si copii sanatosi!

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

smufurash tu ai dreptate ca nu trebuie sa fie strsata acum in schema de fiv si ca parinti nostri ne-au nascut binemerci dar atunci daca nu sunt asa o tragedie mutatiile astea de ce ni se mai recomanda doar ca sa cheltuim niste banii.

de ce se opresc atatea sarcini in evolutie ?daca mama a fost cu capul in sac si m-a nascut binemerci asta nu inseamna ca trebuie sa fim si noi asa eu consider ca trebuie sa facem tot cei mai bine pt copii nostri intredevar cand i-om avea dar din cate am citit mutatia asta MTHFR 677 C ingreuneaza procesul si chiar impiedica nidatia nu ar trebuii daca stim sa urmam tratament ca sa ne usuram calea?


sa nu te superi pe mine mi-am expus punctul de vedere si sunt deschisa la discutii chiar ma intereseaza sa stiu ce le poate capul la mutatiile astea.

eu cred ca la mine asta a fost cauza mutatia asta pe care luna asta am pacalit-o cu polidin crescandu-mi imunitatea.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smufurash spune:

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

smufurash tu ai dreptate ca nu trebuie sa fie strsata acum in schema de fiv si ca parinti nostri ne-au nascut binemerci dar atunci daca nu sunt asa o tragedie mutatiile astea de ce ni se mai recomanda doar ca sa cheltuim niste banii.

Din cate stiu eu, d-na Uscatescu recomanda intai analizele clasice (timp quik, aptt, homocisteina, fibrinogen, proteina C, S etc.), dar voi va napustiti sa faceti mutatiile. Treaba voastra, sunt banii vostri, si nu e rau ca sunt facute.

Citat:
citat din mesajul lui ALTESAdar din cate am citit mutatia asta MTHFR 677 C ingreuneaza procesul si chiar impiedica nidatia
Te rog sa pui un link catre un studiu stiintific ale carui concluzii sunt astea pe care le-ai scris. Repet, un studiu stiintific, nu ceea ce se scrie pe forumuri.


Citat:
citat din mesajul lui ALTESAeu cred ca la mine asta a fost cauza mutatia asta pe care luna asta am pacalit-o cu polidin crescandu-mi imunitatea.

Ma scuzi, n-am inteles nimic din ceea ce ai scris. Legatura intre mutatie si Polidin este ca aia intre coada vacii si stampila primariei, pe scurt.

------------------------------------------------------------------------------
FIV 1 --> 5 ovocite --> 4 embrioni transferati --> nereusit
FIV pe ovulatie naturala --> nefinalizat
FIV 2 --> 4 ovocite --> 3 embrioni transferati --> sarcina oprita din evolutie la 5s
FIV 3 --> 9 ovocite --> 6 embrioni --> 3 criogenati + 3 transferati --> 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

analizele de care vorbesti tu eu le -am facut deja si sunt ok toate asa ca nici nu ma mai taia capul sa fac mutatiile si totusi am avut inspiratia de a le face si uite ca am facut bine.


nu stiu sa-ti dau un studiu stiintific sunt doar parerile unor viitoare mamici din ceea ce le-a spus medicii (si doar n-or fi medici degeaba).


Despre polidin nu pot sa-ti spun decat ca cunosc multe fete care au aceasta mutatie iar in urma trat. cu polidin au ramas insarcinate si am zis sa incerc si eu.

crede-ma ca atunci cand iti doresti cu adevarat ai incerca orice.

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Nu stiu cat este de normala reactia ta,smufurash, fie esti mai temperamentala de felul tau , fie chiar ai simtit sa scrii astfel...dar iti spun drept ca nu mi-a picat bine.
As incepe sa iti spun ca nimeni nu stie exact ce e in sufletul celuilalt,nici intr-un suflet de femeie care isi doreste un prunc sanatos si putini inteleg si fac diferente intre paranoia, agitatie inutila si starea de precautie si dorinta uriasa de a face in asa fel incat sa fie bine. Nu e normal sa judeci in termenii acestia.

Nici nu ma dau banii afara din casa sa ma apuc de nebuna sa fac analize sa ma aflu in treaba, dar de 8 ani fara pic de protectie nu am ramas niciodata gravida, in conditiile in care alte probleme majore nu au fost, doar 1 chist pe ovarul drept.... De ce sa fiu certata sau pusa la zid ca m-am dus sa imi fac niste analize tocmai ca sa preintampin o pierdere de sarcina?

Si nici nu cred ca sunt printre noi fete care sa faca analize asa, de dragul de a se intepa si de a arunca cu bani in stanga si in dreapta. Cand eu ma rog sa fie bine din prima, tocmai pt ca nu stiu cand si cat voi mai putea repeta procedura FIV, financiar vorbind.
Numai pe acest forum am intalnit zeci de cazuri care fara sa stie poate, nu au pus ca mine, "carul inaintea boilor", cum ai spus tu, si au suferit foarte mult, de ce este anormal sau exagerat sa incerc sa fie bine de la inceput?

Eu nici nu am stiut de aceste analize, m-a sfatuit o fata aici pe forum sa le fac, sa nu risc. Si le-am facut. Si i-am multumit sincer.

Daca asta s-a inteles, ca fac tam-tam degeaba si nu ar fi cazul, doar pt ca nu am ramas niciodata gravida si nu am pierdut o sarcina, cum tocmai mi s-a spus, atunci nu inteleg cum de se poate pune problema asa, omeneste si sufleteste vorbind, mai ales ca aici ar trebui sa ne intelegem una pe alta si sa empatizam una cu suferinta alteia. Trebuia sa am o sarcina pierduta sa pot sa ma tem ca mi-ai iesit analizele modificate? Nu inteleg unde e problema.

Sunt atatea fete,femei care au pierdut sarcini, unele au ramas cu inimi zdrobite si dureri de suflet enorme, de ce sa nu incerc sa evit sa pierd o viata de copil sau sa evit sa trec prin alte momente de tragedie?

Nu mi-am facut decat 3 analize de mutatii mari si late, dr Albu mi-a spus bravo ca le-am facut,. altceva nu am facut....nu inteleg de ce ai reactionat asa fata de ce am scris, smufurash.

Acesta este un forum unde fetele se simt prietene si sunt aproape unele de altele cu informatii, sfaturi, se intampla sa mai descarcam si emotii, in momente mai putin placute, nu stiu ce am scris in ultimele mesaje de ma certi ca ma agit prea tare..incordata , emotiva, emotioanata poate sunt, dar obsedata de facut analize sau exagerata nu.
Trebuia sa fi fost gravida de cateva ori sau sa fi pierdut bebe ca sa am dreptul si eu sa am emotii, sa am temeri, sa ma exprim sau sa ma intristez ca mi-au iesit si mie mutatiile acelea?!

Imi cer scuze daca reactiile mele firesti, umane au fost percepute ca fiind exagerate, smufurash, o sa incerc sa ma cenzurez de acum.



MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Cat despre "navalit" peste ginecolog, atat dr. Albu cat si d-na Vaduva mi-au spus CLAR sa ii anunt si daca se intampla sa racesc catusi de putin, in timpul schemei FIV.
Ar fi chiar culmea sa nu ii spun tocmai dr Albu, cu care urmeaza sa fac FIV-ul si care trebuie sa stie tot ce fac si nu fac in perioada asta, chiar ar fi culmea sa nu ii spun de rezultatul la analize sau sa ii spun, dar sa iau la misto in fata lui rezultatele. Ce om normal ar face asta? Sa rada sau nu aiba nici o reactie cand vede ca i-au iesit niste analize aiurea?!
Ar spune dr ca sunt nebuna sau inconstienta, cand el a fost atat de tipicar, la modul pozitiv vorbind, cu tot ce ne-a spus pana acum sa facem...Nu spun ca trebuie sa ne smulgem parul din cap, Doamne fereste, dar o reactie normala de regret ca nu au iesit analizele bune, cand ar fi putut fi bune, e NORMAL sa apara.

Daca se citeste ce am scris mai sus, in pag.1, se vede ca am spus ca intai il sun sa stie ce am, apoi ma consult sa vad cum procedez, daca ma duc sa vb cu el la clinica si cand ma poate primi. Era de la sine inteles asta, doar nu m-as fi dus peste el daca omul mi-ar fi spus maine la telefon ca nu ma poate vedea maine....
Si am spus la fel de clar ca STIU ca dr. hematolog este solutia si ca la el trebuie sa ajung finalmente.
Dar e absolut normal ca dr care se ocupa de FIV sa fie pus in tema si sa ma sfatuiasca ce sa fac mai departe, tocmai ca sa nu fac de capul meu..
...............................
, smufurash, si sper sa ma fi inteles si sa intelegi corect ce am scris, sa nu interpretezi gresit. Ti-am explicat contextul ca sa poti intelege corect situatia.


MUTATIA -844G IN GENA PAI- I STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 677 C>T IN GENA MTHFR -STARE HETEROZIGOTA.
MUTATIA 1298 A>C IN GENA MTHFR- STARE HETEROZIGOTA.

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput